"Bezpieczni Podopieczni" to spółdzielnia socjalna z Żukowa, która rozpoczęła działalność z początkiem roku. Oferuje opiekę nad osobami starszymi oraz usługi w zakresie sprzątania domów, obiektów biurowych. Jest to szósta spółdzielnia socjalna w pow. kartuskim.
Założoną w Żukowie spółdzielnię socjalną "Bezpieczni Podopieczni" tworzy pięć kobiet w różnym przedziale wiekowym. Panie przygotowywały się cztery miesiące do rozpoczęcia działalności. Chcą się zajmować opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w miejscu zamieszkania oraz usługami w zakresie sprzątania domów i biur. Spółdzielnia otrzymała wsparcie Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie, dzięki której ma możliwość korzystania nieodpłatnie z pomieszczenia biurowego.
To szósta już spółdzielnia socjalna działająca na terenie powiatu kartuskiego. Obok "Bezpiecznych Podopiecznych" do tej pory funkcjonują: Spółdzielnia Socjalna "Gród Gotów" w Węsiorach, Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna "Kaszubska Tęcza" w Kartuzach, "Pozytywka" w Kartuzach, "Pasja" w Kartuzach oraz Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna "Słoneczne Wzgórze" w Stężycy.
Jak mówi Aleksandra Kuczkowska, kierownik referatu ochrony zdrowia i współpracy z organizacjami pozarządowymi w kartuskim starostwie, w tej chwili w przygotowaniu jest kolejna spółdzielnia socjalna.
- Najważniejsza nie jest jednak liczba spółdzielni, ale ich jakość i fakt, jak sobie radzą na rynku - podkreśla Aleksandra Kuczkowska. - Ważne jest w tej chwili zapewnienie wsparcia dla istniejących spółdzielni, by zdołały one umocnić swoją pozycję. To nie jest łatwe, ale przykład spółdzielni "Kaszubska Tęcza" działającej już trzeci rok pokazuje, że jest to możliwe, bo panie nadal doskonale sobie radzą.
Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna "Kaszubska Tęcza" otrzymała w grudniu ubiegłego roku "wyróżnienie w dziedzinie Ekonomii Społecznej na gali Bursztynowego Mieczyka":/kultura/2014/12/spoldzielnia-kaszubska-tecza-laureatem-bursztynowego-mieczyka.
Spółdzielnia socjalna jest formą działalności, która łączy w sobie cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej. O jej funkcjonowaniu decydują nie tylko warunki rynkowe, istotne dla każdej firmy, ale bardzo często kluczowe okazują się relacje interpersonalne jej członków.
W powiecie kartuskim przybywa nie tylko spółdzielni socjalnych, ale i organizacji pozarządowych. Z danych starostwa na koniec roku wynika, że funkcjonują 354 organizacje. W tym 224 stowarzyszenia i fundacje, w tym 7 w likwidacji, 52 ochotnicze straże pożarne, 78 uczniowskich klubów sportowych i klubów sportowych.
Jak mówi Aleksandra Kuczkowska, w nowym roku nie należy się spodziewać rewolucyjnych zmian mających wpływ na funkcjonowanie trzeciego sektora, chociaż pewne nowości np. w kwestii rozliczeń grantów są planowane.
- Miniony rok nie przyniósł szczególnych zmian dla organizacji pozarządowych, może poza zmianą zasad organizowania zbiórek publicznych, na które nie potrzeba już zgody władz, a wystarczy jedynie zgłoszenie drogą elektroniczną - mówi Aleksandra Kuczkowska. - W tym roku spodziewamy się zmian w sprawozdawczości organizacji. Udogodnienie miałoby polegać na tym, że organizacje miałyby być rozliczane na podstawie rezultatów zrealizowanego zadania, a nie na podstawie wydatkowanych środków. Ale ponieważ nie zmienia się ustawa o finansach publicznych, prawdopodobnie będziemy musieli rozliczać organizacje z efektów działalności i ze sposobu wydatkowania przyznanych środków publicznych.
0 0
wzięli Pozytywkę i z Pasją ruszyli na Słoneczne Wzgórze aby zobaczyć Kaszubską Tęczę. Czy widzieliście piękniejszy obrazek ?
0 0
Murzynek Ahmed w Paryżu mieszka Głowę Ci uciąć chce ten koleżka. Ostrzy maczetę przez całe ranki Czyta z koranu co lepsze wzmianki O tym, co zrobić ma z niewiernymi Gdy na ulicy spotka jakąś blond w mini. A gdy ze szkoły do domu wraca bomby buduje, to jego praca Aż mama krzyczy: "Ahmed łobuzie" Kiedy dynamit chowa w swej bluzie. Mama powiada: "Poszukaj żony" Ale on w kozy wciąż zapatrzony. Lecz mamy miłość ciągle czysta, Bo dobry z niego jest terrorysta. Dobrze, że Ahmed z islamistami Nie chodzi tutaj do szkoły z nami. "
0 0
Nie bardzo rozumiem czym różni się s-nia socjalna od innych form działalności gosp. np. spółki. Wydaje się, że wszędzie decyduje wynik finansowy, a podatki trzeba płacić wszędzie. Na pewno jestem w błędzie, ale gdzie jest ten błąd w moim rozumowaniu?
0 0
Sp. Socjalna może być założona już przez 5 osób, które jako wkład dają
tylko własną pracę (bez funduszu założycielskiego). To, w przeciwieństwie
do innych form działalności usługowej daje szansę osobom będącym
w trudnej sytuacji (bezrobocie, inwalidztwo, niska renta/emerytura, bycie
opiekunem kogoś w rodzinie, ograniczony czas pracy, itp.)