Zamknij

Bobry nad Jeziorem Łapalickim

10:18, 22.04.2019 Mieszkaniec KPK Aktualizacja: 09:13, 24.04.2019
fot.pixabay fot.pixabay

Bóbr europejski to największy gryzoń Europy. Bobry łączą się w pary na całe życie. Po ciąży trwającej około stu dni samica  rodzi od jednego do sześciu małych bobrów. Okres narodzin  przypada najczęściej na maj lub czerwiec.  Występują również w niedalekiej odległości od Strugi Kożyczkowej na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Młode dojrzałość płciową osiągają w wieku 2 - 3 lat, dożywają zaś aż 30 lat. Bóbr jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym; wiedzie nocny tryb życia. Bóbr należy do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m.

Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia. Bóbr ma najwyższy wśród gryzoni stosunek masy mózgu do masy ciała, co ma swoje odzwierciedlenie w zachowaniu i zdolności do działania nie tylko instynktownego, ale także logicznego. Bobry potrafią skonstruować stopnie z gałęzi i mułu, by móc się wspiąć wyżej i sięgnąć do elementu wznoszonej konstrukcji lub pokonać przeszkodę. Inteligencja bobra jest porównywana do poziomu inteligencji szczura.

fot.autor

Król Bolesław Chrobry zabronił polowań na te inteligentne zwierzęta mimo dużego popytu na ich cenne futro. Bobry to piękne i ciekawe zwierzęta. Możemy być dumni, że postanowiły się osiedlić w naszych okolicach. Ich obecność zaobserwowano w niedalekiej odległości od Strugi Kożyczkowej.

Na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w odległości około od siedliska bobrów planowana jest budowa przemysłowej farmy drobiu co zapewne niekorzystnie odbije się na ich populacji. Naszym obowiązkiem jest chronienie tych niezwykłych stworzeń.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%