57 pomorskich gmin zadeklarowało chęć pełnienia roli operatora w nowej odsłonie programu "Czyste Powietrze" - poinformował w piątek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wśród tych samorządów są także gminy z pow. kartuskiego. Nowa odsłona programu rusza z początkiem kwietnia.
W informacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podkreślono, że operatorzy wspierać będą beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania, w tym wszystkich beneficjentów korzystających z prefinansowania.
"Czekamy na gminy, które jeszcze się zastanawiają, czy przystąpić do tej roli. Korzyści jest wiele, m.in. dodatkowe fundusze, szansa na czystsze powietrze w gminie czy zapewnienie mieszkańcom kompleksowego wsparcia" - przekonuje, cytowana w komunikacie, specjalista w Dziale Czystego Powietrza WFOŚiGW w Gdańsku Jolanta Jurko.
Nabór wniosków w nowej odsłonie programu "Czyste Powietrze" ruszy 31 marca 2025 br.
Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) tłumaczyli w czwartek podczas konferencji prasowej, że w nowym "Czystym Powietrzu" najbiedniejsi będą mogli liczyć na pokrycie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Kolejną nowością jest udział operatorów w przypadku takiej właśnie grupy beneficjentów.
Przed wykonaniem termomodernizacji wymagany będzie też audyt energetyczny, a potem uzyskanie świadectwa energetycznego budynku po przeprowadzonej inwestycji. Obowiązywać będą również maksymalne koszty na poszczególne elementy inwestycji. W nowej odsłonie programu nie będzie można uzyskać dofinansowania do pieców gazowych.
Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że nowej odsłonie programu towarzyszą trzy podstawowe cele: skuteczniejsza walka z ubóstwem energetycznym, koniec z tzw. rachunkami grozy, a także wyeliminowanie nadużyć.
[ZT]65183[/ZT]
Pod koniec listopada 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków do programu, tłumacząc to koniecznością jego reformy i uszczelnienia systemu. Informowano wówczas, że bez zatrzymania przyjmowania nowych wniosków byłoby jeszcze więcej oszukanych osób i pieniędzy wyłudzonych przez nieuczciwych wykonawców. Najwięcej wątpliwości dotyczyło komponentu programu, w ramach którego można było otrzymać najwyższą dotację i zastosować prefinansowanie.
W grudniu informowano, że złożono do prokuratury zawiadomienie dotyczące kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw w ramach programu. Podejrzane umowy miały opiewać na ok. 600 mln zł.
(dsok/ mmu/oprac.W.D.)
(aktualiz. godz. 14:58)
Tylko węgiel 07:05, 22.03.2025
Precz z zielonym wałem.
Czyste powietrze08:14, 22.03.2025
Nie ma czegoś takiego to cały zielony ład to porażka!chcą ludzi nawijać w butelkę nic więcej !jak politycy sobie latają w tą i spowrotem albo jeżdżą samochodami to oni nie muszą się stosować dobrego a my zwykli obywatele to już tak?
@Tylko węgiel 13:27, 22.03.2025
A ja tam nie jestem za węglem, chociaż sam nim palę, ale to tylko ze względów czysto ekonomicznych, gdyby rządzącym chodziło o środowisko i czyste powietrze, to wystarczyłoby obniżyć cenę gazu, do takiego poziomu, że koszt palenia węglem staje się taki sam jak gazem.
Spalanie gazu jest procesem dobrze kontrolowanym i dużo mniej szkodliwym od innych paliw typu węgiel, czy olej opałowy. Wielu zamontowałoby piece gazowe bo są tańsze, prostsze w obsłudze i nie trzeba przerzucać ton węgla.
Ale politycy tak się troszczą o środowisko, że podniosą cenę węgla aby dobił do ceny gazu, byle wydrenować kieszenie obywateli.
Pewien sprzedawca węgla jakieś 10 lat temu mi powiedział, gdyby zależało im na czystym powietrzu, to gdyby tylko połowa zmieniła stare piece węglowe na gazowe, a rząd obniżył cenę gazu, nie naliczając tyle podatku, to poprawa jakości powietrza była by z roku na rok skokowa.
Węgiel19:07, 22.03.2025
@@wungielNie wszyscy mają dostęp do gazu.
r2t416:23, 23.03.2025
Tak zgadza się, al;e można postawić instalację nie zasilaną z sieci gazowej, a tam gdzie jest sieć gazowa, nie podłączają się często ze względów ekonomicznych.
Psiarz08:39, 23.03.2025
A kiedy ktos taki ekologiczny z zielonego ladu wybuduje wybiegi dla psow na kaszubach???!!! w trojmiescie i inych miastach dawno sa piekne wybiegi tylko w Kartuzach nie chca budowac a miela ciagle jezykiem o ekologi bez robienia czegokolwiek
Haps14:19, 25.03.2025
Te wybiegi wybudowano nie z troski o ekologię, a o czystość, bo sprzątanie psich kup po całym mieście jest droższe niż z jednego miejsca.
@Psiarz16:21, 23.03.2025
Kup sobie działkę 2000 metrów kwadratowych i ogrodź i niech se Twój pupil biega do woli. mój pies biega po moim ogrodzie i jest zadowolony. Twój też będzie jak mu kupisz kawałek ziemi, jak to ma być sfinalizowane z kasy mieszkańców, to wstęp powinien być za opłatą, a dlaczego za opłata?
Bo ja swój ogród sprzątam i dbam o niego, a jeszcze za niego płacę do miejskiej kasy podatek.
doh jo08:03, 24.03.2025
mamy wegla na 100 lat tylko wegel najtanszym zrodlem ogrzewania
@doh jo13:21, 25.03.2025
Jesteś pewien, że węgiel jest najtańszy? Gdyby tak zdjąć nałożone podatki i inne obciążenia z gazu, mogłoby się okazać, że węgiel nie jest taki atrakcyjny.
Mo nick, moja sprawa14:17, 25.03.2025
Najważniejsza informacja w artykule została pominięta, czy gmina Kartuzy przystąpiła do projektu, czy jednak władze gminy Kartuzy stwierdziły, że mieszkańcy już tego nie potrzebują.
Bo w powiecie kartuskim trochę tych gmin jest, a jest napisane że większość przystąpiła, a nie wszystkie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
6 0
Musiałby to przyjść taki Trump, on by rozgonił eurokołchoz.