Zamknij
REKLAMA

Program "Oczko wodne plus". W gm. Żukowo najwięcej chętnych

10:18, 16.09.2020 | M.Dz./info: WFOŚiGW w Gdańsku
Skomentuj Zdj. ilustracyjne.
REKLAMA

Rządowy program "Moja woda" zwany popularnie "Oczko wodne plus" cieszy się na Pomorzu dużą popularnością- w ciągu 73 dni mieszkańcy wyczerpali dostępne środki. Okazuje się, że to w gminie Żukowo najwięcej osób wnioskowało o dopłatę do instalacji do oszczędzania wody.

Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska uruchomiły ogólnopolski program "Moja woda". Zyskał on potocznie nazwę "oczko wodne plus" po tym, jak w kampanii prezydenckiej prezydent Andrzej Duda podkreślał, że ma być on jednym z elementów walki z suszą. Mówił wówczas, że chciałby, aby przy każdym domu "było oczko wodne". 

Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który na Pomorzu zajmuje się dystrybucją środków w ramach programu, mieszkańcy województwa pomorskiego w ciągu 2,5 miesiąca wykorzystali całą pulę dostępnych pieniędzy. Program miał być realizowany do 2024 roku lub do wyczerpania środków. 

- Bardzo nas cieszy fakt tak dużego zainteresowania inicjatywą, której celem jest oszczędzanie wody i wykorzystywanie tej, która jest dostępna za darmo. To pokazuje, że świadomość na temat rozważnej gospodarki wodnej rośnie na Pomorzu w dużym tempie- mówi Marcin Osowski, Prezes WFOŚiGW w Gdańsku. 

Każdy wnioskujący może dostać nawet 5000 zł dofinansowania. Ta kwota obejmuje maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych, czyli m.in. zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji: przewodów odprowadzających wody opadowe, instalacji rozsączającej, zbiornika retencyjnego, czyli wszystkiego, co służy nawadnianiu lub innemu wykorzystaniu zatrzymanej wody. 

Środki dostępne dla województwa pomorskiego to 6,1 mln zł. Na dzień 11 września w Portalu Beneficjenta znalazło się 1336 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania 6,24 mln zł. W związku z tym od 12 września 2020 r zawieszono nabór. 

Większość wniosków w województwie pomorskim dotyczyła kompleksowej instalacji. Pomorzanie przy swoich domach zakładają instalacje, na które składają się zbiorniki podziemne/nadziemne, przewody odprowadzające wodę z rynien oraz elementy nawadniania. Rzadziej wnioski dotyczyły pojedynczych zbiorników czy samych przewodów - informuje WFOŚiGW.

Na Pomorzu program cieszył się największym zainteresowaniem w gminach: miejsko-wiejskiej Żukowo (75 wniosków), gminie miejskiej Gdańsk (54), gminie wiejskiej Chojnice (37) oraz gminie miejskiej Kościerzyna (37). Średnia wnioskowana kwota dofinansowania to ok. 4 660 zł.

(M.Dz./info: WFOŚiGW w Gdańsku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

AntykomaricosAntykomaricos

7 1

A będzie program "Komar+" ? 13:05, 16.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

R..R..

0 0

Lepiej niech zrobią "komar -" 22:50, 16.09.2020


LuksusowoLuksusowo

8 0

I będą te oczka zalewać wodą z wodociągu, żeby rybki i roślinki nie padły? 14:26, 16.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA