Zamknij

Sulęczyno. Jest problem z wałęsającymi się psami. Gmina apeluje do mieszkańców

10:52, 23.03.2023 Aktualizacja: 10:52, 23.03.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot.canva Zdjęcie ilustracyjne. fot.canva

Wójt gminy Sulęczyno wystosował apel do mieszkańców, by zabezpieczyli swoje nieruchomości w taki sposób, by zwierzęta utrzymywane były na terenie posesji i nie miały możliwości jej opuszczać.  Duży problem stanowią bowiem wałęsające się psy, które - jak podkreśla samorząd - stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców, a w szczególności dla dzieci uczęszczających do szkół.

Gmina Sulęczyno przypomina, że zgodnie z przepisami osoby utrzymujące psy i inne zwierzęta domowe są zobowiązane do sprawowania nad nimi właściwej opieki, a w szczególności niepozostawiania ich bez dozoru. Zaś w przestrzeni publicznej psy muszą być wyprowadzane na smyczy i w kagańcach.

(...) Należy pamiętać, że wałęsające się zwierzęta w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy”, to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela. Z uzyskanych informacji i obserwacji wynika, iż w większości przypadków psy zgłaszane do odbioru nie są bezpańskie. Są to psy, które oddaliły się z okolicznych domów przez nierozwagę swoich właścicieli (...) - czytamy w komunikacie wójta gminy Sulęczyno

Samorząd podkreśla, że w przypadku, gdy właściciel wałęsającego się zwierzęcia jest znany, należy ten fakt zgłosić bezzwłocznie na posterunek policji. Policja może nałożyć wówczas mandat na nieodpowiedzialnego właściciela.

(...) Kiedy mamy faktyczne podejrzenie, że zwierzę jest bezpańskie wówczas należy zgłoszenia kierować telefonicznie lub osobiście do Urzędu Gminy Sulęczyno (tel. 58 685 63 94) lub do Sołtysa danej miejscowości. W przypadku zgłoszenia do sołtysa – sołtys  po ustaleniu czy zwierzę rzeczywiście nie ma właściciela, przekazuje informację o zgłoszeniu do Urzędu Gminy. Jeśli okaże się, iż zgłoszone i zabrane zwierzę miało właściciela, zostanie on obciążony kosztami odbioru i utrzymania go w schronisku (...) - podkreśla UG Sulęczyno.

[ZT]42855[/ZT]

(UG Sulęczyno/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(29)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


EwsEws

9 2

Problem z psami jest ogromny Ludzie To biora I maja gdzies co pies robi Pies sie szwenda po wsi 5000 tys kary bez gadania Od razu te swoje kosztowne wrota zamkna Dla ludzi pies musi byc I koniec Szczegolnie na wsi Mieszkalam na wsi ludzie sie dziwili ze nie mamy PSA Po co Klopot I obowiazek

10:38, 23.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

d/wd/w

2 7

z tobą jest kłopot i obowiązek dla państwa polskiego.

12:25, 23.03.2023

++++++

15 2

Problem to zbytnie poblazanie psiarzom oraz niejasne do konca przepisy dotyczace oraz arogancja ludzi co psa maja Straszy ludzi na drodze wlasciciel ma to gdzies Olewa sprawe bo pies nic nie robi Co za bzdurne myslenie Pies jest grozny

10:43, 23.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EwaldEwald

3 13

Nie jest winą właścicieli psów, że ktoś ma jakieś lęki czy cierpi na dogofobię. Od leczenia fobii są lekarze, a nie właściciele psów. Ja np. cierpię na hipofobię, ale nie domagam się wybicia wszystkich koni w okolicy.

11:04, 23.03.2023

Jan TrepczykJan Trepczyk

5 21

Na Florydzie w parkach wałęsają się aligatory, w Australii na własnym podwórku można spotkać najbardziej jadowite węże świata, w Afryce łatwo można stanąć oko w oko z pumą, nosorożcem albo hipopotamem, a w Polsce lalusiom i maminsynkom przeszkadzają psy. Tam ludzie sobie radzą i szczęśliwie żyją, u nas lalusie widzą problem. Ludzi się nie boją, choć to ludzie sa najbardziej okrutnymi stworzeniami na świecie.

11:00, 23.03.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

wertywerty

4 11

100% racji.

11:11, 23.03.2023

BajBaj

0 2

A skąd wiesz,ze sie nie boja? Byłeś? Widziałeś? Przeżyłeś? Poza tym zwierzęta, o których piszesz, to dzikie zwierzęta a nie udomowione, jak pies właśnie, wiec Twój przykład nie ma odniesienia do tematu. To tak,jakby powiedzieć, że w naszych górach grasują wilki i niedzwiedzie i wchodzą na czyjeś podwórka i ze się ich tez ludzie nie boją... Pies ma właściciela a ten właściciel ma obowiązek trzymać go na swej posesji a nie poza nią, koniec kropka.

20:38, 24.03.2023

@Jan Trepczyk@Jan Trepczyk

10 2

Widziałeś kiedyś udomowionego aligatora, który aportuje, jest przyjazny dla ludzi, oraz można poddać tresurze? Pies to zwierze domowe, które nie powinno zagrażać człowiekowi. Te wszystkie dzikie zwierzęta, które wymieniłeś nie są udomowione i jeśli ktoś takiego jadowitego węża pozbawi głowy na swoim podwórku, raczej nikt mu nie będzie robił scen, za zabicie obcego psa na swoim podwórku, właściciel oraz masa innych pseudoobrońców zrobią z Ciebie najgorszego człowieka.
Żyjemy nie w Afryce, nie w Australii tylko w Polsce, gdzie nie ma zbyt wielu dzikich drapieżników, które miałby zagrażać człowiekowi, tym bardziej takim, zagrożeniem nie powinien być pies.

11:53, 23.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do EwaldDo Ewald

14 1

Masz zwierze to go pilnuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,Nie lekarza tylko porzadek z tym zrobic Leczenie po pogryzieniu przez psa jest dlugie I bolesne Ciezko the swoje kundle pilnowac Prosta sprawa Nie brac PSA jak sie nie chce nim zajac

11:58, 23.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MyśliwyMyśliwy

12 8

Tylko dobry sztucer albo kiełbasa z witaminkami załatwią problem z kuposrajami.

11:59, 23.03.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

d/wd/w

6 7

bo jesteś typowym mordercą i powinieneś być za kratami.

12:31, 23.03.2023

SzkłoSzkło

4 1

Czyli w tym samym miejscu co właściciele psów, które pogryzły bądź zagryzły ludzi, najczęściej dzieci. Obecnie właśnie się toczy rozprawa w sądzie przeciwko gościowi, którego psy miały w żołądkach ludzkie mięso. Myslisz, że taki ojciec lub matka, która zatłukła by takiego obcego psa, który pogryzł na śmierć jej dziecko, jest morderczynią?

12:39, 23.03.2023

ProkowoProkowo

6 1

To samo masakra

12:08, 23.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GgGg

4 0

Nie mam I nie chce psa jestem za leniwy zeby go po wsi gonic Wole inne rozrywki

12:16, 23.03.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

d/wd/w

4 3

bo jesteś strasznym grubasem i boiś żebyś schudł.

12:28, 23.03.2023

NieNie

1 0

Mam psa nie mam problemu

13:18, 24.03.2023

SpacerowiczSpacerowicz

16 0

Ja tam przeciwko psom nic nie mam, ogólnie nic przeciwko zwierzakom nie mam, ale mnie nie interesuje interakcja z psem na spacerze. Jak będę chciał się z jakimś pobawić albo pogłaskać, to albo sobie takowego sprawię, albo spytam się kogoś kto idzie z takim psem czy mogę pogłaskać.
Każda inna forma kontaktu, która wymusza na mnie taki zwierz jest mi całkowicie niepotrzebna, oraz nie życzę sobie takiego kontaktu. To że właściciel z daleka krzyczy że pies mi nic nie zrobi -- to po co ten kundel biegnie w moją stronę, podbiega i zaczyna mnie oszczekiwać? Co mi to tych zapewnieniach, że pies mi nic nie zrobi, tylko szczeka? A skąd właściciel ma taką pewność, że mi nic nie zrobi, skoro ten pies się nie słucha właściciela i ten nawet jak go woła to on dalej szczeka?
Miałem kiedyś takie zdarzenie, że pies sporych rozmiarów nie znam się na rasach, ale było to coś większego od owczarka z 4 pancernych, szedłem sobie leśną drogą i nagle leci na mnie, ja staję jak wryty, pies dwa metry ode mnie i warczy, gość woła psa, ten nic, im bliżej właściciel, tym pies bardziej do mnie podchodzi. W końcu doszedł właściciel chwycił psa i powiedział, że on mi by nic nie zrobił, a ja się go pytam to czemu na mnie warczy? Jeszcze był oburzony, że mu zwróciłem uwagę, że pies nie powinien latać luzem w lesie. Od tej pory chodzę z gazem i nie będę miał oporów przed użyciem, a jak właściciel będzie fikał co ja zrobiłem jego psu, to jego też poczęstuje.

12:25, 23.03.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

EwaEwa

6 0

Szacunek za swietny komentarz???❤️❤️

12:28, 23.03.2023

Witek BorzyszkowskiWitek Borzyszkowski

1 5

Zawsze możesz zacząć się leczyć. Wszelkie lęki nawet trzeba leczyć. Dlatego proponuję ci jak najszybciej udać się do lekarza.

13:04, 24.03.2023

MilosnicyMilosnicy

10 1

Psow Poczytajcie sobie o osobach pogryzionych przez wasze kochane pieski Moze innaczej na te sprawe spojrzycie Poczytajcie o ludziach zagryzionych na smierc konajacych w meczarniach po spotkaniu niegroznego kochanego pieseczka

12:26, 23.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Ewald@Ewald

10 1

A widywałeś ostatnio wałęsające się konie po wsi lub mieście, które podbiegają i co tam te konie robią, rżą ?
Tu nie chodzi o wybicie psów, ale nałożenie obowiązku na właścicieli, aby trzymali je w obrębie swojego domostwa, a poza tym obszarem były na smyczy, nic więcej.

12:30, 23.03.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SylaSyla

4 0

Racja w 100%

12:36, 23.03.2023

EwaldEwald

0 0

Pełno ich na łąkach i pastwiskach. Nie można w spokoju pospacerować na łonie natury, bo podchodzą do ludzi.

13:09, 24.03.2023

wwwwwwwwwwwwwwww

5 1

Psy wałęsające sie po ulicach to jedno ale wysyp szczeniaków to drugie. Może by gmina zaczęła coś robić w kierunku sterylizacjii psów i kotów

12:42, 23.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Była kastracja Była kastracja

1 0

Ostatnio była akcja na kastracje kotów w naszej gminie, to wieśniactwo się wyśmiało, że to znęcanie się nad kotem, bo on tez musi podupczyć od czasu do czasu....

08:29, 24.03.2023

kaszubakaszuba

6 1

W Borzestowie, który mieszka na wybudowaniu prawdopodobnie zabija psy widłami jak do niego przychodzą.

13:52, 23.03.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

TakTak

5 6

W końcu jakiś rozsądny hycel...

14:34, 23.03.2023

Komando śmierciKomando śmierci

1 1

Podaj dokładny adres tego mordercy? Chcemy go bliżej poznać.

13:08, 24.03.2023

romrom

0 3

mają ludzi do roznoszenia decyzji podatkowych to pewnie znajdzie się ktoś jako hycel

14:11, 23.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stajszewsci knypStajszewsci knyp

3 2

U nas w Staniszewie najwięcej psów to chodzi naszej Pani Radnej Lidii Plichta. Wstyd

14:15, 23.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

d/td/t

2 0

bo ma w sobie coś dobrego i miękiego , tam każdy pójdzie,tylko martwy nie pójdzie.

15:10, 23.03.2023

EwaEwa

6 1

Trzeba sie dostosowac do panujacych norm spolecznych NP:cisza nocna ,czekanie u lekarza na swoja kolej To samo dotyczy posiadania psa Pies nie moze terroryzowac otoczenia np np NP glosnym szczekaniem wyciem chodzeniem po drodze publicznej bez nadzoru

15:04, 23.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrisKris

5 2

Jesteś naprawdę idiotą! Gdyby taki pies pogryzł Ci dziecko lub wnuka - to byś inaczej mlaskał tym oporem.

17:15, 23.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do krisDo kris

1 1

Niech Ci co tak pieski puszczaja ida do szpitala zobaczyc ofiary domowych pupilkow!!!!!!!!!!!!!!!!??????

18:13, 23.03.2023

kolegakolega

4 2

gps dla psiaka, wydatek niewielki a możesz szybko reagować gdy opuści podwórko. Mam i zdaje egzamin

18:53, 23.03.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

d/wd/w

1 4

tobie wsadzić laskę dynamitu w cztery litery i podpalić i to zda egzamin, opuściś na stałe podwórko.

20:54, 23.03.2023

d/w1d/w1

0 0

Próbowałeś ;DDD

21:58, 23.03.2023

W SulenczynieW Sulenczynie

7 2

Na Gowida, tam gdzie busy parkują, na Sobótki sr...jący wszędzie i wszystkim labrador, na Kręgu, droga na Kołodzieje, sklep Kiedrowskiego, i wiele innych. Czy ktoś wreszcie się za to weźmie? Apel to se można wsadzić... Karać, karać i jeszcze raz karać. Albo czekać na tragedię...

22:11, 23.03.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Na Gowida u JarzębińNa Gowida u Jarzębiń

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Na kręgu Na kręgu

3 0

Tam dopiero fabryka kundli i kotów. Magda B. Co chwilę mnoży i wystawia na fb komu popadnie byle zabrali zamiast wykastrować.

08:34, 24.03.2023

PsiarzPsiarz

4 7

Ale co wam pieski przeszkadzają, mój jest szczepiony jak ugryzie to nic się nikomu nie stanie.

23:08, 23.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LudzieLudzie

2 1

Nie patyczkujcie sie Problem z pieseczkami dzwoncie gdzie trzeba Dostanie jeden z drugim nauczke Niemieckiego ornugu brakuje

23:13, 23.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Borcz Borcz

5 1

Niestety, ale z kotami też jest ogromny problem i to nie tylko w gminie Sulęczyno! Nikt ich nie pilnuje.Szlak mnie trafia jak okoliczne koty sąsiadów (a niektórzy mają po 3 lub więcej ) *%#)!& w moim ogrodzie,w warzywniaku pełno kocich gówien, pazurami drapią i niszczą bramę wjazdową, furtkę i łażą po samochodach??!!!Jak tak dalej będzie, to niestety, ale będzie trzeba wystąpić na drogę prawną.Ja mam psa,którego pilnuję,a każdy odpowiada za swoje zwierzęta i ma obowiązek mieć je pod kontrolą.

05:44, 24.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zgłaszć!!!Zgłaszć!!!

2 1

Gdy pies jest bez opiekuna lub na moim podwórku to gdzie to zgłosić? Policja przyjedzie??? Czy wystarczy zdjęcie że pies jest u mnie...? Pies sąsiadów codziennie jest u mnie i kopie w kwiatach-jestem bardzo zła i im mówiłam ale dalej go samego wypuszczają! Mam posesję ogrodzoną ale on sobie lukę znajduje przez którą przechodzi-i te kupy wszędzie!!!

09:11, 24.03.2023
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

XxXx

2 1

Odwieź im psa do schroniska do Kościerzyny. Jak będą musieli pokryć koszty pobytu w schronie to zaczą go pilnować

09:59, 24.03.2023

JanJan

0 0

Js zawsze dzwonie na Straz miejska Zdiecia to dowod Mowieniem proszeniem nic nie zdzialasz

10:11, 24.03.2023

EwkaEwka

2 0

Dlaczego masz dziurawe ogrodzenie?

13:05, 24.03.2023

SpacerowiczSpacerowicz

1 1

@Witek Borzyszkowski
Powiadasz, że nie mam się obawiać momentu, w którym pies ewidentnie przygotowuje się do ataku?
Że mam to olać i zignorować zachowanie psa, bo on zapewne się do mnie uśmiecha, a to warczenie to jest mruczenie. Sądzę, że zachowanie spokoju i nie wykonywanie żadnych ruchów jest właściwym zachowaniem człowieka, w takiej sytuacji. Próba uciekania wyzwoliłaby tylko w tym zwierzęciu instynkt, który każe gonić i atakować. Być może Ty nie masz lęków, być może jesteś takiej postury, że gdyby rzucił się na ciebie pies ważący 50kg a być może miał i więcej, to byś spokojnie ustał, a nawet bez lęku poddał się atakowi.
Ja nie należę (przynajmniej tak mi się wydaje) to panikarzy, ale najzwyczajniej w świecie nie życzę sobie aby czyjś kundel, mnie obwąchiwał, oblizywał, a tym bardziej próbował na mnie polować.
Czy wymagam leczenia, bo ktoś narusza moją strefę komfortu? Nie wiem, nie jestem fachowcem z tej dziedziny, a Ty jesteś?

16:37, 24.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ToTo

0 1

Jest wredny arogancki stosunek psiarza do ludzi Moja za nic inne osoby Bo Moj Pies musi sie wybiegac Sloma z butow na kilometr wystaje Co sie dziwic trzecie pokolenie co czytac potrafi I bury nosi Czlowiek ze wsi wyjdzie ale wies z czlowieka nigdy

16:52, 24.03.2023

RakaszRakasz

3 0

Kiedyś byli hycle i robili świetną robotę, kuposraje wyłapane trafiały na bakutil i po problemie...

16:42, 24.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ja Ja

0 1

Bo to pisiory !

17:18, 24.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NowaNowa

2 0

To nic nowego.Zawsze psy są wypuszczane A właściciele najwyraźniej nie widzą w tym problemu .A zwłaszcza w Mojuszu tam psy już od rana można spotkać. A zwłaszcza jak dzieciaki idą do szkoły.To strach czasami puścić dziecko same do szkoły.Bo nie wiadomo co takie psy mogą zrobić.

18:07, 24.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wnerwiony Wnerwiony

1 0

Problemem nie są zwierzaki ale ich nieodpowiedzialni właściciele . Masz zwierzęta masz obowiązek dopilnować by nie wyżądzały innym szkód. Szanujemy się wzajemnie a wszystkim będzie żyło się lepiej.

21:13, 25.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%