Zamknij

Kartuzy. Pokaz filmu "Zdroje Raduni" i spotkanie z jego autorami

12:22, 19.02.2019 nadesłane: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach Aktualizacja: 11:03, 01.03.2019
Skomentuj fot. nadesłane fot. nadesłane

W czwartek 28 lutego o godz.18.00 w Muzeum Kaszubskim  w Kartuzach odbędzie się pokaz  filmu pt. "Zdroje Raduni" i spotkanie z autorami Tomaszem Słomczyńskim i Piotrem Emanuelem Doroszem. W tym dniu kartuski oddział ZKP zaprasza także zapustowego pączka.

Film pt.  "Zdroje Raduni" przedstawia podróż, jaką odbył Tomasz Słomczyński, od Gdańska do Złotej Góry k. Kartuz, przez Rutki k. Żukowa, Kartuzy, Chmielno, Zawory, Ręboszewo. Jest to podróż w przestrzeni i czasie – reporter kieruje się w wędrówce przewodnikiem “Zdroje Raduni” Aleksandra Majkowskiego z 1913 roku. 

Podróż rozpoczyna się w bibliotece Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie – od studiowania przewodnika sprzed wieku. Dalej reporter, już z fotokopiami “Zdrojów Raduni” będzie przemierzał kaszubską ziemię. Zaczyna wędrowanie od przejażdżki PKM-ką, wsiada do pociągu w Gdańsku-Wrzeszczu. Pierwszy przystanek: Most w Rutkach i pogawędka z miejscowym wędkarzem. To, co robią tu młodzi ludzie, na tym moście, to –  zdaniem pana Sławka, “tragedia”.

Jak wyglądało to miasto, gdy Majkowski wysiadał z pociągu w 1913 roku? To pytanie reporter zadaje Barbarze Kąkol, dyrektorce Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Chwilę później, siedząc w stallach w kartuskiej kolegiacie, tłumaczy, dlaczego autor przewodnika “Zdroje Raduni” niespecjalnie lubił kartuzów, którzy wszakże mieli swoje zasługi dla rozwoju cywilizacyjnego tej ziemi.

I dalej… Gdzieś pomiędzy Kartuzami i Łapalicami, pośrodku lasu rozlegają się niekiedy zawodzące głosy kobiet. I wcale to nie są duchy. To skąd się biorą te głosy pośród drzew? O “fabrykantach wierszy” będzie mowa na Górze Tamowej, a w Chmielnie usiądziemy w nowoczesnym kinie studyjnym by wysłuchać opowieści o truskawce. Dyrektorka GOKSiR, Edyta Klasa wytłumaczy także, co wspólnego ze wsią miały niegdyś gwiazdy filmowe.

Następnie popatrzymy na wieś, która przed laty wydawała się jedną z najpiękniejszych na całych Kaszubach. Nawet wtedy “chciwa dłoń przedsiębiorczego człowieka” sięgała do Zawór. A dziś? Dzisiaj dalsza droga może wymagać skoków przez płotki.Reporter żegna się z widzami schodząc ze Złotej Góry, idąc gdzieś w kierunku Ostrzyc.

“Czy Aleksander Majkowski byłby uradowany widząc to, czego ja doświadczyłem podczas swojej podróży?”- na to – ostatnie, pytanie zadane przez Tomasza Słomczyńskiego – rzecz jasna – nie znajdziemy odpowiedzi.

Scenariusz i reżyseria: Tomasz Słomczyński, Piotr Emanuel Dorosz. Zdjęcia, montaż, dźwięk: Piotr Emanuel Dorosz. Produkcja: Magazyn Kaszuby, Isaan Ostrzyce. Zadanie zostało zrealizowane dzięki Stypendium Kulturalnemu Gminy Kartuzy.  Sponsorzy: Gmina Kartuzy, Powiat Kartuski, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Gmina Chmielno.

fot. nadesłane

(nadesłane: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KartuzjankaKartuzjanka

0 0

Akurat wczoraj obejrzałam film w Internecie,świetny,bardzo ciekawy.
Szkoda,że Zawory nie były w pełni pokazane,bo naprawdę leży ta miejscowość w niesamowitym miejscu.
Gratulacje dla autorów. 13:24, 20.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%