Zamknij
REKLAMA

"Leśny orzeł" w Leśnictwie Kłodno ma szansę na rekord Guinessa

11:25, 05.08.2019 | M.Dz./źródło: Nadleśnictwo Lipusz
Skomentuj fot. Nadleśnictwo Lipusz
REKLAMA

Las w kształcie orła, który zasadzono w ubiegłym roku niedaleko Sulęczyna, na terenie Nadleśnictwa Lipusz, ma szansę na rekord Guinessa w kategorii największy wzór z drzew. Właśnie rozpoczęła się procedura w tej sprawie - w piątek wykonano pomiar geodezyjny.

Na terenie Nadleśnictwa Lipusz, w leśnictwie Kłodno, na terenach, przez które przeszła potężna nawałnica, posadzono las w kształcie orła. W akcję odnowienia lasu zniszczonego w wyniku huraganu tak, aby powstał widoczny z lotu ptaka wizerunek orła, zaangażowali się leśnicy, mieszkańcy, uczniowie, harcerze, samorządowcy itp. Przedsięwzięcie nawiązywało do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Sadzenie lasu w kształcie orła w październiku 2018 r. fot. archiwum/W.D.

Leśnicy poinformowali, że właśnie trwają procedury związane z zakwalifikowaniem "leśnego orła" do rekordu Guinessa w kategorii największy wzór z drzew. W piątek na terenie leśnictwa Kłodno wykonany został specjalny pomiar geodezyjny z dokładnością do 0,5 m2. 

- Oznacza to, że położenie każdego z punktów musiało zostać określone z dokładnością mniejszą niż 1cm! Łączna powierzchnia wzoru wyniosła 99 898,26 m2 - informują leśnicy z Nadleśnictwa Lipusz. - W trakcie pomiaru, zgodnie z wymogami konieczna była obecność osoby z wykształceniem botanicznym, leśnym lub dendrologicznym – nie będąca pracownikiem Lasów Państwowych, która potwierdzała zgodność gatunków z planem oraz dwoje niezależnych świadków. Cały proces musiał zostać uwieczniony nagraniem filmowym z ziemi, oraz filmem i zdjęciami z drona.

Okazało się, że pomiar zakwalifikował nadleśnictwo do rekordu Guinessa. Był to pierwszy etap procedury. Jak informują leśnicy, na ostateczne przyznanie rekordu trzeba poczekać do momentu aż drzewka podrosną, nastąpi zwarcie koron, a drzewka się przebarwią.

Przypomnijmy, że sylwetkę "orła” wypełniła brzoza w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce "orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik.

(M.Dz./źródło: Nadleśnictwo Lipusz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

buabua

10 2

Gdzie jest Struk ze słonecznikiem ??? 11:49, 05.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

#bua#bua

6 1

Pewnie zaćpał się jak większość tych *%#)!& owsikowych 20:56, 05.08.2019


vbnvbn

5 8

Jesienią zaprosić wojewodę do grabienia liści. 11:59, 05.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BarejaBareja

6 9

To jest ORZEŁ na miarę naszym możliwości, my tym ORŁEM otwieramy oczy niedowiarkom ! Łubudubu ! 14:22, 05.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

soniasonia

5 0

Pięknie tam, byliśmy z mężem. nad samym jeziorem jest fajny pensjonat. z łożka widok na jezioro, bajka... 09:25, 06.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WerWer

0 0

A co to za miejsce? 21:56, 07.08.2019


REKLAMA
REKLAMA