Zamknij

Przodkowo. Muzeum Pożarnictwa zyskało imię Leona Deyka

12:53, 01.09.2016 Aktualizacja: 12:57, 01.09.2016
Skomentuj

W rok po śmierci dha Leona Deyka, założyciela Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie, placówka, o którą przez lata dbał, zyskała jego imię. Tablicę upamiętniającą wieloletniego naczelnika przodkowskiej OSP odsłoniła jego żona Wanda Deyk.

Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie - owoc wieloletniej pracy, pasji i starań Leona Deyka, równo rok po "śmierci swojego założyciela":http://expresskaszubski.pl/express-na-sygnale/2015/09/zmarl-leon-deyk-wieloletni-komendant-osp-przodkowo, zyskało jego imię. Pomysłodawcą nadania właśnie takiego imienia muzeum był ksiądz proboszcz Wacław Mielewczyk, a przodkowski samorząd z chęcią przystał na tę propozycję.

- Dokładnie 1 września rok temu na apelu rozpoczynającym rok szkolny padła komenda: "uczcijmy minutą ciszy zmarłego komendanta gminnego OSP Leona Deyka." - mówił wójt Przodkowa Andrzej Wyrzykowski. - Jeszcze dwa lata temu, gdy otwieraliśmy odnowione Muzeum Pożarnictwa, druh Leon przecinał wstęgę. Doczekał jego otwarcia, tak bardzo tego chciał. Dziś jestem wzruszony tym, że w obecności osób, które znały go na co dzień, pomagały w jego marzeniu, które stało się też naszym marzeniem, nadajemy Muzeum Pożarnictwa takie imię. Leon Deyk całe życie poświęcił na zbieranie tych pamiątek, dbanie o Muzeum, a przede wszystkim niósł pomoc jako strażak, komendant gminny, naczelnik OSP. Jest to dla nas wszystkich bardzo uroczysty moment.

Sylwetkę druha Leona Deyka przypomniał także komendant powiatowy PSP w Kartuzach Edmund Kwidziński. Opowiedział nie tylko o jego niezwykłej pasji, ale też o wieloletniej strażackiej służbie zmarłego przed rokiem naczelnika przodkowskiej OSP.

- W ubiegłym roku druh Leon skończył 81 lat. Z tego aż 66 lat swojego życia przeznaczył na działalność w OSP w Przodkowie. Pełnił różne funkcje, a przez ponad 50 lat pełnił funkcję naczelnika tutejszej OSP. Aktywnie działał nie tylko w gminie, ale też w powiecie i województwie. Ponad 30 lat był też w służbie zawodowej. Był człowiekiem o wielu zaletach, miał pasję społecznego działania, historia jego życia nierozerwalnie łączy się z działalnością w straży pożarnej, przede wszystkim z ratowaniem zdrowia, życia, dobytku ludzkiego. Przez cale życie służył tutejszemu społeczeństwu, był gotowy i otwarty pomóc każdemu, kto do niego się zwrócił - podkreślił komendant. - Jego ogromną pasją była historia, zwłaszcza ta, która wiązała się z ratownictwem. Nie tylko zbierał eksponaty, ale też je konserwował, przywracał do sprawności. Swoją pasję przekazał rodzinie: synowi, wnukowi, którzy nadal aktywnie działają na rzecz miejscowego społeczeństwa.

Rodzina druha Leona obecna była na dzisiejszej uroczystości. Wanda Deyk, która wraz z mężem dbała o muzeum, odsłoniła tablicę upamiętniającą jego dokonania. Na budynku muzeum pojawił się też ogromny napis: "Muzeum Pożarnictwa im. Leona Deyka". Tym samym imię założyciela jedynej takiej placówki w województwie pozostanie na zawsze - nie tylko w sercach i pamięci przodkowian.

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

ktośktoś

2 5

E-komendante w muzeum jako kto

13:10, 01.09.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ktoś@ktoś

1 5

jako kustosz, na historii się zna, bo na pożarnictwie...

16:16, 01.09.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AchudaAchuda

6 0

Największy ukłon w stronę niedocenionej żony, kochającej i oddanej do końca. Życzę Wszystkim i sobie takiej właśnie miłości.

21:16, 01.09.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

1 1

Z pow. tekstu:"...niósł pomoc jako strażak, KOMENDANT GMINNY(podkr.moje), naczelnik OSP".

W jakim to okresie historycznym były stanowiska/urzędy komendantów gminnych?
Owszem, komendanci obozów, guberni, szkół i instytucji wojskowych itp. Ale komendant gminny?
Chyba, że przed drugą wojną światową albo za caratu.

Jak powstanie w Kartuzach muzeum lemoniady, to chciałbym, aby nosiło też imię "Leona".
śp. Cieszyńskiego, ma się rozumieć.

10:08, 02.09.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

elaela

0 1

przychodniaimie powinna otrzymac itmmie dr LLegu ta

17:22, 02.09.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tablica ta obok, pamtablica ta obok, pam

0 0

powinna się być gdzie indziej. To inna kategoria bohaterstwa. Ponadto ona zawiera błędy merytoryczne. Druhowie weżcie się za to. Wójt jest nie kumaty. Dalej - ostatnio IPN wysunął oskarżenie pod adresem Rotmistrza. Co na to dyr. szkoły. Czy w tej gminie nie ma kumatych?

05:15, 03.09.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

i ładniei ładnie

3 0

Pan Leon to był zacny człowiek ,fajny ,miły ,życzliwy .Zasłużył na to .

07:05, 04.09.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%