Zamknij
REKLAMA

Jest szansa na pozyskanie i zagospodarowanie campingu w Borowie?

10:09, 09.12.2019 | W.D.
REKLAMA
Skomentuj
fot.nadesłane

Radny powiatowy Andrzej Bystron oraz szef kartuskiej Rady Miejskiej Mariusz Treder widzą szansę na zagospodarowanie niszczejącego od lat campingu w Borowie. Ich zdaniem gmina Kartuzy może wystąpić do Lasów Państwowych z wnioskiem o wydzierżawienie choćby fragmentu terenu i przeznaczenie go na cele lokalnej społeczności. 

Sprawa niszczejącego campingu w Borowie od lat pozostaje nierozstrzygnięta. Przed kilkoma laty o przejęcie tego terenu od Lasów Państwowych na rzecz gminy Kartuzy zabiegała m.in. ówczesna radna kartuskiej Rady Miejskiej Henryka Antczak. Chodziło o możliwość zagospodarowania tego terenu w sposób służący lokalnej społeczności. Są pomysły stworzenia tam m.in. plac zabaw dla dzieci, boiska oraz terenu rekreacyjnyego pozwalającego np. zorganizować imprezę w plenerze.

Problem od lat pozostaje w punkcie wyjścia. Ale teraz nowe możliwości jego rozwiązania wskazują radny powiatu kartuskiego Andrzej Bystron oraz Mariusz Treder, przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach. Spotkali się oni z Regionalnym Dyrektorem Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiejem Obajtkiem.

fot.nadesłane

- Istnieje możliwość wydzierżawienia dowolnej części terenu po byłym campingu tak, by służyła ona lokalnej społeczności. Nie ma najmniejszego problemu, aby teren przedmiotowy ogrodzić i realizować inwestycje takie jak plac zabaw, boisko, teren rekreacyjny, oświetlenie - mówią radni.- Warunkiem jest wystąpienie władz gminy Kartuzy z wnioskiem do Nadleśnictwa w Kartuzach z zaznaczonym fragmentem terenu, który podlegałby dzierżawie. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby dalej równolegle prowadzić postępowanie umożliwiające przejęcie terenu na własność.

Zdaniem radnych działania władz gminy prowadzone od kilkunastu lat, w tym zakresie są niewystarczające i nieskuteczne.

- Na każdym zebraniu sołeckim w Borowie padają pytania o teren po byłym campingu. Cierpliwość mieszkańców już chyba się kończy. W rozmowie bezpośredniej radni uzyskali przychylność ze strony Dyrektora Regionalnych Lasów Państwowych Pana Bartłomieja Obajtka - podkreślają radni. - Należy ten fakt wykorzystać i doprowadzić do tego, aby w przyszłym roku marzenia mieszkańców Borowa zaczynały się spełniać. Teraz ruch należy do burmistrza Kartuz, który w porozumieniu z radą sołecką Borowa powinien wystąpić z wnioskiem do Nadleśnictwa o dzierżawę terenu i w dalszym ciągu prowadzić starania o przejęcie tych terenów. Jako przedstawiciele Mieszkańców złożyliśmy do Burmistrza wniosek w tej sprawie.

Radni nadesłali nam też pismo, które w sierpniu br. od Nadleśnictwa Kartuzy otrzymała sołtys Borowa Jadwiga Bliźniewska. Wynika z niego, że trwają czynności związane ze sporządzeniem dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia transakcji zamiany, umożliwiającej przejęcie tego terenu przez gminę Kartuzy.

W 2010 roku pod petycją ws. przejęcia campingu na cele społeczne podpisało się 280 mieszkańców Borowa. 

Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński wyjaśnia, że gmina podjęła starania o przejęcie gruntów, bo ich dzierżawa nie jest rozwiązaniem korzystnym. 

- W przypadku dzierżawy terenu w grę wchodzą wcale nie małe pieniądze, natomiast chcę uniknąć tego co było problemem poprzednich kadencji, czyli inwestowania na terenie nie należącym do samorządu - mówi szef kartuskiego magistratu. - Dlatego jesteśmy w kontakcie z Lasami Państwowymi i pracujemy nad zamianą gruntów tak, by ten teren stał się własnością gminy. Wówczas możemy bez problemu podejmować działania inwestycyjne. 

(aktual. godz. 12:51)

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

WiedźmaWiedźma

11 3

To jakaś kuriozalna sytuacja. Od dziesięcioleci straszą budynki przy tak atrakcyjnie położonym miejscu.
A petycja czeka od 9 lat?!! Kto tu jest nieudolny? Lasy, gmina czy wszyscy na raz ?! Skandal !!! 12:04, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

banitabanita

10 0

W Borowie straszy też teren po byłej "Kasztelance". Może i ten te,mat ktoś ruszy. 12:19, 09.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wiliwili

0 0

to już jest Borkowo 12:52, 09.12.2019


Popieram Popieram

9 0

Jeszcze byłoby fajnie, gdyby powstało kąpielisko strzeżone. 13:17, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CampingCamping

5 2

Skoro Burmistrz nie może tego załatwić od kilku lat to możę lepiej powiedzieć, że „nie ogarniam” 18:12, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HAHA

0 0

Zobaczymy jak odniesie się Pan Wojewoda na temat argumentów , które otrzymał , czy zastosuje Dobrą Zmianę?
Dość marnotrawienia naszego państwowego mienia, działki leśnej , skanalizowanej przez Gminę Kartuzy w 2011r.

22:15, 18.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone