Zamknij

JEREMIE - Pożyczki dla przedsiębiorców! Sprawdź szczegóły!

10:36, 27.01.2014 Aktualizacja: 11:31, 27.12.2015

Kaszubski Fundusz Przedsiębiorczości S.A. powstał dzięki inicjatywie i przy udziale przedsiębiorców działających na terenie regionu kaszubskiego. To głównie oni tworzą kapitał Funduszu, którego celem jest wspieranie rozwoju przedsiębiorców z sektora mikro i małych firm działających w woj. pomorskim, skupionych głównie na terenie Kaszub.

Chodzi o to, aby podmiotom gospodarczym ułatwić dostęp do finansowania zewnętrznego, a także upowszechniać informacje na temat instrumentów oferowanych w ramach inicjatywy Jeremie, czyli pożyczek, poręczeń i instrumentów kapitałowych dostępnych dla pomorskich mikro i małych firm, w tym dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Pomorskie jest jednym z sześciu województw, w którym realizowana jest Inicjatywa JEREMIE* funkcjonująca w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kartuski Kaszubski Fundusz Przedsiębiorczości jako Pośrednik Finansowy Banku Gospodarstwa Krajowego jest jedynym tego typu funduszem najbliżej przedsiębiorców na Kaszubach. Cele jakie można finansować za jego pośrednictwem to inwestycje, rozwój bądź tworzenie nowych miejsc pracy. Pożyczka jest oferowana dla działających już przedsiębiorców jak i dla tych co zamierzają dopiero rozpocząć działalność gospodarczą.

Dzięki podpisaniu umowy pożyczki globalnej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jako Menadżerem Funduszu Powierniczego JEREMI, Kaszubski Fundusz Przedsiębiorczości utworzył Funduszu Pożyczkowy JEREMIE w wysokości 10-milionów złotych, w tym pół miliona to środki pochodzące od naszych przedsiębiorców. Ponadto fundusz zasilają środki Budżetu Państwa (w ramach RPO dla województwa pomorskiego na lata 2007-2013) oraz unijne (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Od października ubiegłego roku zaczęliśmy udzielać pierwszych pożyczek. Mamy klientów głównie z powiatów ? kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego oraz chojnickiego.

Uruchomiliśmy już kolejną transzę w Banku Gospodarstwa Krajowego.

W porównaniu do typowej oferty bankowej jesteśmy bardziej elastyczni, tańsi, mamy inne procedury niż banki, jeżeli chodzi o rozpatrywanie wniosków, aczkolwiek niektóre elementy się pokrywają.

Argumentem ?za? jest niewątpliwie *niskie stałe oprocentowanie*, które wynosi *1,5 procent rocznie i zero prowizji* (dla podmiotów już funkcjonujących na rynku). Dla porównania średnia cena kredytu dla podmiotów gospodarczych na rynku to około 10 proc.

Pożyczki na powyższych warunkach oferowane przez KFP przedsiębiorcom są udzielane na zasadach korzystniejszych niż rynkowe w oparciu o pomoc de minimis. Jest to szczególne wsparcie, ale ograniczone kwotowo. Ze względu na niską wartość pomocy nie powoduje ona zakłócenia konkurencji na rynku, zarówno na naszym, jak i na unijnym. Łączna wartość pomocy w ciągu ostatnich trzech lat nie może przekroczyć 200 tys. euro. Jest osobny limit w sektorze transportu drogowego, który wynosi 100 tys. euro.

W tej chwili pojedyncza pożyczka na jeden przedmiot finansowania udzielana jest do 100 tys zł. Istnieje też wariant uzyskania przez jednego przedsiębiorcę kilku pożyczek aż do kwoty 475 tys. zł, ale ich cele muszą być różne. Sfinansować można również modernizacje obiektów, pod warunkiem, że klient jest ich właścicielem. Stosuje się także, jeżeli jest konkretne uzasadnienie przy uruchomianiu działalności bądź inwestowaniu, karencję w spłacie nawet do 6 miesięcy. Zastosowanie mają też transakcje wiązane, co oznacza, że klient może jednocześnie finansować inwestycję ze środków częściowo z funduszu, a częściowo z banku.

Z pożyczki udzielanej przez KFP (wykluczenia) nie mogą skorzystać podmioty gospodarcze działające w sektorach takich jak np. rybołówstwo i akwakultura, produkcja przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych, górnictwo, działalność związana z eksportem i w pewnych zakresach ograniczenia w sektorze transportu drogowego.

Kto może skorzystać z oferty KFP? Mikro i małe przedsiębiorstwa nie będące w trudnej sytuacji ekonomicznej działające w woj. pomorskim, firmy rozpoczynające działalność gospodarczą, podmioty, które nie posiadają historii kredytowej lub zabezpieczeń o wystarczającej wartości. Firmy na których nie ciąży obowiązek zwrotu pomocy publicznej.

Na co można wykorzystać otrzymane środki finansowe? Na zakup, budowę lub modernizację obiektów produkcyjnych, usługowych bądź handlowych. Na tworzenie nowych, trwałych miejsc pracy. Wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych. Na zakup wyposażenia w maszyny, urządzenia, aparaty, w tym także zakup środków transportu, z tym że muszą one być bezpośrednio związane z celem realizowanego przedsięwzięcia.

Są też obwarowania. Pożyczkobiorca powinien wiedzieć, że otrzymane środki finansowe otrzymane w ramach funduszu pożyczkowego JEREMIE nie można wykorzystać na cele nie związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą mikro i małego przedsiębiorcy, pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub cele konsumpcyjne, spłatę pożyczek, kredytów lub zobowiązań publiczno-prawnych, nie można też ich przeznaczyć na współfinansowanie wydatków z innych funduszy UE lub z innego wspólnotowego instrumentu finansowego.

*JEREMIE (Wspólne Europejskie Zasoby dla Mikro, Małych Przedsiębiorstw) jeden z instrumentów wykorzystywania środków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego opracowany wspólnie przez Komisję Europejską i Europejski Fundusz Inwestycyjny, prowadzony w województwie pomorskim wspólnie przez Instytucję Zarządzającą i Menadżera, na podstawie regulacji dotyczących rozwoju regionalnego, w szczególności Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

p=. *Kaszubski Fundusz Przedsiębiorczości S.A.
ul. Parkowa 8/1
83-300 Kartuzy
tel. 58 746 34 94, kom. 784 414 389
[email protected]*

p=. Wnioski można pobrać ze strony:
"www.kaszubski-fundusz.com.pl":http://www.kaszubski-fundusz.com.pl
"www.kaszubski-fundusz.pl":http://www.kaszubski-fundusz.pl

p=. Dodatkowe informacje:
"www.jeremie.com.pl":http://www.jeremie.com.pl

(nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%