I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego - taką nazwę od 1 września nosić będzie ogólniak przy ul. Klasztornej. Od nowego roku szkolnego w placówce zacznie działać klasa dwujęzyczna z językiem angielskim.
O inicjatywie dyrekcji I LO w Kartuzach w sprawie "utworzenia w szkole klasy dwujęzycznej już pisaliśmy":http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2015/09/kartuzy-dwujezyczna-klasa-ma-powstac-w-i-lo-na-klasztornej. Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Powiatu zaakceptowano ten pomysł, a także przyjęto uchwałę ws. zmiany nazwy placówki. Według rozporządzenia MEN, nazwa szkoły, w której prowadzone jest nauczanie dwujęzyczne, musi zawierać informację o takim nauczaniu. Od 1 września ogólniak przy ul. Klasztornej będzie nosić nazwę "I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego".
Jak podkreśla dyrektor szkoły Maria Mejer-Kobiela w uzasadnieniu wniosku o utworzeniu w szkole oddziału dwujęzycznego, ideą tej klasy będzie rozszerzenie kompetencji językowych uczniów tak, aby mogli podjąć studia na renomowanych uczelniach.
- Naszym celem jest stworzenie młodzieży możliwości opanowania języka obcego na poziomie biegłości oraz stworzenie szansy zdobycia dobrego wykształcenia i swobodnego funkcjonowania na europejskim rynku pracy - wyjaśnia dyrektor szkoły.
W klasie dwujęzycznej realizowana będzie podstawa przedmiotowa z biologii, chemii i matematyki z włączonymi elementami języka angielskiego.
- Uczniowie poszerzą nie tylko wiedzę typową dla tego przedmiotu, ale również słownictwo i zwroty w języku angielskim charakterystyczne dla omawianych zagadnień. I LO jest szkołą uzyskującą wysokie efekty kształcenia. Od kilku lat współpracujemy ze szkołami wyższymi, m.in. z Uniwersytetem Gdańskim, nawiązaliśmy także współpracę z Instytutem Filologii Angielskiej - wymienia dyrektor I LO.
Jak zaznacza, szkoła jest przygotowana do prowadzenia kadry dwujęzycznej - posiada odpowiednio wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, przygotowaną do realizacji tego typu zajęć.
2 0
Brytyjski, amerykański, australijski czy spanglish ? Trzeba wybrać najbardziej praktyczny i przydatny dla absolwentów.
1 1
Język MTV - ta odmiana. Bełkot i przekleństwa ;)
2 0
... tak byłoby prościej
4 2
Klasa z elementami języka angielskiego na wybranych przedmiotach. Kadra nie ma odpowiednich kwalifikacji do nauczania dwujezycznego więc o przygotowaniu do zdawania matury w języku obcym nie ma mowy. Nie ma też mowy o lekcjach nauczanych wyłącznie po angielsku. Czyli lipa.
5 1
Bardzo brzydka
2 1
Za wysoko od razu sięgasz. Jeśli potraktujemy te początki jako urozmaicenie nauki oraz element motywacyjny dla części uczniów - to już coś (lepsze coś, niż nic). Po prostu niektóre przedmioty rozszerzone o fragmenty anglojęzyczne. Być może pojawi się niekiedy jakiś native speaker ? NIC do stracenia.
0 2
no to jeśli im. Derdowskiego to miałam nadzieję że tym drugim językiem będzie kaszubski. A tu klapa! Uczcie dzieci ruskiego i chińskiego - statystycznie najwięcej ludzi nimi mówi. Angielski w porównaniu z chińskim to cienki bolek.
2 0
Jak zwykle,zawsze niezadowoleni! Co w końcu by nie napisać zawsze be....... Kim my jesteśmy żeby wszystko negować!!!!!!!!!!
3 3
Po co klasa dwujęzyczna z tylko z językiem angielskim?
6 2
Nie wiem, czy ta szkoła ma najwyższy poziom kształcenia? Czy wzgórze nie bije ich na głowę? Tak tylko pytam. Inicjatywa ciekawa.
5 1
A o jakim typie szkoły na Wzgórzu mówisz? Bo jeśli liceum- to chyba się mylisz. A technikum to zupełnie inna szkoła
1 0
"Z dojazdem asfaltowym"
3 5
Znaleźli się znawcy. Jeśli chodzi o wyniki matur to Klasztorna bije Wzgórze na głowę, a nawet z niektórych przedmiotów pisze lepiej niż " renomowane" licea z Gdańska. Wszystko jest w internecie, wystarczy poszukać. Moim zdaniem to bardzo dobra inicjatywa.
6 0
Wzgórze? lepszy poziom???????????/ to zajrzyj na wyniki matur w staninach i i EWD....przestaniesz się zastanawiać...
3 1
Czy wciąż na wszystko musimy narzekać? Jeżeli nie podoba się szkoła i to co się w niej dzieje to przecież Wasze dzieci mogą pójść do wszystkich bardziej renomowanych szkół w powiecie.... i osiągać lepsze wyniki w klasach które nie są dwujęzyczne....
2 2
Wyniki badań tzw. tarcze Perspektyw mówią same za siebie. Liceum na Klasztornej nie ma żadnej. Dobrzy uczniowie po naszych gimnazjach z naszego powiatu w coraz większej liczbie kontynuują kształcenie w liceach Trójmiejskich i innych ponosząc koszt dojazdu i duży ciężar psychiczny i fizyczny z tym związany. Jeżeli uczeń nie czuje pasji dziedziny przedmiotu u swojego nauczyciela, bo ten działa na kilku "frontach" (uczy w kilku szkołach), to jak ma rozwinąć swoje umiejętności wynikające z talentu, wcześniej pieczołowicie zdobywanej wiedzy poprzez multum korepetycji? To szkoła uczy i przygotowuje? Czy raczej "szkoła poza szkołą" - dodatkowo opłacana przez rodziców, bo zmęczeni i wypaleni nauczyciele czują się zwolnieni z obowiązku... Ambitni uczniowie i zamożniejsi rodzice i tak sobie poradzą ... a wyniki matur będą zadowalające.
2 2
a oto ranking Perspektywy 2016:
- Liceów Ogólnokształcących: poza 500-tką czyli poza tabela rankingową !
- Maturalny LO: poza 200-tką czyli poza tabela rankingową !
- Szkół Olimpijskich LO: poza 200-tką czyli poza tabela rankingową !
Szczegóły pod poniższym adresem:
www.perspektywy.pl/ranking/2016/LO
1 1
Absolwenci "KLasztornej" z powodzeniem kontunuują naukę na wybranych kierunkach studiów. Moim dzieciom to wystarczyło. Rankingi biorą pod uwagę różne kryteria - czy to zawsze jest miarodajne? Chyba nie.
6 1
Nie jestem zamożny, nie mam korepetycji, w tym roku zdaję maturę na Klasztornej i myślę, że jestem dobrze przygotowany :) Stres jest - ale to przecież ważny egzamin. Myślę, że kto chce to się w szkole nauczy- no chyba , że nie chce - a takim to nic nie pomoże.
2 0
Nazwa ogolniaka na (kiedys?) Ks.Sciegiennego 4, szkoly z dobrymi tradycjami, zwlaszcza wychowawczymi, patriotycznymi i ksztalcacymi NIE ZMIENIAC! Zachowanie tozsamosci TEJ szkoly jest wazne. To prawda, ze dzisiaj ETOS nauki i zdobywania jak najglebszej wiedzy upada. Nie wiem jak dzisiaj, ale gdy do "ogolniaka" dostawali sie najlepsi (i bardzo uparci!) i byly co najwyzej dwie rownolegle klasy, a kadra z Wilna po bardzo solidnym przygotowaniu. No i lacina z ukochanym "dyrciem Elasem". Ech, to byla (i chyba nadal jest) szkola! Pozdrawiam, absolwent.
1 1
Z jednym językiem nie mają wyników a co dopiero z dwoma.
...to się nazywa: "pudrowanie syfa", "skok w przód" lub działanie na fali (na emocjach).
Jest gimnazjum dwujęzyczne to i LO musi być.
Jaka będzie odpowiedź Katolika?
3 0
Jeżeli chcesz być mądrym człowiekiem i mieć dużą wiedzę, to ŻADNA szkoła nie jest w stanie ci w tym przeszkodzić (ani żadni nauczyciele). Wszystko zależy od twojego nastawienia do swojej przyszłości i MOTYWACJI do bycia mądrym i rozsądnym człowiekiem. Powodzenia w życiu i w świecie życzę serdecznie ambitnym młodym z otwartą głową.
2 1
ciekawe, że pani, która ma w tej dwujęzycznej klasie uczyć chemii z elementami j. ang - nie zna kompletnie tego języka, dopiero zaczęła się uczyć ! śmieszne i tyle, zadęcia bez przygotowania
3 0
A ja słyszałem, że ta pani od polskiego co ma uczyć w tej klasie, kompletnie nie zna angielskiego! Co za brak kompetencji! Jak jeszcze coś od kogoś usłyszę to napiszę.
0 0
Beznadziejne liceum, to i nazwa beznadziejna i zakłamana
1 0
Poziom tej szkoły strasznie spadł, mówię jako tegoroczny absolwent. Nic nie jest tam zorganizowane. Nauczyciele są niesłowni i podchodzą do swojej pracy jakby byli do tego zmuszani, uczniów traktują bez szacunku, jednocześnie oczekując go wobec siebie. Wyśmiewają swoich podopiecznych, a wychowawcy nie zwracają uwagi na swoich wychowanków. Są bardzo niesprawiedliwi, powszechnie wiadomo, że uczniowie oceniani są po nazwisku, bądź przez pryzmat własnego wyznania i własnej opinii. Uważam, że gdyby wymienić część kardy, szkoła wróciłaby na dawne tory. Z wielu przedmiotów nie ukończyliśmy materiału. Jedynymi godnymi pochwały są angliści, chociaż też tylko nieznaczna ich część. Jeśli ktoś planuje pójść na klasztorną, to radzę tę decyzję przemyśleć, chyba, że masz mocną psychikę, ogromną cierpliwość i odłożoną sumę na korepetycję.