Sukcesywnie odsłaniana jest elewacja zabytkowej kamienicy - domu handlowego przy Placu św. Brunona w Kartuzach. Właściciel podkreśla, że to dopiero pierwszy etap prac, więc na efekt finalny trzeba będzie jeszcze zaczekać.
Dawny dom handlowy przy Placu św. Brunona w Kartuzach jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Budynek ma długą historię, bo pochodzi najprawdopodobniej z 1900 roku i należał do jednej z żydowskich rodzin mieszkających w Kartuzach.
Później znajdował się w zasobach Spółdzielni Produkcyjno-Handlowej "Mestwin", a następnie od 2004 był już w rękach prywatnych. Przed czterema laty zmienił właściciela, który podjął się remontu budynku znajdującego się pod ochroną konserwatora zabytków.
Wyjątkowo skomplikowanym i kosztochłonnym zadaniem okazało się odtworzenie frontowej ściany budynku. W maju br. gmina Kartuzy zdecydowała się przekazać przedsiębiorcy dotację na ten cel w wysokości 50 tys. zł. Środki miały zostać przeznaczone na odtworzenie zabytkowego charakteru elewacji budynku, a przynajmniej wykonanie pierwszego etapu tych prac.
[ZT]55082[/ZT]
W tej chwili wykonawca powoli odsłania już elewację wykonaną na głównej części kamienicy.
- Lada dzień zdejmiemy rusztowania z tej części budynku i przeniesiemy się na prawą stronę - mówi Marcin Miłosz, właściciel kamienicy. - Można powiedzieć, że jesteśmy na półmetku pierwszego etapu renowacji elewacji kamienicy. Prace są bardzo skomplikowane. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem konserwatora zabytków.
Pojawiły się pytania o zdobienia, które znajdowały się na elewacji budynku i które można zobaczyć także na archiwalnych zdjęciach.
- Oczywiście będziemy starali się odtworzyć zdobienia, ale trzeba pamiętać, że kamienica dawniej również przechodziła szereg modyfikacji, część elementów zmieniano lub pojawiały się nowe nawiązujące do aktualnie panującej mody. To wszystko musimy brać pod uwagę - wyjaśnia Marcin Miłosz. - Można powiedzieć, że w tej chwili jesteśmy na półmetku pierwszego etapu prac. Przed nami jeszcze ogrom pracy.
Jak podkreśla właściciel obiektu, bardzo dużym wyzwaniem będzie wymiana potężnej, charakterystycznej witryny budynku. Istniejąca okazała się być w fatalnym stanie technicznym.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami inwestor zamierza zachować dotychczasowe funkcje kamienicy: mają być w niej mieszkania oraz część handlowo-usługowa.
warto11:21, 02.08.2024
Jeszcze ten po prawej, cud komunistycznej architektury
Miałam piękny sen, 15:39, 02.08.2024
że wiele kamienic na Gdańskiej i Jeziornej też zaczęto remontować - aby te stuletnie, odpadające tynki w kolorze szmaty od podłogi zamienić na pastelowe, tak jak już dawno zrobiono we wszystkich miastach pomorskich .... no ale się obudziłam i czar prysł !!
Widocznie NIGDZIE22:45, 02.08.2024
nie ma prywatnych, starych kamienic oprócz Kartuz. We wszystkich miastach wiekowe kamienice należą do gminy, jooooo ??
info09:18, 03.08.2024
może gdyby nie przesadzone wymagania gminy i brak możliwości zmiany czegokolwiek to wyglądało by to lepiej. Po za tym Gdańska mówisz.. była kasa, projekt na remont i co ? jak wyglądają chodniki ? tam nawet z kanalizą jest problem...
@Miałam piękny sen,17:01, 02.08.2024
Kamienice te kiedyś były piękne, teraz to one wymagają remontu nie tylko elewacji ale i wewnątrz.
To są też prywatne kamienice i to w gestii właścicieli jest to czy będą to remontować czy nie, rozdawanie pieniędzy publicznych z naszego skromnego miejskiego budżetu byłoby sporym nadużyciem.
Bbc20:43, 02.08.2024
Te nierentowne kamienice też płacą podatek do miasta 30 zł/ m2. Takich podatków dla zabytków w Niemczech nie ma. No ale trzeba tych właścicieli dobić jak w komunie
Bbc20:34, 02.08.2024
Większość kamienic umrze i nikt ich nie odbuduje. Na zachodzie są dotacje do zabytkowych obiektów. Kartuzy mają miasto partnerskie Duderstad i to jest perełka średniowiecza i późniejszych okresów. Tam bez dotacji państwa te domy by tak nie wyglądały. Kartuskie kamienice były piękne, ale przed 1939 rokiem, kiedy kupcy mieli odpowiedni dochód. Dzisiaj handel przeszedł w ręce kapitału obcego. Należy zapytać rządzących dlaczego niszczą te obiekty m.in. podatkiem od nieruchomości ( od lokali handlowych ok. 30zł/m2- taka sama stawka dla lokali nowoczesnych i odpowiadających wymogą współczesnym). Starych małych lokali i jeszcze pod kontrolą konserwatora zabytków nie da się dostosować do współczesnych wymogów i dlatego stoją puste i nikt ich nie wyremontuje, bo są nierentowne. Co posłowie i władze Kartuz na te np. 5 kamienic u zbiegu ul. Gdańskiej i ul. Jeziornaj. Dla tych budynków nie ma zadnych programów na modernizację, termomodernizację i wymianę systemu grzewczego. Rolnicy i hodowcy mają piękne rezydencje i maszyny i ciągniki za ponad 500 tyś i oni dostają na to wszystko dotacje i jeszcze na termomodernizację i nowe systemy grzewcze. Nikt im nie zazdrości tylko bez wsparcia wyglądali by tak samo jak właściciele tych walących się budynków. Dla mało rozgarniętych, którzy nie wiedzą ile kosztują remonty takich budynków przywołam budynek starostwa po sądzie- koszt remontu 14 000 000zł. Teraz ta cena jest nieadekwatna, bo ceny remontów zdrożały.
Romek18:06, 04.08.2024
Miłosz, który wykupuje wszystkie budynki jak popadnie, jest kapitałem obcym. No nie wiedziałem ?
brawo20:55, 02.08.2024
Brawo Marcin tak trzymaj
Ragadaga21:46, 02.08.2024
Tylko koniecznie trzeba ujednolicić szyldy reklamowe... jeden większy i brzydszy od drugiego...
Zdobienia 08:50, 03.08.2024
Czekamy na zdobienia elewacji
Tak jak to było!
Konserwator nie widzi tego?!
xyze18:55, 04.08.2024
Ciekawe który konserwator ma nadzór
Izaak Goldmann10:22, 05.08.2024
50 tysięcy darowane się pewnie już skończyło i pracę ponownie staną na kilka lat?
Kpina z nas wszystki11:10, 05.08.2024
Podobno gmina dała pieniądze na przywrócenie zniszczonych ozdobnych pięknych elementów elewacji . Wersja która została wykonana nie ma nic wspólnego z poprzednim stanem mamy zwykły kiczowaty tynk. Pytanie czy każdy z nas ma możliwość otrzymania darmowych pieniędzy na elewację
Jero11:21, 05.08.2024
Kto w 1900r znał styropian ten remont to wstyd dla miasta gdzie jest konserwator zabytków czy ma nazwisko
Dawniej11:43, 05.08.2024
Nie wiem, co oni chcą odtwarzać w elewacji po prawej stronie, bo tam nie było żadnych wyrafinowanych zdobień, jedynie odświeżenie, być może docieplenie. Lewa strona, no tu mogli się już nieco przyłożyć, bo wygląda to obecnie nieco kiczowto, ale poczekajmy na końcowy efekt, może obawy są nieuzasadnione, w końcu konserwator zabytków ponoć czuwa, oby czuwał tutaj tak skrupulatnie jak nad innym zabytkowym budynkiem, gdzie nie było takich ingerencji jak tutaj w tym.
No i 50 tys, z miejskiej kasy dla prywatnego właściciela, który jest przedsiębiorcą? Zrozumiałbym wsparcie dla prywatnej osoby, która nie będzie czerpać z tego korzyści.
Powinien powstać plan odnowienia frontów elewacji zabytkowych kamienic w Kartuzach tak jak to miało miejsce w Gdańsku, tam pozyskano kasę w ponad 40% z unii, na odnowienie elewacji budynków, wymianę nawierzchni chodników itd.
A może jest taki plan w przygotowaniu i złożono już wniosek o takie pozyskanie pieniędzy spoza budżetu miejskiego.
@dawniej13:07, 05.08.2024
nie masz racji co do prawej strony, poszukaj starych zdjęć to i piękne zwieńczenie zobaczysz
PRC12:57, 05.08.2024
już płyną styropianowe ... płaskorzeźby ..tylko przykleić
no i prysnąć farbą....
na układy nie ma rady.... układy
kruk krukowi oka nie wykole
P0st PZPR 18:18, 05.08.2024
Sposób sprawowania władzy w Kartuzach to kpina z nas wszystkich
Żal20:18, 07.08.2024
To BYŁA jedna z najpiękniejszych kamienic w mieście. Teraz potwór. Kto pozwolił tak ją zniszczyć? Gdzie jest piękna fasada? Kryminał
10 5
Warto potrafić czytać