Zamknij

Poznaj Leśnictwo Sianowo. Tutaj znajduje się słynny wielki grzyb

09:48, 20.06.2018 materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy Aktualizacja: 15:57, 20.06.2018
Skomentuj Słynny wielki drewniany grzyb i malownicze zejście do leśnego jeziorka. fot. M.Dz. Słynny wielki drewniany grzyb i malownicze zejście do leśnego jeziorka. fot. M.Dz.

Leśnictwo Sianowo stanowi najbardziej wysuniętą na północ część obrębu Kartuzy. Podzielone jest na dwa kompleksy leśne, połączone ze sobą wąskim pasmem drzewostanu. Obfituje w piękne widoki, które można podziwiać jadąc np. rowerem. Tutaj też znajduje się wielki drewniany... grzyb.

Pierwsze informacje o Sianowskiej Hucie zostały zawarte w lustracji z 1664 r. Czytamy w niej:

Sianowska Huta pustkowie. Mila od Mirachowa, założone to pustkowie w lasach, na rozkopanych gruntach leśnych. Gospodarzów jest 6, każdy płaci po 10 florenów. Robią ku temu tydzień kosą, tydzień grabiami.

Pierwsze informacje o Podleśnictwie Sianowska Huta znajdujemy w katastrze fryderycjańskim z 1772 r. Wymieniono w nim podleśniczego Skrzikowskiego. Na początku XIX w. należały do niego dwa rewiry leśne: Sianowska Huta i Staniszewskie Chrusty. Do 1818 r. rewir ten należał do Kartuskiego Objazdu Leśnego, później zaś, aż do 1868 r. do Nadleśnictwa Mirachowo.

W obecnym miejscu siedziba Leśnictwa Sianowo została założona w 1853 r. W 1868 r. Leśnictwo Sianowo przyłączono do Nadleśnictwa Kartuzy, zaś 10 lat później ukończono budowę obecnej leśniczówki.

Obecna siedziba leśnictwa - leśniczówka wybudowana w XIX w. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Na początku XX w. wydzielono tutaj Leśnictwo Smolne Błoto, które zlikwidowano 1957 r. W okresie międzywojennym leśniczym był tutaj Ceynowa – zamordowany w Piaśnicy. W latach 1945-1957 leśniczym był Jan Pranczk. Po zlikwidowaniu Leśnictwa Smolne Błoto włączono jego powierzchnię do Leśnictwa Sianowo. Najdłużej, bo aż 25 lat, leśniczym był Dominik Serkowski. Obecnie leśniczym jest Waldemar Szeszuła.

„Majka” i słynny grzyb

Leśnictwo Sianowo stanowi najbardziej wysuniętą na północ część obrębu Kartuzy. Podzielone jest na dwa kompleksy leśne, połączone ze sobą wąskim pasmem drzewostanu. W północnej części leśnictwa, stanowiącej niegdyś Leśnictwo Smolne Błoto, dominują lite drzewostany sosnowe, a w części południowej drzewostany mieszane, złożone z sosny, świerka i buka. Większą część leśnictwa zajmują siedliska lasowe, głównie lasu mieszanego świeżego. Bory mieszane stanowią ok. 30 proc. powierzchni. Spośród wielu drzewostanów sosnowych, najlepsze zostały uznane za gospodarcze drzewostany nasienne.

W 1962 r. w północnej części leśnictwa utworzono rezerwat przyrody „Smolne Błoto”. Celem jego powstania było zachowanie naturalnego procesu samoistnej sukcesji zespołów torfowiskowych w kierunku boru bagiennego. Jednak, w wyniku zmiany stosunków wodnych w rezerwacie, zatracił on swój charakter i został w 1981 r. zlikwidowany. W okresie międzywojennym występowały na terenie rezerwatu głuszce. Teraz można spotkać tu bardzo dużo żurawi, które upodobały sobie leśne podmokłe tereny - na terenie leśnictwa występuje kilkanaście bagien. 

Takie tereny upodobały sobie żurawie. fot. A.G./Nadleśnictwo Kartuzy

Charakterystycznym dla leśnictwa obiektem jest stacja turystyczna „Majka” znajdująca się w pobliżu jeziora Łąkie Duże. Powstała w 1978 r. z inicjatywy Marii Sakowskiej, pełniącej w owym czasie funkcję nadleśniczego terenowego ds. lasów niepaństwowych. W tym samym roku stacja zajęła I miejsce w konkursie „Leśnicy-turystom” za najlepsze zagospodarowanie turystyczne obszarów leśnych województwa gdańskiego i elbląskiego. W 2013 r. „Majka” została przekształcona w salę edukacyjną. Dziś odbywają się tutaj zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia w terenie.

Na parkingu leśnym w pobliżu leśniczówki usytuowano drewnianą budowlę w kształcie grzyba. Powstała w 1980 r. Pomysłodawcą tego oryginalnego grzyba był ówczesny leśniczy Dominik Serkowski.

Stacja turystyczna

Rowerem i pieszo

Przez malownicze tereny leśnictwa przebiega część trasy rowerowej Kartuzy-Sianowo. Wzdłuż trasy znajdują się liczne miejsca odpoczynku wyposażone w ławki oraz tablice informacyjne. Jeden z leśnych przystanków zlokalizowano przy kapliczce św. Huberta, którą ufundowali myśliwi z Koła Łowieckiego „Głuszec”.

Zlokalizowane są tutaj też trasy rowerowe – niebieska (7,3km), zielona (9 km) lub czerwona (18,3 km), które biegną wokół Pomieczyńskiej Huty. Wiodą głównej mierze pięknymi leśnymi ścieżkami, poprzez wąwozy czy w pobliżu malowniczych torfowisk, a także do kąpieliska gminnego nad Jeziorem Białym. Warto wybrać się tam na rower, zwłaszcza teraz, gdy pogoda dopisuje.

Trasy przebiegają przez malownicze tereny. fot. M.Dz.

Leśnictwo Sianowo jest również idealnym miejscem do leśnych spacerów. Obfituje w malownicze krajobrazy, piękne widoki. Doświadczeni piechurzy śmiało mogą podążać pieszo również po wytyczonym rowerowym szlaku.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Ra bar barRa bar bar

4 0

Zgadzam się tam jest pięknie. mieszkam niedaleko i często spaceruję tamtędy. 12:02, 20.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

GawelGawel

2 1

Przecież to najlepsze leśnictwo ???? no może po mirachowie ???? 22:31, 20.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdaskoAdasko

1 0

Już nie mogę doczekać się urlopu, żeby jak co roku przyjechać na Kaszuby... Na pewno odwiedzimy te okolice, super zdjęcia! 22:49, 20.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jakotakijakotaki

0 0

niestety wokol j.sianowo lesne drogi od lat w stanie ponizej krytyki,j.lubygosc moze byc wzorem 10:41, 21.06.2018


jakotakijakotaki

0 1

drogi wokolo jeziora sa tragiczne,j.lubygosc moze byc wzorem 18:09, 21.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%