Zamknij
REKLAMA

Emocje na sesji Rady Miejskiej: sołectwo Czaple nie może sfinansować sprzętu dla OSP Leźno?

10.22, 23.10.2019 M.D Aktualizacja: 14.05, 23.10.2019
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz
REKLAMA

Rada Miejska w Żukowie podjęła kontrowersyjną decyzję o odrzuceniu wniosku rady sołeckiej w Czaplach ws. przeznaczenia środków z funduszu sołeckiego. Chodziło o zapis dotyczący zakupu parawanów dla OSP Leźno, który według władz gminy, był niezgodny z ustawą o funduszu sołeckim. Jednak burmistrz zadeklarował, że cała kwota odpowiadająca wysokości funduszu, zostanie przekazana sołectwu w inny sposób. 

Rada sołecka w Czaplach, mając do rozdysponowania ok. 44 tys. zł w ramach funduszu sołeckiego na rok 2020, postanowiła część środków przeznaczyć na zakup dwóch parawanów ochronnych dla OSP Leźno (2 tys. 800 zł). Okazało się, że zapis ten uniemożliwił przyznanie Czaplom całości środków z sołeckiego funduszu na przyszły rok. Zdaniem władz gminy, OSP Leźno znajduje się w innym sołectwie, wobec tego jego potrzeby nie mogą być finansowane z funduszu sołectwa Czaple. Rada sołecka zdecydowała podtrzymać swój wniosek i nie zmieniać zapisów o przeznaczeniu środków ze swojego funduszu dla OSP Leźno - o przyjęciu lub odrzuceniu uchwały miała zadecydować Rada Miejska. 

"Trzeba respektować przepisy"

Albin Bychowski, jeszcze przed dyskusją w sprawie tej uchwały, zaproponował, by władze gminy przekazały sołectwu te środki w inny sposób. Jak tłumaczył burmistrz Wojciech Kankowski, decyzja urzędników i władz gminy o odrzuceniu wniosku sołectwa Czaple, poparta jest zapisami w ustawie o funduszu sołeckim. 

- Formuła funduszu sołeckiego jest formułą ustawową i w miarę upływu czasu pojawia się coraz więcej stanowisk RIO w poszczególnych województwach precyzujących zasady wydatkowania tych środków. Zgadza się też, że nie są one takie same - powiedział. - Ja chcąc być w zgodzie z prawem, po dokładnej analizie i rozmowach ze skarbnikiem, musiałem podjąć takie kroki, a nie inne. Intencją moją nie jest to, aby mieszkańcy cokolwiek stracili. My musimy starać się respektować podstawy prawa. Jeżeli są jakieś procedury, trzeba ich przestrzegać. Deklaruję, że jeżeli będzie zgoda rady, te środki, które ujęte były we wniosku sołectwa, przeznaczyć mu w inny sposób. 

Skarbnik gminy również tłumaczyła, że co chwilę pojawiają się nowe interpretacje ws. ustawy o funduszu sołeckim. Do tego, do 2019 r., sołectwa w gminie Żukowo otrzymywały w ramach funduszu sołeckiego dodatkowe środki, nieobjęte refundacją z budżetu państwa. W przypadku sołectwa Czaple, które liczy mniej niż 800 mieszkańców, cała kwota ich funduszu sołeckiego podlega rygorom ustawy. 

- Nie możemy wyłączyć tutaj, jak w poprzednich latach, części środków. Co roku są właśnie spotkania z sołtysami, aby te rzeczy przekazać. Niestety nie ma czegoś takiego jak jednolite stosowanie prawa - mówiła skarbnik Lucyna Cybula, która zgodziła się z tym, że ustawa o funduszu sołeckim jest niedoskonała i wymaga zmian. - W finansach publicznych mamy ostre przepisy, czasami wręcz chodzi o sprawy karne. 

Zabrakło porozumienia?

Radny Krystian Gachewicz krytykował postawę burmistrza i urzędników. 

- Sam fakt, że taki projekt uchwały pojawił się na sesji, świadczy o tym, że zabrakło płaszczyzny do porozumienia pomiędzy panią sołtys a burmistrzem - stwierdził. - To w pewien sposób upokarzające dla mieszkańców Czapel i zabijające w nich ducha aktywności obywatelskiej. To mnie najbardziej martwi, bo pan burmistrz podkreśla na każdym kroku, jak ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kreowanie świadomych postaw wśród mieszkańców. A teraz w wyniku takich a nie innych zawiłości formalnych, podważane jest to zaufanie mieszkańców do funduszu sołeckiego jako instytucji. 

- Te stwierdzenia, że to upokarzające, są na wyrost. To nie pierwszy raz, gdy decyzja o funduszu sołeckim jest odrzucana - odpowiedział Wojciech Kankowski. 

Sołtys Czapel Katarzyna Cichowicz broniła decyzji swoich mieszkańców. Zwróciła także uwagę na to, że dokument o decyzji ws. odrzuceniu wniosku o przeznaczeniu środków funduszu sołeckiego, został jej dostarczony późno. 

- OSP Leźno służy pomocą mieszkańcom sołectwa Czaple, a zakupiony sprzęt zwiększy bezpieczeństwo strażaków w czasie akcji, a tym samym poprawiać będzie warunki życia mieszkańców. Pan burmistrz stwierdził prawdopodobnie, że fakt, iż strażacy mają siedzibę w Leźnie, sprawi, że przedsięwzięcie to nie będzie służyć mieszkańcom sołectwa Czaple, mimo że właśnie ta jednostka OSP obejmuje swoją ochroną nasze sołectwo - podkreślała Katarzyna Cichowicz. 

Zwróciła uwagę, że w poprzednim roku wsparcie dla OSP Leźno z funduszu sołeckiego Czapel zostało przyjęte. Do tego w tym roku zmodyfikowano zapisy w  funduszu sołeckim w Czaplach także na rzecz zakupu sprzętu dla leźnieńskich strażaków, co nie zostało w żaden sposób zakwestionowane. Przywołała też inne stanowiska prawne, w których m.in. mowa o tym, że środki z funduszu sołeckiego mogą być wydatkowane dla straży mającej siedzibę w innym sołectwie, o ile służą poprawie warunków mieszkańców sołectwa, które przeznacza pieniądze. 

Wniosek odrzucono, ale sołectwo nie ucierpi

Skarbnik Lucyna Cybula ponownie wyjaśniła, dlaczego do tej pory przyjmowano finansowanie innych jednostek - środki te traktowano jako te pochodzące z puli ponadnormatywnej. Przytoczyła zupełnie inne stanowiska, pochodzące z późniejszych lat, w których RIO w Warszawie rygorystycznie odnosi się do podobnych przedsięwzięć: wniosek sołectwa powinien dotyczyć realizacji przedsięwzięć na terenie danego sołectwa, a koszty wyposażenia OSP ma ponosić gmina, gdyż dana jednostka służy pomocą na terenie całej gminy.

- Intencją moich pracowników nie jest to, żeby zrodzić jakiekolwiek wrażenie, że działamy wbrew strażom pożarnym - podkreślał burmistrz Wojciech Kankowski. 

Mariola Zmudzińska poparła sołtys Czapel, zwróciła uwagę na fakt, że burmistrz Kankowski nie rozwiał wątpliwości podczas zebrania sołeckiego w Czaplach. 

- Oburza mnie to i jest niedopuszczalne, że radni nie otrzymali od burmistrza pełnej dokumentacji w tej sprawie - dodała. - Uważam to za ograniczenie Radzie Miejskiej zbudowania sobie pełnej opinii. W tej sprawie ocenia rada, a nie burmistrz, a brak materiałów uniemożliwia nam pełną ocenę. Uważam, że argumenty pani sołtys i mieszkańców są zasadne, a po drugiej stronie mamy mało precyzyjne informacje, które nie dotyczą interpretacji prawa w naszym regionie.

Przewodniczący rady Witold Szmidtke wyjaśnił, że wszystkie dokumenty dostępne były podczas spotkań komisji. Potwierdzili to również inni radni.

Ostatecznie radni zagłosowali 12 głosami za odrzuceniem wniosku sołectwa Czaple ws. ich funduszu sołeckiego. Sześcioro było przeciwko, jedna osoba wstrzymała się od głosu. 

Burmistrz ponownie zadeklarował, że przedłoży Radzie Miejskiej propozycję sfinansowania przedsięwzięć ujętych przez sołectwo Czaple jako dodatkowy zapis w uchwale budżetowej na 2020 rok.

- Oczywiście znajdzie się tam także zakup tych parawanów. Jeśli będzie jakakolwiek wątpliwość, jestem gotowy je zakupić z własnych prywatnych środków - powiedział Wojciech Kankowski.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (24)

z tym OSPz tym OSP

7 3

to paranoja jakaś. W Żukowie w tegorocznej edycji Budżetu obywatelskiego wygrywa projekt, dzięki któremu OSP w Żukowie otrzyma 200 tys. zł na zakup sprzętu (mimo, że w tym roku już otrzymali jakiś sprzęt czy kasę od Sejmiku Województwa). Tutaj też 44 tys. na zakup sprzętu dla OSP. Budżety obywatelskie czy sołeckie powinny być przeznaczane na potrzeby lokalnych społeczności, budować miejsca gdzie mieszkańcy mogą odpocząć, skorzystać z infrastruktury, a nie dotować Straż Pożarną. Szczególnie w Żukowie, które chełpi się tym, że jaką to bogatą gminą nie jest. Są naprawdę inne potrzeby. Skoro jest gmina Żukowo taka bogata, niech utworzą PSP. 12:19, 23.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

hehehheheh

4 0

Budżetu Obywatelski został zaskarżony przez mieszkańca do Wojewody 12:30, 23.10.2019


bebe bebe

4 1

czytanie ze zrozumieniem nie boli
"Rada sołecka w Czaplach, mając do rozdysponowania ok. 44 tys. zł w ramach funduszu sołeckiego na rok 2020, postanowiła część środków przeznaczyć na zakup dwóch parawanów ochronnych dla OSP Leźno (2 tys. 800 zł)."? 18:43, 23.10.2019


BurzaBurza

4 1

Burza o nic. jeden parawan kosztuje ok 1350 zł. gmina mogła sama wyjść z propozycją zakupu parawanów jeśli sołectwo wykreśli ten zapis z swojej uchwały. 12:20, 23.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KaloszKalosz

3 1

Sołectwo nie chciało wykreślać tego zapisu, więc zaryzykowali licząc na decyzję radnych. Jak widać większość ich nie poparła. Dobrze, że tak czy siak dostaną te środki. 12:34, 23.10.2019


hehehheheh

8 3

Budżet Sołectwa Czaple został uwalony cały, na OSP z Leźna miało zostać przydzielone 2800 zł.

Niestety Radni Zrzeszenia Kaszubskiego boją się Burmistrza i głosują wg polecenia władzy, a nie według własnych przekonań....

Szkoda ??????
12:28, 23.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Głosowanie Głosowanie

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Głosowanie Głosowanie

0 0

Głosuje się, żeby coś ugrać. 21:12, 23.10.2019


hehehheheh

6 2

Budżet Obywatelski został zaskarżony przez mieszkańca do Wojewody
12:38, 23.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

zniesmaczonyzniesmaczony

7 1

Tylko nikt nie mówi, że Gmina uchwaliła, że budżet obywatelski ma dotyczyć całego jej obszaru i wszyscy w gminie mają prawo na niego głosować. A pan Burmistrz jak co roku zrobił sobie zarządzenie, że prawo to tylko dotyczy mieszkańców miasta. No ale oczywiście narracja będzie taka, że to mieszkaniec zły, a burmistrz dobry... Bo on chciał dobrze a mieszkańcy tu się do wojewody zgłaszają. A że to jego zarządzenie jest jawnym złamaniem ustawy krajowej i uchwały rady miejskiej to jakoś mu umknęło.
Szkoda strażaków, bo ich projekt wygrał. A pan Burmistrz ma radość, bo dzięki temu nie musi dawać im kasy, którą chciał dać na prawdopodobnie gminne projekty wokół Jeziorka (bo chyba nikt nie ma wątpliwości jak "obywatelskie" były pozostałe projekty).
Tylko dlaczego nie zrobi nowego zarządzenia, zgodnego z przepisami i nie ogłosi ponownego zgłaszania projektów do budżetu??? Brak czasu??? NIE SĄDZĘ!!! RACZEJ BRAK WOLI TWORZENIA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO ZGODNIE Z PRAWEM 13:45, 23.10.2019


@zniasmaczony@zniasmaczony

1 2

I bardzo dobrze. Straż niech sobie zbiórki organizuje gdzie indziej, albo przekształci się w PSP i po sprawie. Budżet obywatelski ma być dla mieszkańców, realizować inne cele, a nie doposażanie strażaków, którzy i tak co roku wsparcie od różnych organizacji otrzymują. 14:42, 23.10.2019


Mam dość Mam dość

11 3

Często mam wrażenie, że Pan Burmistrz nie potrafi słuchać ludzi. 12:46, 23.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Przyjaźń Przyjaźń

9 17

Czy to prawda, że wspaniałego festynu w Przyjaźni już nie będzie, bo Pan Kankowski zabronił? Czy to prawda, że są problemy z ostatnim rozliczeniem tego wydarzenia? 12:51, 23.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AgnesAgnes

9 4

Festyn będzie i nigdzie nie było informacji że ma być inaczej. Nie pisz bzdur i nie siej fermentu jeśli nie masz nic mądrego do napisania. 16:43, 23.10.2019


@Agnes @Agnes

5 1

Człowiek pyta, ma prawo wiedzieć, a ty wrednie jazgoczesz, bo tylko to potrafisz. W każdej plotce jest ziarno prawdy. 17:14, 23.10.2019


zdegustowanyzdegustowany

4 4

Burmistrz odrzucił wniosek bo Czaple chciały dać na OSP Leźno, a równocześnie przyklepał zakupy z wniosku ubiegłorocznego z funduszu Czapel na OSP Leźno. W tym samym czasie... ale to wg Skarbnik co innego! Poza tym, zadeklarował wczoraj że da kasę. Dlaczego nie mówił tego na zebraniu wiejskim, kiedy głosowano wsparcie OSP. Dlaczego wtedy nie powiedział, że to wątpliwe, że oni sami wesprą strażaków. A w sierpniu na sesji odpowiadał Radnemu Pellowskiemu, że nieprawdą jest że nie można dawać funduszy na OSP. I tak to gmina... LIDER SAMORZĄDNOŚCI słucha głosu mieszkańców. W końcu to oni powinni decydować, bo na tym ten fundusz polega. Jak się Burmistrzowi nie podoba, to niech zniesie fikcję, zlikwiduje fundusze i sam wspiera sołectwa wg własnego uznania. Bo to co zrobił, to próba wymuszenia zmiany decyzji mieszkańców przez swoje weto.... A teraz Ludzki Pan sam te pieniądze z budżetu obiecał... a nawet jak radni nie zaklepią, to dołoży ze swoich prywatnych... BRAWO, widać dobrze się w Gminie obłowił... 13:39, 23.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jombowo Jombowo

4 2

I to jest skandal, że z funduszy soleckich idą pieniądze na jomby!!! W ten sposób gmina robi sobie tylko oszczędności w budżecie!! Na co? Może na premie??? A potem i tak przejedzie po tych płytach równiarka i walec. Gdzie logika? Ale droga jest "utrzymywana" i nic im nie zarzucisz. To się nazywa cwaniactwo. 13:50, 23.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żenada...żenada...

5 2

Odrzuca się wniosek sołectwa - przyjęty wolą jego mieszkańców. A potem w ramach "ustawki" na sam koniec się rzuca, że budżet obywatelski zaskarżył mieszkaniec Czapli. To jest antagonizowanie ludzi.
Dlaczego nie można przyznać się do błędu i starać się go jak najszybciej poprawić??? Można było przyjąć fundusz sołecki, a w przyszłym roku zebranie wiejskie mogło zmienić to zadanie, jeśli rzeczywiście byłoby niewłaściwe.
Tak samo można poprawić zarządzenie burmistrza i w trybie pilnym przeprowadzić ponownie głosowanie nad budżetem obywatelskim.
Trzeba tylko chcieć! 14:03, 23.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BurcybasBurcybas

5 4

Parawan za 1400? Doch weźta prześcieradło dwa kije i mata parawan! 15:19, 23.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do burczybas Do burczybas

2 1

Prześcieradło połoza tobie jak będziesz potrzebował pomocy od strażaków żebyś się nie zdziwił 10:46, 24.10.2019


REKLAMA

KorenKoren

6 3

Pani Magdo, kiedy artykuł o fałszerstwie dokumentu w urzędzie w Żukowie? 18:31, 23.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PodatnikPodatnik

5 3

Szkoda że nie wygrał inny kandydat na burmistrza gminy obecny teraz chyba pokazuje swój pazur ?
21:50, 23.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kto zapłacikto zapłaci

5 3

Tylko za te jego pazurki to płacimy my... mieszkańcy 21:51, 23.10.2019


KorenKoren

4 3

Pani Magdo,
Artykuł ma pani na tacy. Urzędnik dopuszcza się oszustwa, burmistrz wydaje oświadczenie strasząc sądem. Chyba się Pani nie boi. To trzeba głośno powiedzieć. 09:54, 25.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%