Zamknij

Somonino. Szkło i odpady bio nie będą mogły być w workach. Jakie jeszcze zmiany?

11:34, 19.09.2024 Magda Dzienisz Aktualizacja: 12:21, 19.09.2024
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. archiwum/M.Dz. Zdj. ilustracyjne. fot. archiwum/M.Dz.

Od stycznia 2025 roku mieszkańcy gm. Somonino będą musieli liczyć się ze zmianami w systemie segregacji śmieci. Makulatura, odpady biodegradowalne i szkło nie będą mogły być już składowane w workach, a w pojemnikach. Dostarczyć ma je firma wywozowa. Ponadto zmieni się częstotliwość odbioru niektórych frakcji odpadów.

Rada Gminy Somonino przyjęła zmiany w uchwale w sprawie ustalenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Jak tłumaczyła Aneta Radomska, kierownik referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska, od 1 stycznia 2025 roku mieszkańcy nie będą mogli wrzucać niektórych odpadów do worków foliowych. Dotyczy to szczególnie odpadów biodegradowalnych, szkła oraz makulatury. 

- Nie będziemy użytkowali worków. Odpad będzie zbierany jako odpad czysty, bez worków, bezpośrednio do pojemnika. Zakładamy, że firma wybrana w przetargu dostarczy pojemniki - mówiła. 

Zmieni się też częstotliwość odbioru niektórych frakcji odpadów. Od października do kwietnia popiół będzie odbierany jeden raz w miesiącu. Odpady biodegradowalne odbierane będą od kwietnia do października co dwa tygodnie, w pozostałym okresie raz w miesiącu. Papier i szkło odbierane będą raz na dwa miesiące.

Wydłużono też m.in. okres minimalnej częstotliwości odbioru nieczystości ciekłych. 

Radny Krzysztof Stencel wyraził wątpliwość, czy system bezworkowego odbioru sprawdzi się. 

- Jak to się będzie odbywało? Worki zastępujemy pojemnikami, ale ile tych pojemników będziemy musieli mieć na tej posesji? Gdy odbierają się wywózki odpadów, masa jest tych worków z butelkami PET. Ile takich koszy przeciętny Kowalski będzie musiał mieć? Przecież mieszkańcy nie zdołają umieścić tych butelek w jednym pojemniku - mówił. 

Aneta Radomska podkreśliła, że od stycznia 2025 r. wchodzi system kaucyjny. 

- Będzie obowiązywał dla opakowań szklanych i plastikowych. Ilość tych odpadów więc się zmniejszy - mówiła. - Idziemy za przykładem pozostałych gmin z terenu powiatu kartuskiego. Myślę, że jeśli inni sobie poradzili, nasi mieszkańcy również nie będą mieli problemów.

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(16)

CzekamCzekam

3 0

Nie wiem jak reszta, ale ja czekam na odbudowę starej cegielni. Przecież nowy włodarz wie jak to zrobić 12:41, 19.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OnOn

0 0

Czekac było w tej starej cegielni aż jakiś dzieciak straci życie pod zawalonym sufitem bo schadzki się tam odbywały.tego nikt nie widział. 20:48, 19.09.2024


reo

To jest kpinaTo jest kpina

5 0

Niech gmina dackazdemu pojemnik to ludzie będą wrzucać 12:57, 19.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OnOn

0 0

A może kup sobie pojemnik jak inni ludzie. 20:42, 19.09.2024


@To jest kpina@To jest kpina

2 0

Nie dadzą pojemników zapomnij, jedyne na co możesz liczyć to na... opłatę karną, to potrafią zrobić. 13:31, 19.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EcozbójEcozbój

0 0

Czy ktoś kiedyś interesował się gdzie trafiają zebrane odpady BIO?
Oraz ile mamy w pomorskim biogazowni?
W google są jakieś liczby, ale one przedstawiają biogazownie, które powstały przy gospodarstwach rolnych i odpady z gospodarstwa zasilają owe biogazownie.
Miała być rewolucja, miały powstawać biogazownie, tam miały trafiać odpady komunalne BIO, z tego miał być gaz, a teraz się okazuje, że GAZ jest ZŁY i nie będzie wytwarzana z niego energia.
Tak więc nie ma rewolucji, nie ma że tak powiem ekologicznego gazu, za to jest coraz drożej i drożej. 13:39, 19.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

stystemstystem

1 0

odpady BIO od mieszkańców zgodnie z przepisami prawa nie mogą być przekazywane do biogazowni rolniczych. Jak sama nazwa mówi są to biogazownie rolnicze i tylko takie mają przeznaczenie. BiO naogół trafia do kompostowni i tam poddawane jest procesom a następnie robi się z nich produkt typu nawozy lub polepszacze glebowe
14:37, 19.09.2024


KerKer

2 0

Za ta kase albo beda to odbierac albo nie beda ludzie placic i pod gmine to wywioza co oni znowu za wymagania maja 18:17, 19.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EcozbójEcozbój

1 0

słowo klucz.... naogół, oraz zwrot... zgodnie z przepisami, w przepisach się jakoś tam orientuję, mnie interesuje praktyka, czyli ile procent z odebranych od nas BIO gdzie trafia.
System zaczyna robić się coraz bardziej skomplikowany, na mieszkańców nakładane są coraz to nowe formy segregacji, niedługo powstanie 500 stronicowa instrukcja obsługi gdzie co wrzucić, już teraz człowiek się zastanawia czy ta reklamówka będzie do bio, a może jednak do plastiku, czy jednak do zmieszanych.
Narzuca się na obywateli czynności, które powinny należeć do firm odbierających śmieci, my mieszkańcy robimy segregację wstepną, a wymaga się od nas segregacji profesjonalnej.
Produkcja opakowań powinna wrócić do materiałów szklanych, metalowych oraz papierowych/drewnianych, powinno się zmniejszyć ilośc róznorodności opakowań- tj materiałów z jakich są wykonane do tych trzech. Zamiast tego tworzy się szczegółowe instrukcje.. np parówki nie wrzucamy do BIO, tylko do zmieszanych, oznacza to, że w tej parówce jest tyle konserwantów i chemii, że nie zalicza się tego do BIO. Takich absurdów jest więcej w tej instrukcji w gminie Kartuzy.
18:51, 19.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Duży ogród Duży ogród

4 0

A jeśli ktoś ma sporo odpadów bio z działki to jak je pomieści w jeden kubeł?ja na wiosnę mam czasami 10 worków dużych !! 19:25, 19.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Masakra Masakra

6 0

Mam dużo trawy skoszonej i gałęzi po podcinaniu drzew,więc nie wyobrażam sobie, żeby to wszystko w jeden pojemnik włożyć ,który ma być wywożony raz w miesiącu.Bedziemy worki brązowe po prostu do lasu wyrzucać albo pod urząd gminy w Somoninie. 19:30, 19.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ogrodnik Ogrodnik

4 0

Mam spory trawnik i bardzo dużo worków BIO jest zawsze pełnych trawy, co tydzień wychodzi jakieś 6-8 pełnych worków.
Po 2 tygodniach będzie 15 worków.
Jesienią i wiosną przy porządkach w ogrodzie jest tego więcej.
Gdzie ja te wszystkie pojemniki mam trzymać? 20:21, 19.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ogród to pasja Ogród to pasja

0 0

Dokładnie mam taką samą sytuację... 21:00, 19.09.2024


OnOn

1 1

Ludzie te wasze komentarze są przykre.we wszystkich gminach dookoła dzieje się to samo tzn.rezygnuja z odbierania worków.bo powiedzcie mi jaki jest sens wystawiania w workach szkła albo papieru bądz bio? No jakiś to że ktoś ma duży ogród to jego sprawa,niech dokupi sobie pojemnik.ja też mam spory ogród i mam kompostownik.poprostu żal czytać tych komentarzy.jakby w życiu nie miało się więcej problemów. 20:31, 19.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnOn

1 0

A poza tym, nadmiar odpadów to można wywieźć do PSZOK. Za darmo!bo co niektórzy produkują za całą wioskę odpadów i mają żal że nie nie chcą odebrać jak ktoś wystawi 40 albo 50 worków. 20:38, 19.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OnOn

1 0

A sąsiad przez 5 lat razem tyle nie uzbiera 20:53, 19.09.2024


0%