Zamknij

Pierwsze kroki w kierunku uzyskania uprawnień budowlanych

14:06, 29.04.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 14:07, 29.04.2024

Uzyskanie uprawnień budowlanych daje możliwość pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w projektowaniu, nadzorze, czy kierowaniu robotami budowlanymi. Jednakże droga do zdobycia tych uprawnień nie jest łatwa i nie każdy może o nie zawnioskować. Oto kilka wskazówek dla osób, które planują się ubiegać o nadanie uprawnień budowlanych.

Wymogi formalne do uzyskania uprawnień budowlanych 

Pierwszą kwestią jest wykształcenie. O uprawnienia budowlane mogą wnioskować wyłącznie osoby z  tytułem magistra, inżyniera lub technika w określonych specjalizacjach. Wymagane stopnie wykształcenia mogą się różnić w zależności od specjalizacji oraz rodzaju uprawnień, które chce się uzyskać. Na mocy obowiązującego prawa i rozporządzeń określono listę kierunków podstawowych i pokrewnych, które uprawniają do starania się o nadanie uprawnień budowlanych. Co ważne, o uprawnienia w pełnym zakresie mogą starać się osoby z wykształceniem wyższym w danej dziedzinie. Osoba z tytułem technika lub która ukończyła kierunek pokrewny, może wnioskować o uprawnienia w ograniczonym zakresie.

Jakie doświadczenie zawodowe uprawnia do zdobycia uprawnień budowlanych?

Kolejnym istotnym wymogiem jest odbycie praktyki zawodowej w branży budowlanej. W zależności od rodzaju uprawnień oraz specjalizacji może być wymagana praktyka roczna lub nawet czteroletnia.  Praktyka zawodowa ma na celu zapewnienie kandydatowi niezbędnych umiejętności i doświadczenia w pracy nad projektami budowlanymi. Niezwykle ważne jest udokumentowanie przebiegu praktyki zawodowej, co jest istotne w czasie postępowania kwalifikacyjnego. 

Egzamin na uprawnienia budowlane

Aby uzyskać uprawnienia budowlane, konieczne jest zdanie egzaminu kwalifikacyjnego. Egzamin obejmuje zarówno część teoretyczną, sprawdzającą wiedzę kandydata z zakresu prawa budowlanego, norm technicznych oraz praktyczne umiejętności zawodowe, jak i część praktyczną, która polega na rozwiązaniu konkretnych zadań związanych z projektowaniem, nadzorem lub kierowaniem robotami budowlanymi. Pozytywny wynik z egzaminu wieńczy postępowanie kwalifikacyjne i oznacza zdobycie uprawnień w określonej specjalizacji.

Uprawnienia budowlane testy 2024 to materiały przygotowane przez specjalistów z Invest Construction, które zostały opracowane na podstawie sesji z poprzednich lat. Testy dostępne są w formie aplikacji mobilnej lub online. Ciekawą opcją jest tryb egzaminu, czyli swoisty symulator części teoretycznej. Warto także zainteresować się segregatorami z  ujednoliconymi aktami prawnymi, które stanowią nieocenioną pomoc edukacyjną. Warto dodać, że egzamin na uprawnienia budowlane odbywa się w dwóch sesjach, czyli wiosną i jesienią. Jednostkami egzaminacyjnymi są organy PIIB i IARP.

Pamiętaj, że uzyskanie uprawnień budowlanych to dopiero początek Twojej drogi w branży budowlanej. Pamiętaj o ciągłym doskonaleniu się, uczestniczeniu w szkoleniach i kursach doskonalących oraz śledzeniu nowych trendów i technologii w branży. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%