Zamknij

Nowoczesne kino domowe w Twoim salonie

15:16, 07.11.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:16, 07.11.2019

Oglądanie filmów i seriali to popularny sposób na spędzanie wolnego czasu. Jeszcze kilka lat temu, by na bieżąco śledzić kinowe nowinki, należało przynajmniej raz w miesiącu chodzić do multipleksu. Tymczasem obecnie, kiedy coraz powszechniej dostępne są portale streamingowe, mamy dostęp do wysokiej jakości nagrań bez wychodzenia z domu. Dostęp do nagrań do jedno, ale również ważną kwestią są techniczne udogodnienia, które pozwolą nam poczuć się jak w kinie. Jaki sprzęt do nagłaśniania wybrać?

Soundbar czy kino domowe – co wybrać?

Obecnie wśród dostępnych do domowego użytku urządzeń emitujących wysokiej klasy dźwięk wyróżnić można dwa rodzaje sprzętów: tradycyjne zestawy kina domowego i nowoczesne, minimalistyczne soundbary. Co je od siebie różni?

Kino domowe – wady i zalety

Kino domowe to przede wszystkim potężne kolumny nagłośnieniowe oraz odtwarzacz Blu-Ray lub DVD. Liczba kolumn uzależniona jest przede wszystkim od wybranego modelu, jednak powinny one umożliwiać wygenerowanie dźwięku przestrzennego w standardzie 5.1. Należy jednak pamiętać, że do stworzenia idealnych warunków audio do odtwarzania filmu w kinowym standardzie we własnym salonie trzeba też dobrze ustawić. Tylko odpowiednie rozmieszczenie kolumn głośnikowych zagwarantuje efekt, jakiego oczekujesz, wybierając zestaw kina domowego.

Do wad kina domowego należy przede wszystkim jego cena. Nawet najprostsze zestawy do koszt powyżej 1 tysiąca złotych. Oczywiście, jeśli chcesz stworzyć w domu warunki zbliżone do prywatnej stali kinowej, koszt ten nie wydaje się zbyt wysoki. Jeśli jednak Twoim celem jest po prostu możliwość odtworzenia filmu w świetnej jakości, cena ta może odstraszyć. Rozstawienie pięciu (lub więcej) kolumn głośnikowych w różnych częściach pokoju oznacza również konieczność poprowadzenia okablowania, które może zaburzyć estetykę wnętrza.

Soundbar – wady i zalety

W przeciwieństwie do zestawów kina domowego, soundbary – nazywane również belkami dźwiękowymi – świetnie sprawdzą się w minimalistycznym wnętrzu. Urządzenie składa się z jednego lub dwóch elementów, w zależności od modelu. Podstawowym jest wspomniana już belka dźwiękowa, czyli listwa, na której umieszczone zostały niewielkie głośniki. Chociaż może to brzmieć zaskakująco, są one w stanie wyemitować dźwięk przestrzenny. Dzieje się tak dlatego, że poszczególne głośniki skierowane są w różne strony, dzięki czemu dźwięk może odbijać się od ścian pomieszczenia.

Drugim elementem, który możesz znaleźć w niektórych zestawach, jest subwoofer. Pozwala on na zaakcentowanie niższych, basowych tonów. Dzięki temu dźwięk zachowuje głębię, co w trakcie seansu zwiększa realność doznań. Wielką zaletą zestawu jest możliwość połączenia jego elementów za pomocą łączności bezprzewodowej, w ten sposób unikniesz eksponowania kabli.

Trzeba jednak wspomnieć, że soundbar nie sprawdzi się we wszystkich warunkach. Przede wszystkim – urządzenia te poleca się stosować w pomieszczeniach do 20 metrów kwadratowych, inaczej dźwięk nie jest w stanie odbijać się od ścian i efekt przestrzenności nie będzie słyszalny. Z tego samego powodu soundbar nie powinien być również stosowany w pomieszczeniach o innym kształcie niż sześcian lub prostopadłościan.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%