Zamknij

Kartuska policja radzi jak rozpoznać niepokojące objawy i jak pomóc osobie z myślami samobójczymi

14:32, 06.05.2024 KPP Kartuzy/oprac.W.D. Aktualizacja: 14:47, 06.05.2024
Skomentuj fot.kolaż.oprac.W.D. fot.kolaż.oprac.W.D.

Objawów depresji czy kryzysu emocjonalnego nie należy lekceważyć. Kartuska policja przypomina, że niezależnie od sytuacji warto poszukać pomocy. Czasami wystarczy jeden telefon. 

Samobójstwa są częstą przyczyną przedwczesnych śmierci, którym można zapobiec. Kartuscy policjanci wskazują na jakie zachowania i symptomy należy zwrócić uwagę, aby w odpowiedniej chwili móc zareagować i uratować ludzkie życie.

Każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu doświadczenie suicydalne (samobójcze) - stracił w ten sposób kogoś kogo znał, sam miał myśli samobójcze lub zetknął się z nimi u innych. Niewiele osób wie jednak jak rozpoznać i uratować samobójcę.

Myśli samobójcze mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Niestety coraz częściej dotyczy to bardzo młodych ludzi.

Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, trzeba dowiedzieć się jak rozpoznawać i w jaki sposób rozmawiać z ludźmi w kryzysie. Osoba zagrożona samobójstwem może dawać nam sygnały, których nie należy lekceważyć np.:

  • mówić o popełnieniu samobójstwa;
  • mieć problemy z jedzeniem i spaniem;
  • drastycznie zmieniać swoje zachowanie;
  • wycofywać się z kontaktów towarzyskich;
  • tracić zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby itd.;
  • przygotowywać się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny, porządkując swoje sprawy;
  • rozdawać ważne dla niej rzeczy;
  • podejmować ryzykowne działania;
  • wykazywać zainteresowanie problemem śmierci i umierania;
  • nie dbać o swój wygląd zewnętrzny;
  • zwiększyć spożycie alkoholu, narkotyków lub leków.

Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub się okaleczać. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei.

Jak pomóc?

Jeśli ktoś powie Ci, że myśli o samobójstwie lub ujawnia przytoczone symptomy:

  • nie obawiaj się porozmawiać o tym, nie okazuj zdziwienia i zaskoczenia;
  • rozmawiaj, nie bój się, że twoje zainteresowanie tematem i dyskusja, będzie dla niej zachętą do realizacji planów;
  • miej dla niej czas, okaż zainteresowanie i wsparcie;
  • okaż gotowość do słuchania, pozwól na okazywanie emocji i akceptuj je;
  • nie oceniaj, nie dawaj rad;
  • szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak psycholog, psychiatra czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.

Uratować życie, to uratować ciało, ale żeby uratować człowieka, trzeba uratować jego chęć życia. To nie tylko problem profesjonalnej pomocy, ale zwykłej ludzkiej życzliwości. Tam, gdzie jest niebezpieczeństwo, jest także możliwość ratunku.

Kartuska policja przypomina numery telefonów linii wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz osób borykających się z problemami psychicznymi.

Na stronie internetowej www.pomorskiedlaciebie.pl, będącej platformą wsparcia dla młodych osób w trudnych sytuacjach psychicznych, pomoc jest dostępna zarówno dla młodzieży, jak i dla nauczycieli, rodziców oraz opiekunów.

(KPP Kartuzy/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Odpowiedź Odpowiedź

7 0

Najlepiej poniżyć, jak się tylko da, zwłaszcza na Facebooku. Redaktor Drewka i jego znajoma - była sołtyska chyba coś, o tym wiedzą. 15:18, 06.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PolisPolis

3 0

Serio kartuska policja o takich wykładach jakoś kolega wasz który popełnił samobójstwo nie pomógł iście ,za każdym razem jak jest wypadek z udziałem policjanta jest pijany i czy prawdą jest że na komendzie zabiliście człowieka kurczę tyle się na słuchałem że książkę można napisac 20:06, 06.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GerGer

3 1

Wzystko to na nic gdy nie ma dostępu do psychiatry jaak trudno się dostać w sytuacji gdy pomoc jest potrzebna zaaraz psycholog przyjuje za trzy llata .Chociażby rodzina widziala że dzieje sìę coś niedobrego. To nie ma w obecnej strukturze zdroowotnej pomocy. 20:08, 06.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z życia wzięteZ życia wzięte

5 1

Gdy rok temu byłem z żoną na policji w kartuzach. W podobnej sprawie. To policjant się mnie zapytał czy się powiesił czy nie bo jeśli nie to oni nie są od zapobiegania takich zdarzeń. I że mam ich poinformować jeśli już dojdzie to takiego nieszczęścia. Więc ja dziękuję za taką policję. Jedyne co zrobią to jak teraz dadzą wam dobrą radę w Internecie. 06:26, 07.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kpt Żbik Kpt Żbik

2 0

Podziwiam samobójców że mają tyle odwagi żeby zakończyć żywot. Nie jest to proste. 14:31, 07.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%