Zamknij

Podatek od kupna samochodu - kto musi zapłacić?

07:33, 12.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:33, 12.08.2020

Podpisanie umowy kupna-sprzedaży auta to dopiero początek formalności. Koniecznością jest poinformowanie o zaistniałym fakcie nie tylko towarzystwo ubezpieczeniowe, ale również… urząd skarbowy. Jednym z wymogów jest uiszczenie podatku – sprawdź, na kim spoczywa ten obowiązek.

W przypadku zakupu fabrycznie nowego pojazdu prosto z salonu wszystko jest proste – otrzymujesz fakturę i tyle. Sprawa komplikuje się w momencie nabycia używanego auta od osoby prywatnej, ponieważ do dopełnienia jest wiele różnych kwestii. Koniecznością jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Podatek od czynności cywilnoprawnych – na czym to polega?

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest daniną na rzecz urzędu skarbowego, którą pobiera się w momencie dokonywania transakcji między osobami prywatnymi. Tak samo jak uiszczana jest w przypadku sprzedaży/zakupu nieruchomości, musi być opłacona w przypadku transakcji dotyczącej używanego pojazdu.

Warto jednak mieć świadomość, że podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest pobierany zawsze. Dotyczy wyłącznie tych transakcji, których wartość rynkowa przekracza 1000 zł.

Podatek od czynności cywilnoprawnych płacisz wyłącznie wtedy, gdy nabywasz pojazd:

  • od osoby prywatnej
  • w komisie, który pośredniczy w transakcji między osobami prywatnymi.

Nie zapłacisz go natomiast m.in. wtedy, gdy:

  • auto pochodzi z salonu samochodowego
  • samochód sprzedawany jest przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą
  • pojazd jest kupiony za granicą i nie jest zarejestrowany w Polsce.

Na kim spoczywa obowiązek uregulowania PCC?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, to nabywca pojazdu jest zobligowany do uregulowania należności wobec urzędu skarbowego. Trzeba dokonać tego w określonych ramach czasowych – w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna/sprzedaży pojazdu.

Warto pamiętać, że wraz z uiszczeniem opłaty, należy złożyć deklarację PCC-3. I to właśnie na podstawie tego dokumentu reguluje się należność wobec urzędu skarbowego.

Szerzej tę kwestię porusza artykuł dostępny pod adresem https://rankomat.pl/samochod/podatek-od-kupna-samochodu-kto-i-kiedy-musi-zaplacic.

Kto może być zwolniony z opłacania podatku od kupna samochodu?

Przepisy jednoznacznie wskazują osoby, które mogą być zwolnione z opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych. Mowa m.in. o niepełnosprawnych nabywających pojazd na własny użytek.

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Nie ma jednej odgórnie ustalonej kwoty wysokości PCC – wszystko zależy od wartości rynkowej pojazdu. Zgodnie z przepisami, nabywca auta zobligowany jest do uiszczenia 2% wartości samochodu widniejącej na umowie.

Nie oznacza to jednak, że wartość auta można celowo zaniżyć, aby uniknąć płacenia wysokiej kwoty podatku. Urzędnicy mają prawo zweryfikować aktualną wartość pojazdu i jeśli – wyda im się ona zaniżona – będą domagali się dopłaty adekwatnie z wartością rynkową samochodu.

Pamiętaj! Urząd skarbowy ma aż 5 lat na zgłoszenie roszczeń wynikających z zaniżenia ceny pojazdu widniejącej na umowie kupna/sprzedaży.

Jak złożyć deklarację PCC-3?

Jako nabywca auta, a więc osoba zobligowana do uiszczenia podatku od kupna samochodu, musisz złożyć stosowną deklarację. Jak tego dokonać?

Bezpośrednio w urzędzie skarbowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania.

Online, np. korzystając z e-Deklaracji.

Szczególnie wygodna jest ta druga opcja, ponieważ dokument trafia do urzędu skarbowego w czasie rzeczywistym. Ty zaś nie musisz wychodzić z domu.

Pamiętaj! Może się zdarzyć, że nie dotrzymasz terminu 14 dni. Wówczas koniecznością jest jak najszybsze uregulowanie należności oraz złożenie deklaracji. Należy jednocześnie złożyć tzw. czynny żal – pismo, które pomoże w uniknięciu konsekwencji finansowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%