Zamknij
REKLAMA

Do pomocy kartuskiemu Sanepidowi skierowano pracowników Urzędu Marszałkowskiego

15:00, 18.11.2020 | info: UMWP, oprac M.Dz.
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. UMWP
REKLAMA

Do pracy w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oddelegowanych zostało łącznie 80 urzędników UMWP. Pracują oni także w kartuskim Sanepidzie. 

Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zajmują się m.in. wydawaniem decyzji o kwarantannach, izolacjach, zbieraniem informacji o kontaktach osób zakażonych i prowadzeniem dokumentacji związanej z epidemią koronawirusa w Polsce. Do pracy w stacjach na Pomorzu oddelegowani zostali ochotnicy, którzy odpowiedzieli na apel marszałka województwa pomorskiego o wsparcie. Pierwsi urzędnicy pracę rozpoczęli na początku listopada. Pracują m.in. w Gdańsku, Kartuzach i Pruszczu Gdańskim.

Pierwsze zgłosiły do nas powiatowe stacje z Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego – mówi Anna Drewnowska, dyrektorka Departamentu Organizacji UMWP. – Kolejne były Kartuzy, gdzie praca mogła być wykonywana zdalnie. Gdańsk potrzebował najwięcej, bo aż 12 osób do pracy na miejscu. W sumie te cztery stacje potrzebowały aż 23 osób od zaraz

Jak pomagają urzędnicy?

Urzędnicy rozpoczęli pracę w sanepidzie po kilkugodzinnym przeszkoleniu. Już pierwszego dnia w nowym miejscu wypełniali specjalne druki, raporty i kontaktowali się z osobami zakażonymi koronawirusem. Ośmioro urzędników UMWP pracuje w stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ulicy Wałowej w Gdańsku.

- Naszym zadaniem jest przede wszystkim przeprowadzanie wywiadów epidemicznych. Ustalamy dane domowników osób zakażonych, osób z kontaktu, informujemy o izolacji lub kwarantannie, pytamy o objawy i wypełniamy dokumenty niezbędne do prowadzenia statystyk regionalnych i krajowych – informuje Maciej Brzezicki, który na co dzień pracuje w Departamencie Programów Regionalnych. 

Duża liczba zakażeń to wyzwanie dla pracowników sanepidu, którzy, poza sprawami związanymi z epidemią, zajmują też m.in. kontrolą stanu wód w regionie i wydawaniem decyzji na ekshumację zwłok.

- Teraz, z tej drugiej strony dopiero widać, jak dużo pracy ma sanepid. Dlatego cieszę się, że mogę pomóc, dla nas to też duże wyzwanie i staramy nasze zadanie wypełniać jak najlepiej – tłumaczy Brzezicki.

- Wiem, że dodzwonienie się do sanepidu może być frustrujące, ale to nie wynika ze złej woli sanepidu. Tyle jest po prostu osób do obdzwonienia. A każdego trzeba dokładnie wypytać o szczegóły, ludzie często są bardzo chorzy, źle się czują i trzeba to uszanować – zaznacza Natalia Kłopotek-Główczewska.

Urzędnicy zauważają też, że ludzie stają się coraz bardzie świadomi i odpowiedzialni: gdy zauważają u siebie objawy choroby, sami wcześniej się izolują, nie czekając na wyniki testu.

Pomaga 80 osób

Marszałek Mieczysław Struk podjął decyzję o pomocy stacjom sanitarno-epidemiologicznym w walce z epidemią po tym, jak w październiku liczba zakażonych koronawirusem zaczęła gwałtownie rosnąć. Na apel marszałka skierowany do pracowników urzędu marszałkowskiego odpowiedziało 80 osób.

- W zasadzie decyzję podjęłam bardzo szybko. Wiele mówiło się o trudnościach w dodzwonieniu się do stacji, opóźnionych decyzjach o kwarantannie czy izolacji. Chciałam po prostu pomóc – mówi urzędniczka z UMWP, która zgłosiła się do pracy w sanepidzie.

Jak informuje Anna Drewnowska obowiązki urzędników, którzy zostali oddelegowani do sanepidów, przejmują ich koledzy, dzięki czemu zapewniona jest ciągłość pracy urzędu marszałkowskiego. W najbliższych dniach kolejni urzędnicy rozpoczną zdalną pracę w stacji powiatowej w Wejherowie.

(info: UMWP, oprac M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

Edward_GierkosEdward_Gierkos

11 2

Pomożecie? Pomożemy!!! 15:12, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

won!!!!!!won!!!!!!

16 6

niech przestaną mamić ludzi fałszywymi testami PCR, i zaczną normalnie leczyć chorych z objawami, wtedy trzeba będzie połowę z sanepidu zwolnić i zakończyć bezprawną kwarantanne 15:40, 18.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

trochę wiedzytrochę wiedzy

0 1

Testy PCR są najdokładniejszymi testami, ponieważ są to testy genetyczne, które wykrywają obecność materiału genetycznego wirusa. Skuteczność bardzo wysoka, niemal 100%. Dlaczego piszesz bzdury w internecie?? 11:39, 19.11.2020


a co to jest UMWP ?a co to jest UMWP ?

9 3

???????????????? 16:28, 18.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BuhahaBuhaha

6 0

Wymyślone dla unii. 17:11, 18.11.2020


hipokryzja MAX !!!hipokryzja MAX !!!

5 3

Piękna fotka, założona masoneczka w trakcie popijania kawki.
No chyba, że do każdego łyczka (czytaj: siorpnięcia) jest ściągana.
Czy w redakcji ek jest tak samo? 20:21, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UMWPUMWP

0 0

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. 11:24, 19.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA