Zamknij

Wyjątkowe produkcje filmowe do obejrzenia za darmo!

14:11, 01.07.2008 Aktualizacja: 08:31, 02.07.2008
Skomentuj

Organizatorzy X Zjazdu Kaszubów w Gdańsku przygotowali wyjątkową atrakcję dla miłośników kina. 12 lipca w Domu Harcerza (sala kinowa Warta-Syrena) będzie okazja obejrzeć siedem kaszubskojęzycznych produkcji. Wstęp na maraton jest darmowy!

Maraton rozpocznie się o godz. 10 filmem *?Testament?* (2006) w reż. Andrzeja Sipajły.

Film "Testament" powstał na podstawie opowiadania Jana Drzeżdżona ?Monika?. Scenariusz napisali: Józef Roszman i Sylwia Lorenc. Wystawiła go grupa teatralna ze Strzelna.
Spektakl filmowy opowiada o losach Augusta, który zmuszony jest podzielić gospodarstwo pomiędzy czwórkę dzieci.
Czas trwania: 30 min.

O godz. 10.35 wyświetlony zostanie film dokumentalny *?Jô jem rëbok?* (2004), również w reż. Andrzeja Sipajły.

Film jest produkcją niezależną. To dokument o rybaku ? Wojciechu Konkolu, który wspomina lata powojenne w Chałupach na Półwyspie Helskim i trud rybackiego życia.
Reżyser otrzymał za niego II nagrodę w drugiej edycji Przeglądu Filmów Niezależnych ?Tam, gdzie nie ma gwiazd? w Kolbudach ? za stworzenie klimatu dokumentalnej opowieści i sprawną realizację.
Czas trwania: 15 min.

Jako trzeci przedstawiony zostanie fragment programu ?Rodnô Zemia? w reż. Eugeniusza Pryczkowskiego pt. *?Kaszubi w Kanadzie?* (2007, 2008). Początek filmu godz. 11. Czas trwania: 20 min.

Godz. 11.30 - 14.00 ? przerwa.

*?Kaszëbë?* (1970) w reż. Ryszarda Bera zobaczymy o godz. 14.

Nastrojowa balladowa opowieść o życiu małej rybackiej osady Kaszubów w ostatnich latach XIX w., osnuta wokół lirycznej historii tajemniczej dziewczyny z wydm, której morze zabrało najpierw pierwszą, potem drugą miłość. Każdego dnia na urwisku, szalona z rozpaczy, obłąkana nadzieją, pali ogień dla zbłąkanych łodzi i rozbitków. W codzienną walkę rybaków o życie z morskim żywiołem wpleciony jest także wątek walki o przetrwanie języka i kultury Kaszubów pod pruskim panowaniem.
Film fabularny, czas trwania: 82 min.

O godz. 15.30 rozpocznie się film dokumentalny *?Kryptonim Inspirator?* (2005) w reż. Henryki Dobosz.

Film pokazuje życiową drogę Lecha Bądkowskiego, dla którego przybycie w sierpniu 1980 r. do strajkujących w Stoczni Gdańskiej robotników z deklaracją poparcia ze strony Gdańskiego Oddziału ZLP, a później objęcie funkcji rzecznika MKS, było równie oczywiste, jak przejęcie dowodzenia kompanią w ogniu walki pod Narwikiem (miał wtedy 20 lat). Ciekawe odkrycia przyniosły poszukiwania w archiwach IPN ? odnalezione zostały tzw. teczki obiektowe dotyczące różnorodnych obszarów działalności Bądkowskiego: dziennikarza, pisarza, założyciela i działacza Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, uczestnika wszystkich przełomowych wydarzeń w PRL.
Czas trwania: 52 min.

Następnie, o godz. 16.30 wyemitowany zostanie *?Remus?*(1987) w reż. Krzysztofa Gordona.

To swobodna, teatralno-telewizyjna, adaptacja epopei kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego ?Żëcé i przig?dë Remusa?, powieści uznanej przez znawców tematu za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej.
Powieść i spektakl ukazują Kaszuby jako krainę magiczną, wręcz mityczną, widzianą oczyma Remusa, narratora-outsidera. Rzecz dzieje się pod koniec XIX w., w czasach zaboru pruskiego.
Czas trwania: 95 min.

Emisja kolejnej produkcji pt. *?Pomiędzy narodami. Kaszubi, Niemcy i Polacy?* (1999) w reż. Mirosława Borka rozpocznie się o godz. 18.10.

Kim byli Kaszubi ? ludzie zamieszkujący tereny oddzielające po I wojnie niemieckie Pomorze od Prus Wschodnich? Jaka była ich historia i kultura? O tym niechętnie mówiło się i w Wersalu, i w Warszawie, i w Berlinie. O tym natomiast traktuje dokument M. Borka.

Film dokumentalny, czas trwania: 52 min.

O godz. 19.10 rozpocznie się *?Krokowa, moja miłość?* (1999) w reż. Krzysztofa Wójcickiego.

Urocza opowieść o urodzonym w krokowskim pałacu (gm. Puck) grafie Albrechtcie von Krockow (1913-2007), działaczu na rzecz pojednania polsko-niemieckiego, deputowanym, radcy handlowym.
Film dokumentalny, czas trwania: 45 min.

Jako ostatni, o godz. 20 wyemitowany zostanie *?Jezus?* (1979) w reż. Johna Krisha, Petera Sykes?a.

To ekranizacja Ewangelii wg św. Łukasza z tłumaczeniem kaszubskim (lektorami są m.in. Danuta Stenka, Maciej Miecznikowski, Zbigniew Jankowski, Tomasz Fopke) opowiadająca o Jezusie. Pierwszych kilkanaście lat jego życia pokazano jako kilkuminutowe streszczenie, by więcej czasu poświęcić wydarzeniom obrazującym najważniejszy okres, w czasie którego dokonał on wielu uzdrowień, cudów czy odpuścił grzechy nawróconym. Jednym z ważniejszych wydarzeń tamtych czasów było powołanie przez Chrystusa dwunastu apostołów. Najważniejszym jednak momentem dla Kościoła jest ukazanie największej tajemnicy odkupienia świata i wyzwolenia z grzechu poprzez mękę i śmieć Jezusa na krzyżu aż po radosne zmartwychwstanie.
Film fabularny, czas trwania: 117 min.

(Ania Frankowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

GroszekGroszek

0 0

Wyątkowe - a co to za słowo?? :P

19:45, 01.07.2008
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ania FrankowskaAnia Frankowska

0 0

dzięki ;)

08:32, 02.07.2008
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rafał  Narodzkirafał Narodzki

0 0

jak zdobyć ten film

13:34, 05.05.2009
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%