Kiedy windykator załamuje ręce, pożyczkodawca nie ma wyjścia ? chcąc nie chcąc kieruje pozew do sądu przeciw nieuczciwemu pożyczkobiorcy. Gdy postępowanie rozpoznawcze dobiegnie końca, rozpoczyna się egzekucja długu.
Uprawnienia komornika zostały określone w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 101, j.t.), dalej jako k.p.c. Komornik jest głównym organem egzekucyjnym i funkcjonariuszem publicznym, który wykonuje czynności egzekucyjne głównie w sprawach cywilnych, np. w sprawie niespłacenia pożyczki.
*Wszczęcie egzekucji*
Postępowanie egzekucyjne nie jest inicjowane z urzędu, tylko na wniosek wierzyciela złożony wraz z tytułem wykonawczym. Należy podkreślić, że komornik sądowy nie może badać klauzuli wykonalności nadawanej przeciwko dłużnikowi pod kątem merytorycznym (np. czy "szybka pożyczka online":http://www.terve.pl/pozyczki/pozyczka-przez-internet rzeczywiście nie została spłacona w terminie), ale wyłącznie względem formalnym (np. czy zawiera wszystkie informacje wymagane prawem).
*Podstawowe uprawnienia komornika*
Do podstawowych uprawnień komornika należy zaliczyć przede wszystkim:
? prawo żądania od uczestników postępowania (dłużnika, wierzyciela) złożenia wyjaśnień
? prawo żądania od osób nieuczestniczących w postępowaniu do przekazania informacji niezbędnych do jego prowadzenia (np. instytucji, organów administracyjnych, sąsiadów itp.)
? prawo do odebrania dokumentów stanowiących dowód wierzytelności i złożenia ich do depozytu sądowego, na wniosek wierzyciela
? otwarcie mieszkania i innych pomieszczeń i schowków dłużnika
? przeszukanie rzeczy, mieszkania i schowków dłużnika
? przeszukanie odzieży, którą dłużnik ma na sobie
Komornik przeprowadza egzekucję świadczeń pieniężnych i niepieniężnych. W pierwszym przypadku odnoszącym się m.in. do egzekwowania niespłaconego zobowiązania takiego jak ("chwilówka":http://www.terve.pl/pozyczki/pozyczka-za-darmo, pożyczka czy kredyt). Może on przeprowadzić egzekucję z ruchomości, nieruchomości, wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego i innych wierzytelności, a także ze statków morskich, a nawet przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego.
*Wyjaśnienia i wyjawienie majątku*
Komornik wzywa dłużnika, w celu złożenia wyjaśnień, a jeżeli dłużnik odmówi, wierzyciel może wszcząć postępowanie o wyjawienie majątku. Postępowanie o wyjawienie majątku jest prowadzone przez organ egzekucyjny. W praktyce chodzi o to, żeby dowiedzieć się jak najwięcej na temat wszelkich dochodów i składników majątku dłużnika, z których można wyegzekwować należność przysługującą wierzycielowi.
*Wstrzymanie się z dokonaniem czynności*
Komornik nie dokonuje czynności egzekucyjnej, jeżeli dłużnik przed jej rozpoczęciem złoży dowód na piśmie dopełnił swojego obowiązku, albo wierzyciel przedłużył termin dokonania tego obowiązku. Wierzyciel jest o tym zawiadamiany przez komornika. Na polecenie wierzyciela organ egzekucyjny może dokonać wstrzymanej czynności egzekucyjnej, mimo działań podejmowanych przez dłużnika (art. 822 k.p.c.).
Podsumowując krótki przegląd uprawnień komornika należy podkreślić, że każde działanie tego organu powinno być poparte przepisem prawnym. Na czynności komornika sądowego można złożyć skargę do sądu rejonowego, przy którym działa organ egzekucyjny, któremu zarzuca się nieprawidłowe działanie lub zaniechanie dokonania czynności.