Zamknij
REKLAMA

Dzierżążno. Wyjątkowi goście w szpitalu. Alpaki i lama jako terapeuci

14:48, 08.06.2021 | mat. pras., oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. szpital-koscierzyna.pl
REKLAMA

Dzięki inicjatywie pracowników szpitala i wsparciu Fundacji Alpaki na Kaszubach Zakładu pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Somatycznego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego w Placówce w Dzierżążnie odwiedzili wyjątkowi goście. Podopieczni mogli karmić i czesać zwierzęta, a także spacerować z nimi. To pewnego rodzaju terapia, która sprawdza się u osób ze specjalnymi potrzebami.

Do szpitala w Dzierżążnie przybyły alpaki Chiken i Enzo oraz lama "Dama”. O ich zwyczajach opowiedział pacjentom i personelowi prezes Fundacji Alpaki na Kaszubach. Możliwość karmienia oraz czesania zwierząt wywołała wiele radości u pacjentów, jednak największym zainteresowaniem cieszył się spacer ze zwierzęciem u swojego boku.

- Alpako i lamoterapia jest wykorzystywana do poprawy funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej poprzez organizację zajęć z elementami rehabilitacji, edukacji i integracji. Ten rodzaj terapii stanowi korzystne uzupełnienie terapii konwencjonalnej, w szczególności sprawdza się u osób ze specjalnymi potrzebami w tym: z zaburzeniami lękowymi, problemami emocjonalnymi, depresją, autyzmem, zaburzeniami ruchu, ADHD, nadciśnieniem oraz innymi. W przypadku dysfunkcji fizycznej puszyste futro sprawia, że bodziec dotykowy może być tak duży, że rozluźniają się skurcze, które często bardzo trudno było otworzyć za pomocą konwencjonalnych metod rehabilitacji lub fizjoterapii - informuje Marta Hess ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. 

fot. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

Alpaki i lamy są zwierzętami z natury spokojnymi i przyjaźnie nastawionymi do otoczenia, również do innych zwierząt. Do pracy z ludźmi są dodatkowo szkolone pod kątem przygotowania do procesu terapeutycznego.

- Sama terapia polega na tym, że pacjent może zwierzę głaskać, karmić, przytulać, prowadzić na smyczy. Dodatkowo, wygląd alpak czy lam, ich miękka sierść oraz niewielki wzrost w przypadku alpak, wzmagają u pacjenta zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Alpaki i lamy są zwierzętami, które chętnie się uczą i dają dużo radości pacjentom w każdym wieku, którzy podczas pobytu ze zwierzętami otwierają się na otoczenie. Tego typu procesy wzmagają motorykę pacjentów oraz poprawiają ich samopoczucie. Spotkanie ze zwierzęciem, zabawa z nim pozwalają na oderwanie się od codziennych zmartwień. Dzięki uczestnictwu w zajęciach, u osób starszych obniża się ciśnienie krwi i zwiększa zadowolenie z życia, a u pozostałych uczestników zmniejsza się depresja i zwiększa poczucie bezpieczeństwa - podkreśla Marta Hess.

Chłopaki Alpaki i Lama Dama wypielęgnowani, wypieszczeni i najedzeni pojechali w dalszą podróż, by wspierać alpakoterapią i lamoterapią warsztaty terapii zajęciowej innych placówek. W ciągu ostatniego roku Fundacja odwiedziła prawie 100 placówek, pokonując 30.000 kilometrów. 

(mat. pras., oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

DrajwerDrajwer

0 9

Przeczytałam po łepkach ale komuś ..........się w deklach po przewracało ........... 21:46, 08.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FajneFajne

5 1

Ciekawa inicjatywa, każdy chce mieć trochę radości w życiu, a szczególnie osoby które są w szpitalu i jedyne o czym myślą to o swoich chorobach. To bardzo dobre dla zdrowia zająć głowę czymś innym, poczuć trochę radości i na chwilę zapomnieć o troskach.
Bardzo fajna sprawa. 07:10, 09.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%