W czwartek w Urzędzie Miejskim w Kartuzach odbyło się rozstrzygnięcie gminnego etapu konkursu Piękna Wieś Pomorska. Najpiękniejszą wsią zostało Mezowo, a wśród zagród zwyciężyło gospodarstwo Kamili i Piotra Labudów ze Stryszej Budy.
Gmina Sulęczyno jest drugą w powiecie kartuskim, która uchwaliła plan ogólny. To bardzo ważny i obligatoryjny dokument planistyczny, od którego będzie zależał rozwój zabudowy, inwestycji i zagospodarowania terenu gminy.
Spółka Komunalna Żukowo Sp. z o.o. podpisała umowę na realizację inwestycji związanej z rozwojem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy. Zakłada budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Rutkach oraz kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią ścieków przy ul. 3 Maja w Żukowie. Wartość zadania wynosi ponad 6,1 mln zł.
Gmina Kartuzy na swoich stronach opublikowała wstępny projekt planu ogólnego - jeszcze przed uzgodnieniem z instytucjami. Zainteresowani mogą już się z nim zapoznać.
Rada Gminy Stężyca przychyliła się do petycji Pomorskiej Izby Rolniczej, która apeluje do samorządów o podjęcie działań mających na celu podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie prowadzenia działalności rolniczej na terenach wiejskich.
Gmina Żukowo rozstrzygnęła przetarg na zakup i montaż mobilnego, modułowego lodowiska w miejscowości Banino. Inwestycja okazała się o 800 tys. zł droższa niż zakładano. O zwiększeniu środków na ten cel zdecydowała większość rady, a o przedsięwzięciu obradowano po 1 w nocy.
IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatu kartuskiego, ale w najbliższych dniach może ono wrosnąć aż do trzeciego stopnia. Alert dotyczy bardzo wysokich temperatur, w niedzielę termometry mogą pokazać sporo ponad 30 stopni.
Radni Gminy Chmielno bez zastrzeżeń udzielili wójtowi Michałowi Melibrudzie wotum zaufania i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. - To najlepsze potwierdzenie odpowiedzialnego zarządzania finansami gminy - podkreślił Stanisław Klimowicz, przewodniczący Rady Gminy Chmielno.
W Urzędzie Gminy w Sierakowicach podpisano umowę na realizację zadania pn. "Przebudowa drogi gminnej polegająca na budowie chodnika na odcinku Piekiełko - Puzdrowo". Wartość inwestycji wynosi 1 mln zł.
Podczas sesji Rady Miejskiej w Kartuzach padło pytanie o przyszłość tzw. "uli", czyli sklepików na przeciwko dworca kolejowego. Burmistrz zdementował plotki o ich likwidacji.
Rada Gminy Stężyca bez większych uwag udzieliła dziś wotum zaufania i absolutorium wójtowi Ireneuszowi Stenclowi. - Stabilizujemy sytuację finansową naszej gminy. Zaplanowane inwestycje zostały zrealizowane, więc można uznać, że tamten rok budżetowy był dobry - mówi szef samorządu gminy Stężyca.
Burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński uzyskał wotum zaufania oraz jednogłośne absolutorium z tytułu wykonania budżetu za ubiegły rok. Choć niektórzy radni mieli uwagi, m.in. co do niedostatecznego dialogu z mieszkańcami, to wyrazili uznanie dla pracy burmistrza w 2025 r.
Do późnych godzin nocnych trwała dyskusja nad przyznaniem burmistrz Marioli Zmudzińskiej absolutorium. Przez ponad dwie godziny włodarz przedstawiała sprawozdanie z wykonania budżetu, następnie debatowali radni. O nieprzyznaniu absolutorium zdecydowano większością głosów tuż po północy.
Żukowscy radni obradują już ponad 6 godzin. Za nami kilkugodzinna dyskusja nad raportem o stanie gminy, dopiero po niej radni przystąpili do decyzji o wotum zaufania dla burmistrz Marioli Zmudzińskiej. Radni byli przeciwko jego udzieleniu.