Zamknij

Rondu w Leźnie nadano imię Podporucznika Klemensa Wickiego

12:32, 26.01.2022 Aktualizacja: 13:11, 26.01.2022
Skomentuj fot. archiwum/P. Fikus fot. archiwum/P. Fikus

Nowo wybudowane rondo w Leźnie zyskało oficjalną nazwę - im. ppor. Klemensa Wickiego. - Bohaterów, którzy są bezsprzecznie zasłużeni, należy honorować - powiedział burmistrz Wojciech Kankowski.

Rondo w ciągu drogi powiatowej przebiegającej przez Leźno. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, zasadnym jest, aby w celach zarówno formalnych, jak również estetycznych i kulturotwórczych, nadać temu obiektowi oficjalną nazwę.

W grudniu do burmistrza gminy Żukowo, wpłynął wniosek o nadanie nazwy dla nowopowstałego ronda nazwy: Rondo imienia Podporucznika Klemensa Wickiego.

- Nadanie zaproponowanej nazwy rondu położonemu w ciągu ulicy Alei Lipowej w Leźnie z ulicą Gdańską w Pępowie, będzie wyrazem upamiętnienia podporucznika Klemensa Wickiego, który wykazał się heroiczną postawą w walce o wolność i niepodległość Polski w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej w okresie II wojny światowej, za co został skazany na śmierć przez hitlerowskie Niemcy - brzmi uzasadnienie uchwały. 

Radni przyjęli tę propozycję jednogłośnie. 

- Każda ziemia ma swoich bohaterów. Klemens Wicki był bohaterem wojny. Niech zdanie z opisu jego egzekucji sporządzonego przez niemieckiego księdza, świadczy o tym, jakim był człowiekiem. "Jeśli takich synów ma ten naród, to nie zginie". Myślę, że dzięki takim ludziom, jak Klemens Wicki i działaniom wywiadowczym, wojna skończyła się o parę lat wcześniej - powiedział. - Bohaterów, którzy są bezsprzecznie zasłużeni, należy honorować.

Klemens Wicki urodził się 8 października 1911 roku w Kielnie. Służbę wojskową odbywał w Zambrowie – tam zdobył stopień podchorążego. Kiedy wybuchła  II wojna światowa powołano go do Batalionu Morskiego w Gdyni. Brał udział walkach pod Chwaszczynem, w Osowej i Wielkim Kacku. Został ranny. W czerwcu 1940 roku przeniesiono go do obozu jenieckiego w Toruniu. Uzyskał zwolnienie ze służby ze względu na zły stan zdrowia. 

Został wprowadzony w szeregi Związku Walki Zbrojnej. Zdobył wielu informatorów, a uzyskane od nich informacje były przydatne w szeregach ZWZ do walki z okupantem. Dzięki informacjom dostarczonym przez siatkę wywiadowczą, w której działał Wicki, udało się zbombardować miejsca na wyspie Uznam, gdzie przygotowywano się do produkcji pocisków V- 1 i V-2. 

Po tych wydarzeniach gestapo postanowiło znaleźć  i zlikwidować nieznaną grupę szpiegowską. Klemens Wicki został aresztowany 26 czerwca 1942 roku w majątku Tokary. Otrzymał karę śmierci: został ścięty 11 października 1943 roku.

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

z Pępowaz Pępowa

5 3

Dziękuję Radnym Gminy Żukowo ?

22:21, 26.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rondo Rybakarondo Rybaka

2 1

dla mnie to i tak zostanie rondem Rybaka

14:00, 28.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%