Ponownie pojawiło się zagrożenie niebezpiecznymi poparzeniami od barszczu Sosnowskiego. Fala upałów sprawiła, że roślina uaktywniła się i już widoczne są poważne skutki w wielu miejscach na mapie naszego kraju. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego, co zrobić, gdy dojdzie do oparzenia i w jaki sposób się przed nim bronić. Prezentujemy także aktualną mapę z miejscami, w których zgłoszono występowanie rośliny.
Barszcz Sosnowskiego to roślina prowadząca nawet do śmierci po bezpośrednim kontakcie. Oddziałuje także na odległość, wydzielając niebezpieczne olejki aktywowane przez słońce. Skóra, na której olejki się osadzają, zostaje poparzona, a obrażenia są wyjątkowo bolesne i trudne w wyleczeniu.
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego może osiągać nawet 5-6 metra wysokości. Występuje zwykle w lokalizacjach wilgotnych, zarówno na peryferiach, jak i w miastach. Ze względu na długi korzeń barszczu, który może wynieść do 2 metrów, bardzo trudno jest pozbyć się tej rośliny, gdy już raz urośnie w danym miejscu. Z wyglądu barszcz Sosnowskiego przypomina duży koper, barszcz zwyczajny, pasternak zwyczajny, arcydzięgiel litwor, dzięgiel leśny lub marchew zwyczajną.
Barszcz Sosnowskiego – bardzo niebezpieczny dla ludzi
Właściwie w całej roślinie znajduje się niebezpieczny olejek zawierający furanokumaryny, które działają fotouczulająco. Barszcz nie posiada kolców czy parzących włosków, co wzmaga zagrożenie kontaktu z nim – szczególnie osób nie potrafiących go rozpoznać. Najbardziej niebezpieczny jest okres kwitnienia barszczu – czyli od lipca do sierpnia – gdy roślina wydziela szkodliwy olejek eteryczny do powietrza. Dla wielu osób zatem, niekiedy samo przebywanie w pobliżu barszczu bez dotykania go, może powodować poważne skutki zdrowotne.
W grupie podwyższonego ryzyka na działanie barszczu znajdują się głównie dzieci, osoby z alergiami oraz wszyscy, którzy nie znają tej rośliny.
Jak wyglądają oparzenia po barszczu Sosnowskiego?
Jak się okazuje, najgroźniejszy jest fakt, że często można nawet nie zauważyć, że miało się kontakt z barszczem Sosnowskiego – sok rośliny może przedostać się na skórę nawet przez ubrania! Jego działanie uaktywnia się pod wpływem światła słonecznego, ponieważ sok jest fototoksyczny. Nawet mała kropla może spowodować silne oparzenie. Wówczas powstaje silne zapalenie skóry. Zwykle w słoneczny dzień objawy są widoczne po około godzinie. Znane są jednak przypadki, że objawy pojawiały się dopiero po dwóch dniach. A kontakt z sokiem może skończyć się np. ślepotą (przy kontakcie z okiem), a przy bardzo rozległych powierzchniach – nawet śmiercią.
Objawy oparzeń po barszczu Sosnowskiego
* Pierwszym objawem jest ciemnienie skóry, które przybiera formę plam z krawędziami.
* Olejki eteryczne zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać wymioty.
* Dochodzi do zawrotów i bólów głowy.
* Następnie pojawiają się niewielkie pęcherze, które w ciąg u doby przechodzą w jeden duży bąbel. Pęcherze nie bolą i nie pieką.
* Gdy płyn surowiczy wycieknie z pęcherza lub zostanie zerwana osłona, oparzenie staje się bardzo bolesne.
* Bolesność trwa co najmniej 1-2 tygodnie, a rana utrzymuje się nawet 3 tygodnie.
* Po około trzech tygodniach rany goją się, ale plamy pozostają i są wrażliwe na promienie ultrafioletowe nawet przez kilka lat.
* Osoby wrażliwe mogą być narażone na martwicę tkanek, co prowadzi do konieczności amputacji, a nawet niewydolności krążeniowej – co z kolei często skutkuje śmiercią.
Jak leczyć oparzenia po barszczu Sosnowskiego?
Jeśli zauważymy przynajmniej jeden z opisanych wyżej symptomów wskazujących na oparzenie po barszczu Sosnowskiego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Miejsce kontaktu trzeba szybko przemyć dużą ilością wody. Należy unikać wystawiania się na działanie słoneczne przez co najmniej 48 godzin. Pęcherze można posmarować maścią kortykosteroidową. Warto również przyjąć wapń, aby uniknąć reakcji alergicznej.
Gdzie zgłosić fakt występowania barszczu Sosnowskiego?
Jeżeli zauważyłeś, że w Twojej okolicy rośnie barszcz Sosnowskiego, zgłoś ten fakt odpowiednim służbom dla lokalizacji – np. straży miejskiej lub wydziale urzędu gminy.