Zamknij

Panele słoneczne czy kolektory, co wybrać?

12:06, 23.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:06, 23.09.2019

Od 2016 roku, w Polsce notuje się coroczny wzrost ilości energii czerpanej z promieni słonecznych. Polacy coraz chętniej sięgają po te rozwiązania ze względu na rosnące ceny prądu, a także coraz częste dofinansowania ze strony państwa związane z wypełnieniem celu OZE i obniżeniem smogu. Jest to inwestycja, która z czasem przynosi duże oszczędności, a jej dodatkowym atutem jest uniezależnienie się od postępujących podwyżek prądu. Zainteresowane tym tematem osoby często mylą dwie technologie pozyskujące korzyści z promienia słonecznego. Co warto wiedzieć o różnicach między nimi?

Jaka działają kolektory i panele słoneczne?

Jedną z podstawowych różnic między panelami a kolektorami jest to, że w pierwszym przypadku energia promieniowania słonecznego jest zamieniana na prąd, natomiast w drugim na ciepło. W kolektorze padające światło słoneczne jest pochłaniane przez absorber, którym najczęściej jest płytka wykonana z aluminium lub metalu. Od spodu z absorberem stykają się rurki sporządzone z miedzi, przez które płynie specjalny płyn - roztwór glikolu, który nie zamarza nawet w bardzo niskich temperaturach. Płyn ten zabiera ciepło z płytki i oddaje je zbiornikowi ciepłej wody. W celu zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji oraz minimalizowania strat ciepła, góra kolektora jest pokryta szkłem hartowanym, a jego obudowa wykonana z wełny mineralnej. Opisany wyżej kolektor płaski cechuje się trwałością i stosunkowo niską ceną. Jego znaczną wadą są duże straty ciepła jesienią czy zimą. Lepszą izolację zapewniają kolektory próżniowe, jednak trzeba zapłacić za nie znacznie więcej niż w przypadku kolektorów płaskich. 

Panele słoneczne działają za pomocą ogniw, które gromadzi się w panele. Procesy w nich zachodzące przypominają działanie półprzewodników. Powstały prąd nie jest niestety prądem zmiennym, ale stałym, przez co do jego przekształcenia są potrzebne dodatkowe urządzenia - falowniki i inwertery, co z kolei wywołuje dodatkowe koszty. Sprawność powstałego procesu wynosi mniej niż 20%, jednak jest wystarczający do spełnienia potrzeb na energię gospodarstwa domowego. Ponadto wiele osób, korzystających z tego rozwiązania, nadmiar wyprodukowanego prądu przekazuje do pobliskiej sieci energetycznej.

Jakie są różnice pomiędzy panelami a kolektorami słonecznymi?

W naszym klimacie mroźne pory roku są czynnikiem, który nie sprzyja zarówno panelom jak i kolektorom. W przypadku kolektorów nie radzą sobie one najlepiej wiosną, jesienią czy zimą. Notują wtedy duże straty ciepła do otoczenia. Wiosną i jesienią są one w stanie zapewnić potrzeby zapotrzebowania cieplnego jedynie częściowo, natomiast zimą będą stanowiły niewielką pomoc cieplną. Całkowicie natomiast pokrywają zapotrzebowanie użytkowników w sezonie letnim. W przypadku paneli w sezonie zimowym również uzyskamy małą ilość prądu, jednak dzięki ustawie o OZE letnią „nadprodukcję” energii możemy magazynować w sieci i korzystać z taniego, słonecznego prądu o każdej porze roku.

Przeznaczenie kolektorów słonecznych to głównie ogrzewanie wody na własne potrzeby. O ile w sezonie letnim kolektory bez większego problemu powinny zapewnić ciepłą wodę, to w chłodniejszych miesiącach podgrzewają one wodę jedynie wstępnie, ale to również przynosi pewne oszczędności, gdyż cieplejsza woda potrzebuje mniej energii na jej dalsze ogrzewanie. Panele słoneczne mają na celu wytworzenie takiej ilości prądu, która spełni codzienne potrzeby mieszkańców i dzięki korzystnym rozliczeniom, a także dotacjom (program Mój Prąd i ulga termomodernizacyjna) zwracają się w zaledwie 7 lat – przy przynajmniej 25 bezawaryjnej pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%