Zamknij
REKLAMA

W czterech powiatach i Słupsku chcą ułatwić dostęp do geodezyjnych baz danych

12.00, 24.01.2023 Magda Dzienisz Aktualizacja: 12.45, 24.01.2023
Skomentuj fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

Starostowie powiatów: kartuskiego, kwidzyńskiego, starogardzkiego, sztumskiego oraz zastępca prezydenta Słupska podpisali w Kartuzach list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz przygotowania i realizacji projektu dotyczącego e-geodezji. Wspólnie będą starać się o dofinansowanie, a przedsięwzięcie ułatwić ma dostęp do spójnych, zintegrowanych informacji przestrzennych.

Celem projektu jest utworzenie baz danych BDOT500 i GESUT, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki projektowi zwiększony ma zostać zakres i poprawiona jakość świadczenia usług na drodze elektronicznej.

List intencyjny w sprawie współpracy podpisali dziś w Starostwie Powiatowym w Kartuzach starosta kartuski Bogdan Łapa, starosta kwidzyński Jerzy Godzik, starosta starogardzki Kazimierz Chyła, starosta sztumski Leszek Sarnowski oraz zastępca prezydenta Słupska Marek Goliński. Miasto Słupsk będzie liderem partnerstwa i w imieniu samorządów przygotuje i złoży wniosek wraz z niezbędnymi materiałami. 

Jak podkreślano na spotkaniu - to pierwsze, historyczne porozumienie tych pięciu samorządów. Wspólnie zamierzają starać się o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie Pomorza 2021-2027.

- Razem można więcej - podkreślano. - Idziemy w nowoczesność.

- Musimy dostosować nasze systemy do tych najbardziej nowoczesnych - powiedział Marek Goliński. - Zaistniała sytuacja pozwala aplikować nam o środki unijne. We wszystkich procesach aplikacji o środki unijne wysoko punktowane i mile widziane jest partnerstwo. Myślę, że nasze wspólne działanie pokazuje to, że jesteśmy najlepiej przygotowani i ambitni. Gdy uda pozyskać nam się środki, sprawy geodezyjne w naszych powiatach będą najszybciej dostosowane do obowiązujących przepisów. 

[FOTORELACJA]27818[/FOTORELACJA]

- Powiat kartuski jest w momencie przenoszenia swojej siedziby, w czerwcu-lipcu przeniesiemy się do budynku po byłym Sądzie Rejonowym w Kartuzach. Cały parter i podziemia, gdzie znajdzie się archiwum, zajmie Wydział Geodezji. Wchodzimy w rzecz nową, ten projekt jest dla nas idealnie dedykowany - dodał starosta Bogdan Łapa. 

Dzięki przedsięwzięciu mieszkańcy zyskają szybszy i łatwiejszy dostęp do geodezyjnych baz danych. Będą mogli sprawdzić w internecie, na jakich działkach można zaczynać budowę, jakie występuje tam uzbrojenie podziemne, jaka jest wartość działki itp. 

- Dziś niestety mamy schematy z różnych lat, z kilku różnych rozporządzeń prawnych. Przedsięwzięcie ma służyć ich ujednoliceniu do jednego najbardziej aktualnego. Ułatwić ma wymianę danych pomiędzy inwestorami, innymi urzędami - powiedziała Izabela Bonk, geodeta miejski w Słupsku.

- Dużym ułatwieniem przy realizacji tego projektu jest fakt, że we wszystkich samorządach pracujemy w jednym systemie informatycznym - dodała Jolanta Soliwoda, geodeta powiatowy w Kartuzach. - Mieszkańcy zyskają możliwość składania wniosków drogą online, dokonywania płatności, pobierania materiałów. Te dane, które będą pozyskiwać, będą zgodne z najnowszymi przepisami.

W trzecim kwartale tego roku najprawdopodobniej ogłoszony ma zostać konkurs. W jego puli znajdzie się 5 mln zł. 

- Liczymy na to, że jeszcze niejeden projekt zrealizujemy wspólnie, może nawet w większym gronie - podsumował Bogdan Łapa.

(Magda Dzienisz)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Historyczni i wybitnHistoryczni i wybitn

2 0

Kolejny artykuł z cyklu Mamo, chwalą nas! Kto? Wy mnie, a ja Was! 16:49, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%