Zamknij

Mniejsze zainteresowanie kształceniem zawodowym. Debatowali jak to zmienić

11:22, 16.01.2024 Magda Dzienisz Aktualizacja: 11:58, 16.01.2024
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

Powiat Kartuski oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza zorganizowali konferencję nt. wagi i roli kształcenia zawodowego. Niestety coraz mniej młodych osób wybiera tę ścieżkę kształcenia, a potrzeby rynku pracy są wciąż duże. Debatowano m.in. jak zachęcić młodych do wyboru odpowiedniego zawodu. 

Zebrani  dziś na sali Kartuskiego Centrum Kultury przedstawiciele Kuratorium Oświaty, urzędnicy, dyrektorzy, nauczyciele, przedstawiciele Pomorskiej Izby Rzemieślniczej, debatowali o tym, jak pomóc uczniom w świadomym wyborze kariery zawodowej.

W powiecie kartuskim najwięcej uczniów wybiera kształcenie zawodowe w technikach - to ponad 40 procent. Niestety w ostatnim czasie zauważono niewielki spadek zainteresowania młodzieży szkołami branżowymi.

- Z tego powodu bardzo ubolewają pracodawcy, zwłaszcza właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, którzy szukają pracowników o kwalifikacjach robotniczych- powiedziała Jolanta Tersa, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji w Starostwie Powiatowym w Kartuzach. - Warto odczarować kształcenie zawodowe. Warto też mówić o tym, że kształcenie zawodowe na poziomie branżowej szkoły I stopnia to doskonały wybór w perspektywie rozwijającej się gospodarki i ogromnych potrzeb w tym zakresie - podkreśliła. 

Jak zaznaczyła - powiat kartuski praktykuje edukację zawodową od wielu lat.

- Wszystkie szkoły zawodowe, gdy zbliża się nabór, zastanawiają się - co zrobić, jak ulepszyć, jak czasem poprawić lub utrwalić dobre praktyki w zakresie kształcenia, aby uczniom szkół podstawowych zapewnić najlepszą szansę i przyszłość - mówiła Jolanta Tersa. 

[FOTORELACJA]28471[/FOTORELACJA]

Podkreśliła, że zdarzają się momenty, gdy decyzja ws. wyboru kształcenia zawodowego nie są trafione. 

- Mamy to na co dzień. Gdy uczeń nie radzi sobie z edukacją zawodową na poziomie technikalnym lub źle odnajduje się w wybranym zawodzie na poziomie branżowej szkoły pierwszego stopnia, rodzice stoją przed problemem - co z tym dalej zrobić. Musimy mocno pracować z edukacją podstawową, by decyzje w zakresie kształcenia zawodowego odbywały się jak najpłynniej. Ogromna w tym rola naszych dyrektorów szkół, nauczycieli kształcenia zawodowego, doradców zawodowych, pedagogów, psychologów - mówiła.

O tym, jak wygląda struktura Izb Rzemieślniczych i jaka jest ich rola mówiła Małgorzata Wokacz-Zaborowska, dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej. 

- Próbujemy od wielu lat "odczarować" to kształcenie zawodowe. Jeszcze wiele pracy przed nami - mówiła. - Ze swojej strony wspieramy, doradzamy jak możemy, by zainteresować młodzież kształceniem zawodowym. To naprawdę atrakcyjna forma kariery zawodowej, to przyszłość zawodowa, którą można wykonywać z pasją, realizować swoje marzenia i być szczęśliwym. 

Rozmawiano również o perspektywach w kształceniu zawodowym - nowych atrakcyjnych zawodach, ale też aspektach prawnych tego kształcenia. 

O tym, że szkolnictwo zawodowe jest bardzo ważne, zwłaszcza w perspektywie zmian na rynku pracy, mówił dyrektor PZS w Przodkowie - Kazimierz Klas.

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

nicknick

8 4

Szkoły branżowe są na bardzo niskim poziomie, nauczyciele mają wiele certyfikstów, ale ich poziom jest jest mierny
Należy zmienić system kształcenia zaczynając od studiów pedagogicznych, żeby miernoty nie nauczały w szkołach 12:31, 16.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Student Student

2 2

U tej długowłosej blondi w jasnej marynarce mógłbym kształcić się zawodowo nawet dziesięć lat 😛 13:20, 16.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bla bla Bla bla

4 0

Ja to zauważyłem brak miejsc do pracy w niektórych zawodach, wola przyjąć osoby po liceum z kursem niż osobę która uczyła się trzy lata danego zawodu i ma jakieś doświadczenie 17:32, 16.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Prawda Prawda

2 0

Kształtowanie zawodowe jest mało prestiżowe. Poza tym, to wyzysk uczniów. Słabe kształcenia z przedsiębiorczości, ale też ogóle, życiowe. Nauczyciele słabi, mało empatyczni. Brakuje etosu poszczególnych zawodów. Ludzie po zawodówce są często traktowani i oceniani gorzej przez społeczeństwo. To pewnie jeszcze zostało z czasów PRL-u. Zauważa, że ludzie po zawodówkach, zwłaszcza ze wsi mają problemy z poprawną wypowiedzią, kulturą bycia. 11:53, 17.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%