Zamknij
REKLAMA

Kiełpino. Padlina w ziemi na terenie fermy drobiu. Jest śledztwo

15:52, 02.12.2019 | W.D.
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum/W.Drewka

Czy mieszkańcy Kiełpina (gm. Kartuzy) żyją w sąsiedztwie bomby ekologicznej? Na to pytanie być może da odpowiedź śledztwo, które kartuska prokuratura wszczęła, w związku z odpadami ujawnionymi na terenie jednej z ferm drobiu. To najprawdopodobniej padłe kurczaki, które nie trafiły do utylizacji, lecz zostały zakopane. 

Na teren jednej z ferm drobiu w Kiełpinie (gm. Kartuzy) w połowie listopada weszli inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w asyście policji oraz kartuskiej Straży Miejskiej. Jak wynika z naszych informacji, była to interwencja związana z sygnałami dotyczącymi nielegalnego gromadzenia w tym miejscu odpadów - głównie padłych kurczaków. Inspektorzy dokonali odwiertów i pobrali próbki gruntu. 

Efektem kontroli przeprowadzonej na terenie fermy jest doniesienie złożone przez WIOŚ do Prokuratury Rejonowej w Kartuzach. 

- Na podstawie złożonego doniesienia zostało wszczęte śledztwo w sprawie zanieczyszczenia ziemi na terenie posesji w Kiełpinie. Chodzi o czyn z art. 182, par. 1 Kodeksu Karnego - informuje prokurator Marek Kopczyński, szef kartuskiej Prokuratury Rejonowej. - Z materiału dostarczonego przez Pomorski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że podczas kontroli interwencyjnej na terenie fermy drobiu ujawniono zakopaną w ziemię padlinę. W tej chwili zleciliśmy policji wykonanie dodatkowych czynności w tej sprawie. 

Na razie nie wiadomo jak duże ilości padliny zostały zgromadzone i zakopane na terenie fermy drobiu w Kiełpinie i jakie mogą być tego skutki dla środowiska naturalnego. Z prośbą o dodatkowe informacje w tej sprawie zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku - do tematu więc wrócimy. 

Art. 182 par. 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

REKLAMA
(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (31)

Brodnica gornaBrodnica gorna

17 12

Dobrze że radni nie pozwolili aby fermy drobiu powstały w Brodnicy i Prokowie, pewnie tam też z czasem szukano by oszczędności zakopujac kurczaki. 16:33, 02.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Goeeczyno Goeeczyno

2 3

W goreczynie powstają trzy kurniki znaczy się ktoś je kupił i remontuje a był taki spokuj nic nie smierdzialo koło strzechy kaszubskiej a teraz to się zmieni 04:03, 03.12.2019


kretkret

1 5

yni 16:47, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sasiad kielpino Sasiad kielpino

17 11

Zapłaci karę i spoko a to co mu grozi to nie znaczy ze to dostanie takie prawo w Polsce ze się będzie gościu wszystkim w twarz śmiać co to 30 tys kary dla takiego kurnikarza... jak dla byka bulwa :) 17:35, 02.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UbbbUbbb

4 3

A ty go pewnie podkablowałes że tak twierdzisz 09:07, 03.12.2019


ObywatelObywatel

13 6

Przecież takie coś jest przy każdej ubojni czy farmie, tylko komu chce się walczyć z tymi oszustami? Pensję wziąć i myśleć jakie prezenty na idiotyczne święta kupić 17:55, 02.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

......

9 2

Skąd takie wnioski ze przy każdej?, rozczaruje Cię bo niektórzy posiadają coś takiego jak chłodnie i na bierząco oddają do odpowiednich miejsc które się zajmują tego typu sprawami. Pozdrawiam🤣 18:21, 02.12.2019


Gość Gość

5 7

Przy jakiej ulicy ten kurnik? 17:56, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Przodkowo  wowPrzodkowo wow

19 2

Czepiają się kur, a w Przodkowie wylewzli scieki do strugi i dalej do jeziora.
Ten orzedsiebiorca powinien dostać 500zl jak urzednik z urzedu z Przodkowa. 18:44, 02.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

FZHUTFZHUT

1 5

Proponuję powrót do podstawówki.Postaraj się czasem używać klawisza ( alt )
19:53, 02.12.2019


UrzędnikUrzędnik

5 0

Urażony urzędnik który zatruwał mieszkańców? Sam nie mieszkasz koło tego bagna które spuszczają.
Przedmówca dobrze porównał sytuację z Przodkowa do Kiełpina. W Przodkowie urząd i nikt się nie kwapił do łapania zbirów. Kiełpino - prywatny przedsiębiorca to od razu prokuratura. A mogli ukarać 500zł i po krzyku. 21:09, 02.12.2019


Dociekliwy 2Dociekliwy 2

8 16

Czas najwyszy zlikwidowac kurniki w Kielpinie wzrasta liczba mieszkańców smród ludzia przeszkadza. 20:53, 02.12.2019

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

co było wcześniejco było wcześniej

27 1

A co było wcześniej? Skoro ludzie budują się koło kurnika to czego się spodziewają? Fiołków? Zawsze będzie smierdzieć. 21:11, 02.12.2019


JaJa

25 4

Wzrasta liczba moeszkancow to gmina nie powinna dawać pozwoleń na budowę domów kolo kurników kurnik były pierwsze
A jak budują to wiedzą gdzie 21:18, 02.12.2019


..

19 1

Nie no pewnie smród przeszkadza, stań obok chlewni🙂 wszystko idzie ku temu żeby wieś zlikwidować bo przyjedzie jeden z drugim i mu przeszkadza wszystko, przenieśmy to do miasta w takim razie. Wieś to jest wieś, nigdy nie będzie zawsze pachnieć fiolkami wiec jeżeli ktoś decyduje się na tą wieś to niech wie co może czasami go spotkać i się do tego dostosuje. Jeżeli ma problem z tym czy z tym to niech pozostanie tam skąd przybył.. 23:56, 02.12.2019


XDXD

8 0

Mieszczuchy przeprowadziły się na wieś i teraz wielki płacz i lament, że śmierdzi :((( Jak się nie podoba zapach to nie wychodzcie z domu, albo wróćcie do miasta i zadowolcie się stężeniem powietrza w spalinach 😁 11:30, 03.12.2019


@ XD@ XD

3 3

Małe uściślenie:
1) Fermy są zautomatyzowane, więc niewielu pracowników potrzeba do obsługi, no a a sam właściciel nie siedzi na miejscu, lecz wpada tylko czasami, w razie konieczności, no i oczywiście mieszka nie w tej wsi, lecz jak najdalej od WŁASNYCH SMRODÓW.
2) Hodowla kilkudziesięciu tysięcy kur, to nie jest rolnictwo, lecz wielki PRZEMYSŁ, zatruwający ludzi, powietrze, glebę i rzeki/jeziora.
3) Będąc w Austrii, dopiero po dwóch tygodniach dowiedziałem się, że w tej miejscowości, kilkaset metrów dalej są duże kurze fermy. Przedtem niczego nie wiedziałem, ani nie czułem żadnego smrodu ... Jak oni to robią ??? Może warto się od nich czegoś nauczyć ??
18:44, 03.12.2019


ShhshsShhshs

4 5

Lepiej zbadaj ie wodę... We własnym zakresie.. 20:55, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolPol

10 7

Po takim czasie się za nich wzięli... Tam co wieczór taki smród jakiegoś palonego gówna się unosił i nikt się za to nie brał. Mieszkańcy sami sobie winni. 21:18, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Takie nasze zwyczajeTakie nasze zwyczaje

16 5

Padlina do rowu, szambo do jeziora no a smieci do pieca. BRAWO MY !!! 22:42, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


AsAs

1 8

Rodo kczewo jak wywozi zy kurnika Oborniki na pole to była masakra i leżało 3dni to zajęcie dla ISPEKCJI ZY KAMEROM NA ZYWO NIECH POLSKA WIDZI CO SIE DZIEJE!!!!!! 06:53, 03.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlfazOlfaz

4 5

Przyjęło się w Polsce że nie można donosić. Bo donosiciel itp.. Patrząc na wpisy, może to nie jest złe? Chcemy być Eko żyć Eko a sąsiedzi trują nas i nasze dzieci robiąc interesy. 08:36, 03.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Olfaz@Olfaz

6 3

I to jest właśnie problem. Ludzie będą pić zatrutą wodę, umierać na raka płuc, ale nie zgłoszą, że sąsiad jest trucicielem, no bo przecież jakże to, to doch nie wypada. Zamiast pomyśleć o swoim zdrowiu, o zdrowiu dzieci i ich przyszłości, to ludzie wolą udawać, że nic się nie dzieje, bo "co inni powiedzą". A ci inni też czekają, aż ktoś zareaguje no i kółko się zamyka. 09:23, 03.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Smutne, ale mało ktoSmutne, ale mało kto

1 1

zgłasza, że "sąsiad jest trucicielem" - bo sam też pali węglo-śmieciami. Tragiczne, że większość z nas jest jednocześnie pokrzywdzonymi i krzywdzicielami. To piekielne zamknięte koło można zmniejszać zamieniając stopniowo piece z WSYPEM na piece BEZ WSYPU (do cienkiej rureczki śmieci nie wciśniesz ani ruskiego rakotwórczego węgla). Ci, których na to stać zafundują zdrowsze powietrze sobie oraz tym, których na to nie stać. To chyba sprawiedliwe ?? Zaś niezamożnych trzeba wspierać, aby też mogli wywalać śmiertelne kopciuchy z roku na rok. 18:05, 03.12.2019


PRAWDAPRAWDA

5 5

Mieszkałam obok kurników smród i ubóstwo palili zdechłe kurczaki A resztę zakopywali za kurnikem A szczurów więcej niż kur " To nie dotyczy wszystkich tylko niektórych " 11:12, 03.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

franek_dolasfranek_dolas

7 4

ciekawe kiedy wezmą się za tych co palą śmieci nie dość że smród to jeszcze trucizna a potem się ludzie dziwią że na onkologi kolejka 12:22, 03.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Czyli pytasz, KIEDYCzyli pytasz, KIEDY

1 1

"się wezmą" za większość z NAS ?? Czyli miejszość ma się wziąć za większość ? Trudno będzie !!
Kraków jako pierwszy zabronił używania węgla. Następne miasta szykują się do tej akcji (m.in. Sopot).
Bez radykalnych decyzji powytruwamy się wzajemnie. Corocznie umiera w kraju 48 tysięcy osób wskutek SMOGU. 19:07, 03.12.2019


Zakażą węgla miasta:Zakażą węgla miasta:

1 1

Wrocław, Tarnów, Rabka-Zdrój, Racibórz, Sosnowiec oraz inne w przyszłym roku.
Węgiel zabija więcej ludzi niż narkotyki, wóda i papierochy razem wzięte. RATUJMY SIĘ !!!! 20:20, 03.12.2019


JanTraszkaJanTraszka

0 2

To jest nic, to tylko kury... ale ponoc w kielpinie obok kosciola maja zakopane pelno ludzi zmarlych. Zakopują ich w bialy dzien nawet i nikt nic nie mowi :/ 18:12, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz