22 czerwca rozpoczął się sezon kąpielowy w kilku oficjalnych kąpieliskach w powiecie kartuskim. Przed ich otwarciem pobrano z jezior próbki wody i przebadano pod kątem wystąpienia tam szkodliwych bakterii. Wszędzie woda nadaje się do kąpieli.
Od soboty 22 czerwca w powiecie kartuskim działa pięć z jedenastu oficjalnych kąpielisk. To miejsca, gdzie dyżuruje ratownik, który dba o bezpieczeństwo zażywających kąpieli. Na bieżąco badana jest też jakość wody przez pracowników sanepidu, pod kątem obecności szkodliwych mikroogroanizmów itp.
Kąpieliska działają już: w Gowidlinie nad Jeziorem Gowidlińskim, w Gołubiu nad Jeziorem Dąbrowskim, w Stężycy nad Jeziorem Raduńskim Górnym oraz dwa nad Jeziorem Mausz: w Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym oraz nowe kąpielisko prowadzone przez ośrodek Dal-Sol.
Przed otwarciem kąpielisk niezbędne jest przebadanie próbek wody - pobrano je stamtąd 20 czerwca. Wyniki badań wskazują, że wszędzie woda nadaje się do kąpieli.
W pozostałych kąpieliskach sezon rozpocznie się 1 lipca. Od tego dnia ratownicy zaczną dyżurować w kąpieliskach w Garczu, Chmielnie, Gowidlinie, nad Jez. Białym w Prokowie-Ucisku, w Krzesznej oraz w Sulęczynie.
Wszędzie zakończy się on 31 sierpnia.
Oficjalne informacje o kąpieliskach i jakości wody umieszczane są w serwisie kąpieliskowym prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny.
[ZT]56107[/ZT]
dziad kartuski12:09, 24.06.2024
Kartuskie jeziora są najczystsze. Woda wszędzie kryształowa pech chce że nikt tu się nie kąpie .Dziwni ci mieszkańcy miasta nie chcą korzystać z dobrodziejstw i osiągnięć włodarzy
Zdzisek 13:56, 24.06.2024
W jeziorze Klasztornym Dużym woda borowinowa, normalnie uzdrowisko Karthaus
Romek14:41, 24.06.2024
Jutro będziemy się kąpali w Klasztornym Dużym. Pani Burmistrz Sylwia, Pan Burmistrz i ja. Być może umyją mi plecy. Serdecznie pozdrawiam !
Chmielanka14:53, 24.06.2024
Super! A tymczasem w Chmielnie od jutra, od 22:00 wyłączają wodę z powodu prac konserwacyjnych...dobrze, że są czyste jeziora i będzie gdzie się umyć, podmyć itp.
A skąd ten sanepid?17:48, 24.06.2024
To bardzo ważna informacja?
dlaczego ważnna?07:45, 25.06.2024
z sanepisu
2 1
Nie myj się w jeziorze, bo ludzie się od ciebie zarażą chorobami wenerycznymi.