Rolnicy, którzy śledzą procedurę i przygotowania związane z wyborami do izb rolniczych wskazują, że nie wszystko wygląda tak, jak należałoby się spodziewać. Spore wątpliwości wzbudził już sam sposób prowadzenia naboru na członków okręgowych komisji wyborczych w gminach.
Zakończyła się właśnie czteroletnia kadencja izb rolniczych, a wybory nowych przedstawicieli rolników odbędą się 24 września. To ważny moment, bo Izby Rolnicze stanowią organizację, która ma za zadanie reprezentować interesy rolników. Zajmują się sporządzaniem analiz, opinii i wniosków z zakresu produkcji rolnej, ale mogą też podejmować działania na rzecz rynku rolnego i poprawy warunków zbytu płodów rolnych czy ich eksportu.
Zgodnie z uchwałą Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wojewódzka Izba Rolnicza na swojej stronie internetowej powinna była ogłosić termin oraz miejsce i sposób zgłoszenia kandydatów na członków komisji wojewódzkiej, komisji okręgowej i komisji obwodowej. I tutaj pojawił się problem.
O ile pojawiła się informacja o naborze do komisji wojewódzkiej, o tyle informacji o zasadach naboru członków o komisji okręgowych i obwodowych nie sposób znaleźć. Interweniował w tej sprawie Jan Smentoch, prezes Stowarzyszenia Rolnik.
- Wystosowałem zapytanie w tej sprawie do Pomorskiej Izby Rolniczej, bo brak informacji o zasadach naboru członków komisji okręgowych i obwodowych stanowiłby naruszenie uchwały Krajowej Izby Rolniczej, która wskazała jednoznacznie, że należy ogłosić terminy, daty oraz miejsce i sposób zgłaszania kandydatów zarówno na członków komisji wojewódzkich, ale i tych lokalnych, w gminach - mówi Jan Smentoch. - To wszystko powinno być jasne i przejrzyste, bo skąd rolnicy mają wiedzieć o możliwości zgłaszania kandydatów do komisji.
Pomorska Izba Rolnicza poinformowała, że ostateczny termin składania kandydatów na członków okręgowych komisji wyborczych upływa 7 sierpnia oraz, że formularz oraz wszelkie dokumenty dostępne są na stronie, ale prezes Stowarzyszenia Rolnik odpisał, że informacji tych nadal brakuje.
Rzeczywiście na stronie PIR w zakładce "Wybory 2023" nie sposób na pierwszy rzut oka znaleźć informację o naborze kandydatów na członków okręgowych komisji wyborczych. Można ją "odkryć" dopiero po przeszukaniu poszczególnych zakładek pod apelem o uczestnictwo członków Rad Powiatowych PIR procesie naboru członków do komisji okręgowych.
- Często rozmawiam z rolnikami i oni naprawdę nie mają pojęcia o tym, co się dzieje w izbach rolniczych, czym one się aktualnie zajmują. I chyba trudno się dziwić, bo mało kto będzie chciał poświęcić czas na odszukiwanie informacji, szperanie w Internecie, żeby znaleźć informacje, które powinny być po prostu ogłoszone w sposób jasny i klarowny i ułatwiać sprawy związane z wyborami, a nie utrudniać - mówi Jan Smentoch, prezes Stowarzyszenia Rolnik.
Rolnicy chcący kandydować do rady powiatowej izby rolniczej będą mieli czas na zgłaszanie swojej kandydatury do 4 września. Do zgłoszenia muszą dołączyć listę z poparciem co najmniej 50 rolników. Stosowny formularz zamieszczono na stronie PIR.
2 0
Trzeba wprowadzić
2 2
Nikt nic nie mówi ale on ja zawsze sieje ferment
1 0
Chodzi oto lkto będzie liczył głosy i miał dostęp do listy. uprawnionych takie tam tylko