Zamknij

Extra pokój na parterze. Jak wybrać odpowiedni projekt domu do swoich potrzeb?

07:52, 09.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:53, 09.12.2019

Domy z poddaszem użytkowym to jedne z najczęściej wybieranych projektów domów wśród inwestorów indywidualnych. Zaletą takich budynków jest funkcjonalność i możliwość realizacji dwuetapowej. Jak dobrać projekt domu do naszych potrzeb i dlaczego warto wybierać projekty domów z dodatkowym pokojem na parterze? Poznajmy zalety domów z poddaszem.

Dom przy Alabastrowej 49

Dom przy Alabastrowej 49 - www.galeriadomow.pl

Projekty domów z poddaszem – dlaczego warto je wybierać?

Na decyzję o wyborze projektu domu z poddaszem użytkowym może wpływać kilka istotnych czynników. Inwestorzy wybierają takie projekty domów ze względów estetycznych, upodobań do określonego trybu życia, lub czysto praktycznych. Do tych ostatnich należy np. ograniczona powierzchnia działki. Domy z poddaszem – z racji swej wertykalnej konstrukcji – zajmują mniej miejsca na działce niż rozciągające się horyzontalnie domy parterowe. Zwykło się sądzić, że tym samym domy z poddaszem mogą być tańsze od parterowych właśnie z racji mniejszej powierzchni zabudowy.

Jedną z podstawowych przyczyn, dla których wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym jest możliwość realizacji budowy systemem dwuetapowym. To metoda polegająca na częściowym wykończeniu budynku. Najpierw do stanu zdatnego do zamieszkania doprowadzamy parter, a poddasze kończymy, gdy środki finansowe na to pozwolą. Aby taki styl realizacji inwestycji mógł zakończyć się powodzeniem potrzebny jest odpowiedni projekt domu, czyli taki, który na parterze będzie posiadał dodatkowy pokój oraz łazienkę.

Dom przy Imbirowej 6 N

Dom przy Imbirowej 6 N - www.galeriadomow.pl

Dodatkowy pokój na parterze – extra bonus, swoboda realizacji.

Co nam daje dodatkowy pokój? Możemy swobodnie mieszkać na całej przestrzeni parteru, nawet jeśli tworzymy rodzinę 2+1, czy 2+2. Posiadanie sypialni, która może spełniać wiele różnych funkcji to konieczność, jeśli myślimy o budowie dwuetapowej. Współczesny styl projektowania stawia na otwarte przestrzenie. Większość projektów posiada otwartą strefę dzienną składającą się z kuchni i salonu. To zbyt mało, jeśli chodzi o parter, żeby można było komfortowo mieszkać. Jak widzimy, potrzebny jest dodatkowy pokój, który tworzy przestrzeń prywatną, niezbędną do swobodnego życia. Standard mieszkań w centrum aglomeracji to przecież ok 50 m² z otwartą strefą dzienną i dodatkowym pokojem. I w takich lokalach osiedla się wiele młodych małżeństw zakładających rodzinę. Zdecydowanie lepsze warunki, za niższą cenę, uzyskujemy wybierając projekt domu jednorodzinnego i budując go dwuetapowo. Stajemy się wtedy posiadaczami klasycznego mieszkania, tyle że na własnej działce, z całym jej dobrodziejstwem – swobodą, wolnością, bezpieczeństwem.

Pamiętajmy, że wybierając projekty domów pod kątem realizacji dwuetapowej powinniśmy pomyśleć o takim, który posiada dodatkowo łazienkę na parterze. Bez tego wykańczanie pierwszej kondygnacji do stanu zamieszkania nie ma sensu. Dodatkowy pokój to extra bonus dający nam przestrzeń prywatną niezbędną każdej rodzinie. Doskonale sprawdza się jako sypialnia dla dzieci. Rodzice mogą z powodzeniem przez jakiś czas spędzać noce w salonie. Liczy się to, że wreszcie jesteśmy u siebie. Pamiętajmy, że taka sytuacja to tylko stan przejściowy, a końcowy efekt jest wart chwili wyrzeczeń.

Mówiąc o dodatkowym pokoju na parterze warto wspomnieć również o jego innej funkcji.

Dom przy Cyprysowej 20 N

Dom przy Cyprysowej 20 N - rzut parteru (www.galeriadomow.pl)

Pokój plus – inne zastosowania

Projekty domów z poddaszem użytkowym mogą, lecz nie muszą być realizowane dwuetapowo. W przypadku, gdy już na początku wiemy, że będziemy wykańczać cały dom od razu, warto zastanowić się, jaką funkcję będzie spełniał dodatkowy pokój na parterze. Jeśli planujemy go jako sypialnię, warto wybrać projekt domu z dodatkowym pokojem umieszczonym w tylnej części domu, w jego północnej części. Bardziej zacienione miejsce, oddalone od intensywnego działania promieni słonecznych, to idealne miejsce na sypialnię.

Dodatkowy pokój może również spełniać inna funkcję. Doskonale sprawdzi się jako gabinet, lub biuro do pracy. To może być również darmowy lokal mieszczący indywidualną działalność gospodarczą. Jeśli myślimy o takiej funkcji pokoju , to najlepiej wybrać projekt domu, który posiada taki pokój od frontu. Gabinet jest wtedy lepiej doświetlonym, a w przypadku użycia pomieszczenia na działalność, bezpośrednia komunikacja nie ingeruje w domowy spokój.

Dom przy Cyprysowej 26

Dom przy Cyprysowej 26 - rzut parteru (www.galeriadomow.pl)

Projekty domów z dodatkowym pokojem kryją w sobie ogromny potencjał. Każdy może go odkryć na własną rękę, wybierając projekt domu idealny do własnych potrzeb. Jak funkcjonalnie wykorzystać zasoby jakie posiadają projekty domów z poddaszem staraliśmy się pokazać. Wybierzmy wariant idealny i cieszmy się własnym domem, dobranym do naszego charakteru i stylu życia.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%