Gmina Sierakowice chce rozpocząć procedurę nadania statusu miasta miejscowości Sierakowice, ale radni zdziwieniem reagują na pytanie, czy sprawa została omówiona przed jutrzejszą sesją na posiedzeniach komisji. Okazuje się, że formalnych spotkań w tej sprawie nie było.
Informowaliśmy już, że na wtorkowej sesji Rady Gminy Sierakowice ma zostać podjęta uchwała intencyjna, która zainicjuje procedurę związaną z nadaniem Sierakowicom praw miejskich. Sprawa jest kontrowersyjna, bo pomysł ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Projekt uchwały intencyjnej, który dostali radni jest bardzo ogólny - ani w treści uchwały, ani w uzasadnieniu dokumentu nie ma mowy o tym jak procedura związana z nadaniem Sierakowicom praw miejskich ma przebiegać.
[ZT]71815[/ZT]
Nie ma mowy o tym, czy planowane są jakiekolwiek konsultacje społeczne, nie wspomniano o jakiejkolwiek akcji informacyjnej dla mieszkańców. Z uchwały intencyjnej nie dowiemy się chociażby o kalendarzu działań związanych z nadaniem Sierakowicom praw miejskich.
Zaznaczono jedynie, że "Sierakowice posiadają wiele cech, które stanowią podstawę do nadania statusu miasta", a (...) nadanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i prestiżem miejscowości. W dalszej perspektywie czasowej daje także możliwości pozyskania nowych inwestorów (...).
Próbowaliśmy ustalić, jak poszczególne komisje stałe Rady Gminy zaopiniowały przygotowany projekt uchwały. Wystosowaliśmy do Urzędu Gminy Sierakowice pytania w tej sprawie. Wciąż czekamy na odpowiedź.
W Radzie Gminy Sierakowice działa siedem komisji. W oczekiwaniu na odpowiedź gminy podjęliśmy próbę ustalenia stanowiska poszczególnych komisji. Dzisiaj udało nam się skontaktować z przewodniczącymi trzech z nich. Byli wręcz zaskoczeni pytaniem o to, czy w ramach swoich komisji analizowali projekty uchwał na najbliższą sesję. Okazuje się, że w Sierakowicach takiej praktyki nie ma - poświęcimy temu osobną publikację.
Ale z naszych ustaleń wynika także, że żadna komisja nie spotkała się, by przenalizować - ważny z punktu widzenia mieszkańców - projekt uchwały intencyjnej w sprawie procedury mającej doprowadzić do uzyskania przez Sierakowice praw miejskich.
Usłyszeliśmy jedynie, że radni mieli z wójtem gminy nieformalne spotkanie. Nie było w tej sprawie formalnych posiedzeń komisji. Nie było dyskusji, które byłyby w jakikolwiek sposób udokumentowane lub zaprotokołowane.
Czy taka dyskusja odbędzie się na sesji? O tym co w sprawie uchwały intencyjnej zdecydują radni dowiemy się już jutro.
Tymczasem wyniki naszej ankiety wskazują, że pomysł ten ma niewielu zwolenników wśród internautów. Na pytanie "Czy Sierakowice powinny stać się miastem?" - "tak" odpowiedziało 18 proc. uczestników naszej ankiety, a 75 proc. było na "nie". Że sprawę trzeba przemyśleć uznało 4 proc. głosujących, a dla 3 proc. uczestników ankiety sprawa jest obojętna.
W naszej ankiecie z czerwca 59 proc. internautów uznało, że Sierakowice nie powinny uzyskać praw miejskich, 26 proc. było na "tak", zaś 8 proc. stwierdziło, że należy to przemyśleć, a dla 7 proc. uczestników ankiety sprawa była obojętna.
W tej chwili Sierakowice są jedną z największych wsi w Polsce, ale jest osiem miejscowości, które również mają status wsi i są od nich większe pod względem liczby mieszkańców.
Jeśli radni podejmą jutro uchwałę intencyjną w spawie "w sprawie rozpoczęcia procedury nadania statusu miasta miejscowości Sierakowice", rozpocznie się proces, w ramach którego samorząd będzie miał czas na zebranie niezbędnej dokumentacji i przeprowadzenie konsultacji społecznych. Wójt gminy Sierakowice Mirosław Kuczkowski zapowiedział, że chciałby, aby Sierakowice uzyskały prawa miejskie z początkiem 2027 roku.
2 4
Sierakowice sa juz tak duze ze powinny byc miastem
1 0
dołóż z własnej kieszeni kasę dla wszystkich mieszkańców na wszelkie podwyżki-podatki!
2 1
Wcale nie są takie duże. Są wsie dużo większe i wcale nie chcą być miastem bo wiedzą że się nie opłaca
4 0
Panie i panowie radni - trochę obciach co. Taka ważna sprawa a gdzie wy jesteście?
2 2
Miasto ma większe możliwości rozwoju niż wioska więc powinniśmy iść w tym kierunku jak chcemy się rozwijać .
2 0
Jest dokładnie odwrotnie. Więcej ludzi chce mieszkać na wsi - sprawdz sobie dane. Ludzie uciekają z miasta na wies więc właśnie to wieś ma lepsze perspektywy. O ile jest dobrze zarządzana
2 0
Mieszkam w Sierakowicach pytam wiele osób i nie znam nikogo kto by był za tym żeby się stać miastem. Wszyscy ludzie powtarzają że to jest fanaberia jednej osoby więc nawet szkoda gadać. To nie jest ten czas, także panie i panowie radni weźcie się naprawdę za poważne tematy bo dużo jest do zrobienia.
0 1
Mieszkasz chyba w Sierakowicach lewych na Śląsku
1 0
staraj się o wyłączenie Twojej ulicy z Sierakowic. Jest was tam parę domów. Zostań na wsi podłacz się pod Janowo i będzie spokój
1 0
Światowiec się k....wa nalazł..
1 0
Radni tacy zapracowani to nie mają czasu na siedzenie w komisjach. Ile oni dostają tej diety?
2 0
Mieszkasz chyba w Sierakowicach lewych na Śląsku.Super
1 0
Sierakowice jedna z większych wsi ?
Spójrzcie na Banino pod względem ludności przebija Sierakowice kilkukrotnie, prędzej to właśnie Banino powinno zostać miastem.
1 0
Masz rację i jeszcze Gowidlino i Sulęczyno. Pouku w główkę
1 0
Tylko że Banino podlega pod gminę miejsko-wiejską , czyli Miasto Żukowo
1 0
Mylisz dwie rzeczy. Gmina to gmina, miejscowość to miejscowość
1 0
Jak oni ci radni tak podchodzą do takich ważnych spraw to mnie trochę przerażenie ogrania. Przecież to nie jest poważne traktowanie ludzi, gminy i w ogóle mieszkańców. Jak tak można? I to jest niby ta dobra zmiana jo?
1 0
Dlaczego w kinie w Sierakowicach nie ma filmów, które są puszczane np. w Multikinie. Na najnowsze seanse trzeba jeździć do Gdańska, Gdyni czy też Słupska, a w Sierakowicach mamy piekne centrum kultury, w którym puszczane są takie filmy, które nie interesują mieszkańców.
1 0
bezradni na to nic i nie bronią mieszkańców przed tą głupotą.Ambicje miejskie dla tych na stołkach bo będą mieli większe pensje a ludność miejscowa podwyżkę wszelkich kosztów.
0 0
Odpuść chłopie. Trzeźwo na to spójrz (jeżeli takie dni bywają) i odpuść