Zamknij

Darmowa fizjoterapia oddechowa i porady psychologa dla ozdrowieńców po Covid-19

20:46, 10.09.2021 M.D Aktualizacja: 11:16, 17.11.2021
Skomentuj Zdj. ilustracyjne/fot. pexels Zdj. ilustracyjne/fot. pexels

Mieszkańcy województwa pomorskiego, którzy są ozdrowieńcami po Covid-19, a także osoby narażone na ciężki przebieg tej choroby, mogą skorzystać z darmowego wsparcia. Przygotowano dla nich porady fizjoterapeutyczne, pomoc wolontariuszy w codziennych czynnościach, psychologiczne wsparcie oraz profilaktyczne szczepienia przeciw pneumokokom. 

Projekt "Pomorskie Wspiera" realizowany jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Kartuzach, przygotowano go w trosce o zdrowie mieszkańców regionu oraz po to, by przeciwdziałać i zapobiegać skutkom COVID-19. 

Kto może skorzystać z pomocy?

Wykonawcą zadania jest Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius, mieszczące się w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Realizację projektu wspierają: Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku.

Ze specjalnego wsparcia mogą skorzystać mieszkańcy, którzy przeszli zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (tzw. ozdrowieńcy), a także te ci, którzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg choroby i jednocześnie są zagrożeni wykluczeniem społecznym. To przede wszystkim: seniorzy (po 60 roku życia), osoby z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi. 

Przedsięwzięcie ma objąć minimum 3 tys. mieszkańców Pomorza.

- Dla każdej osoby biorącej udział w projekcie zostanie opracowany Indywidualny Plan Wsparcia, dostosowany do potrzeb uczestnika w zakresie liczby i rodzaju form wsparcia - informuje powiat kartuski. 

Fizjoterapia, pomoc psychologiczna i nie tylko

Uczestnicy projektu mogli skorzystać z: teleporad, podczas których uzyskają wsparcie psychologiczne; porad fizjoterapeutycznych realizowanych w domu pacjenta oraz w formie teleporad; pomocy w codziennych czynnościach, świadczonej przez wolontariusza. Osoby te mogą również skorzystać z profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom.

Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius informuje, że coraz więcej osób, które przeszły chorobę COVID-19, skarży się na pochorobowe powikłania. To przede wszystkim zaburzenia w oddychaniu, duszności, ogólne osłabienie organizmu, zmiany w funkcjonowaniu poszczególnych układów ciała, skutkujące długotrwałym poczuciem zmęczenia.

Pacjenci uskarżają się też na bóle  głowy, mięśni oraz stawów. Często zgłaszane są również problemy z koncentracją, pamięcią czy logicznym myśleniem. Objawy te utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania, do obowiązków zawodowych czy domowych. Przyczyniają się także do pogłębiającego się uczucia niepokoju i zdenerwowania, wpływają na pogorszenie nastroju. Brak motywacji do działania, stres, smutek czy nawet depresja to kolejne objawy „zespołu pocovidowego”, które zgłaszają pacjenci. Dotyczą one nawet tych, których ominęła hospitalizacja i związana z nią obawa o życie. 

Pacjenci, którzy w czasie choroby musieli jednak przebywać w szpitalu, dodatkowo zmagają się z traumatycznym doświadczeniem pobytu w oddziale szpitalnym, na intensywnej terapii, podłączeniem do respiratora, bólu, strachu i samotności. U pacjentów najciężej poszkodowanych przez chorobę występują ponadto problemy z prawidłową emisją głosu oraz trudności w przełykaniu pokarmów stałych i płynów, co jest konsekwencją długotrwałej intubacji.

Rehabilitacja dla ozdrowieńców po przebyciu choroby COVID-19 ma na celu zniwelowanie powyższych skutków choroby i pomoc pacjentom w powrocie do pełnej formy.

Fizjoterapia oddechowa, z której skorzystają uczestnicy projektu, ma na celu poprawę procesu oddychania. 

- Proponujemy ćwiczenia oddechowe dopasowane indywidualnie do danej osoby w jej miejscu zamieszkania, oparte na ich samodzielnym wykonywaniu po wcześniejszej konsultacji fizjoterapeuty. Dopasuje on ich rodzaj, częstotliwość itp., uwzględniając specyfikę stanu zdrowia jak i sytuacji życiowej uczestnika programu, powiązanej w szerokim zakresie z trudnościami jakie niesie dla wszystkich choroba COVID-19 - informuje Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius.

Z kolei konsultacje z psychologiem mają pomóc uporać się z poczuciem lęku, niepewności i izolacji oraz odzyskać równowagę psychiczną, a szczepionka przeciwko pneumokokom może uratować przed bakteryjnym powikłaniem zakażenia koronawirusowego. 

Jak się zgłosić?

Do projektu można zgłosić się telefonicznie: w godzinach 7.30 – 15.00; nr tel. 58 686 0347 / 58 686 01 00, a także mailowo: [email protected], podając numer telefonu, pod którym CIK może skontaktować się z osobą zainteresowaną udziałem w projekcie.

Można również zgłaszać się osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:00 w Centrum Informacyjno-Koordynacyjnym Volontarius w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (Blok A), ul. Piechowskiego 36.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie internetowej https://cik-volontarius.pl/.

(aktualiz. godz. 20.46)

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Alojz alkoholik Alojz alkoholik

17 12

Nie zesrajcie się ze swoim covidkiem, wypraliscie już mózgi ludziom ale na szczęście są jeszcze trzeźwo myślący (mimo nicku) (to tylko nick) 22:26, 10.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Odp.Odp.

6 7

Nie narzekaj, przynajmniej masz okazję na wizytę u psychiatry. 07:48, 12.09.2021


reo

Wykluczenie społecznWykluczenie społeczn

6 3

Ma miejsce tam, gdzie informacje o terminach spotkań rady sołeckiej oraz jej działań i zebrań wiejskich są przedstawiane tylko przez iFacebook oraz internet . Tam, gdzie jak chce się obrazić człowieka nazywa się go publicznie chorym umysłowo. Takie sytuacje, to na terenie gminy Żukowo. 07:46, 12.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BaryBary

2 3

Może wiejscy faszyści skorzystają? 08:54, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%