Zamknij

Woda w jeziorze zmieniła kolor? Centrum Monitoringu i Ochrony Wód ostrzega!

13:21, 20.08.2024 M.Dz. Aktualizacja: 10:28, 21.08.2024
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

W kaszubskich jeziorach od pewnego czasu zaczęły pojawiać się zakwity. Naukowcy z Centrum Monitoringu i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego ostrzegają przed kąpielą w takich akwenach.

W niektórych jeziorach w powiecie kartuskim w ostatnim czasie woda zmieniła kolor, zaczęła się robić mętna, a przy brzegach pojawiły gęste "kożuchy". 

Jak informują naukowcy z Centrum Monitoringu i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie, kąpiel w takiej wodzie może być niebezpieczna. 

- Jeśli jesteście nad wodą i cieszycie się pięknym dniem to pamiętajcie aby zwrócić uwagę na wygląd wody! Unikajcie kontaktu z wodą mętną, o zielono- niebieskim zabarwieniu, z widocznymi smugami. Jeśli w twoim regionie dopisywała pogoda, jest gorąco i bezwietrznie zachowaj szczególną czujność. Otrzymujemy informacje o pojawiających się zakwitach w rejonie jezior kaszubskich. Zachowaj ostrożność zanim wejdziesz do wody lub pozwolisz pływać lub pić wodę zwierzętom. Obserwuj. Unikaj. Informuj znajomych - czytamy w komunikacie. 

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że zielona woda w kąpielisku lub miejscu wykorzystywanym do kąpieli jest często związana z pojawieniem się w wodzie masowych zakwitów sinic, inaczej zwanych cyjanobakteriami.

- Sezonowość masowych zakwitów sinic jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Towarzyszy mu zmętnienie wody i jej zabarwienie - przekazuje GIS.

Czynniki środowiska, które wpływają na pojawianie się sinicowych zakwitów wody:

  • temperatura wody powyżej 16-20°C (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach);
  • dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów);
  • słaby wiatr;
  • niewielkie mieszanie kolumny wody;
  • brak opadów.

Zakwity wody mogą być spowodowane masowym występowaniem jednego, dwóch lub wielu gatunków mikroorganizmów - zazwyczaj są to sinice, jednak w sprzyjających warunkach mogą to być również zielenice, złotowiciowce, kryptofity lub bruzdnice i okrzemki (zwłaszcza w morzach i oceanach).

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. 

U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:

  • wysypka na skórze,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów

Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne.

- Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje by unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie - informuje GIS.

(M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%