Zamknij

Chmielno. Jak powstają knera, sznara i kółatka? Zapisz się na warsztaty!

13:24, 25.04.2024 oprac. M.Dz. Aktualizacja: 14:33, 25.04.2024
Skomentuj fot. GOKSiR Chmielno fot. GOKSiR Chmielno

GOKSiR w Chmielnie zaprasza na warsztaty budowy kaszubskich narzędzi muzycznych. Uczestnicy zobaczą, jak powstają knera, sznara i kółatka i nauczą się je tworzyć. Trwają zapisy.

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie po raz kolejny znalazł się wśród beneficjentów programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura ludowa i tradycyjna”.

- W ramach przyznanego nam dofinansowania zrealizujemy projekt pt. „Jak powstają knera, sznara i kółatka - warsztaty budowy narzędzi muzycznych z przedstawieniem i omówieniem ich elementów” - informuje GOKSiR w Chmielnie

Warsztaty poprowadzi mistrz budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych Tadeusz Makowski. Skierowane są do 10 osób, a Tadeusz Makowski pokaże, jak od podstaw powstają knera, sznera i kółatka. Są to rodzaje drewnianych kołatek, klekotek i grzechotek.

Jak czytamy na stronie Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, kołatki ze względu na sposób działania wpisują się w podgrupę idiofonów uderzanych.

Wspólną zasadą działania kołatek jest uderzanie ruchomego młoteczka (lub większej ich ilości) o nieruchomą deseczkę. Znamy różne typy kołatek, różniące się od siebie ilością młoteczków i deseczek, w które uderzają oraz położeniem poszczególnych elementów. Kołatki od zawsze były właściwie instrumentem obrzędowym. Znamy je z tradycji przyjętej w kościele katolickim, gdzie w  czasie Triduum Paschalnego do dziś rozbrzmiewają w Wielki Czwartek, podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i zastępują dzwonki aż do soboty. Dawniej w kościele można było je usłyszeć dużo wcześniej, bo już w Środę Popielcową. W  tym samym dniu w domach wiejskich, na ponad miesiąc, chowano też wszystkie instrumenty, aby wyjąć je z szafy dopiero po Zmartwychwstaniu Chrystusa. W czasie Triduum Paschalnego kołatki były używane również przez młodych chłopców, którzy biegając z nimi po wsi, zwoływali na nabożeństwo okoliczną ludność, zastępując milczące w tym czasie dzwony.  W niektórych kaszubskich parafiach ten zwyczaj wciąż pielęgnują ministranci kilkakrotnie obchodzący z klekotkami kościół przed mszą św.

Przebieg warsztatów będzie utrwalony nagraniem video i opublikowany w internecie. Zakończeniem będzie wystawa tradycyjnych instrumentów z Kaszub z występem kapeli KZPiT "Chmielanie" połączona z wręczeniem certyfikatów ukończenia warsztatów. Wydany zostanie również kalendarz prezentujący kaszubskie instrumenty ludowe.

Projekt jest dopełnieniem cyklu warsztatów budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych realizowanych systematycznie od kilku lat przez GOKSiR Chmielno. Przy wsparciu finansowym Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministra Kultury zrealizowane zostały warsztaty, których istotą był międzypokoleniowy przekaz umiejętności związanych z wytwarzaniem diabelskich skrzypiec, burczybasa, bazuny, ryńczyka i rzępieli.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach mogą zapisać się pod nr tel. 58 684 22 05. 

(oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%