Zamknij

"Dziękuję, że jesteś moją ojczyzną". Setki listów na sto lat wolności

14:16, 11.11.2018 Aktualizacja: 11:40, 12.11.2018
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

"Dziękuję, że jesteś z nami już 100 lat. Mam nadzieję, że nigdy nie odejdziesz", "Sto lat to za mało", "Dziękuję za piękną szkołę" - m.in. takie listy wysłali uczniowie ze szkół powiatu kartuskiego na 100-lecie niepodległości Polski. Utworzyły one ogromną biało-czerwoną flagę, którą zaprezentowano 11 listopada w Kartuzach.

Do akcji pisania listów zachęciło uczniów Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Listy wysyłali uczniowie z Kartuz, Mirachowa, Mojusza, Żukowa, Prokowa, Łapalic, Przodkowa, Somonina, Łyśniewa itp. Nadesłali setki listów - napisanych odręcznie, przyozdobionych rysunkami, wysłanych e-mailem. Były listy po polsku i po kaszubsku.

Najmłodsi i ci nieco starsi pisali do Wolności, składali życzenia i dziękowali za to, że mogą żyć w wolnej Polsce. Za co szczególnie dziękowali piszący?

"Dziękuję, że jesteś z nami już sto lat. Mam nadzieję, że nigdy nie odejdziesz. Będziemy cię bronić i nikt nas nie powstrzyma" - napisał Igor

"Dziękuję, że nie muszę nosić mundurka (...) i mówić po niemiecku" - pisał inny uczeń.

"Polsko, jesteś dla mnie jak brat (...). Kocham cię jak mamę, tatę i siostrę" - napisała Aga.

"Droga Polsko, cieszę się, że żyję w wolności, że moja rodzina jest bezpieczna, że mam gdzie mieszkać, za to, że wygraliście wojnę" - pisze Mikołaj. 

"Szanowna wolna Polsko! (...) Dziękuję za to, że mamy prawo sami głosować na kandydatów na wójtów, burmistrzów (...). Jestem z ciebie bardzo dumna" - napisała patriotka Oliwia.

Z nadesłanych listów utworzono ogromną biało-czerwoną flagę, którą zaprezentowano w Kartuzach podczas powiatowo-gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Jeden z MRNu Jeden z MRNu

2 2

Dzieciaki miały nielada fantazje w niektórych listach... nie wiem czego te dzieci sie uczy ale widok narysowanego czlowieka z dziurą w czaszce zrobioną przez czołg stojacy z boku nie wygląda ciekawie... a pracy przy wyklejaniu tych listów bylo nie malo ale przyjemna praca
Pozdro dla wolontariuszy z Cieszyna <3

01:17, 12.11.2018
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

To nie szkołaTo nie szkoła

2 1

To nie szkoła jest winna tylko dzisiejsze bajki .

07:52, 12.11.2018

do...do...

0 0

kto był z cieszyna??? o kim mowa???? skąd się tu wzieli?

06:59, 12.11.2018
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZnajomyZnajomy

0 0

Cieszyn współpracuje owocnie z CIE Kartuzy..... świetni ludzie są Cieszyna. Pozdrawiam.....do zobaczenia. Ania

08:35, 12.11.2018

Z BaninaZ Banina

2 0

Uczniowie z podstawówki i gomnazjim z Banina też listy napisali..listy są na zdjęciach. A.gdzie jest teraz ten sztandar??? Gdzie można go zobaczyć- przeczytać?

08:38, 12.11.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolandPoland

3 1

nie no ładnie
"Dziękuję, że nie muszę nosić mundurka (...) i mówić po niemiecku" :))
akurat mundurek jest ok, ale pewnie chodziło o mundur pruski :)))
generalnie brawa dla chyba dziadków, którzy tą wiedze o Polsce przekazali, dziecku, po prostu prawdę, o tym, że kiedyś nie można było mówić po polsku. Te dziecko jest mądrzejsze co od niektórych dorosłych

09:52, 12.11.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%