Zamknij

Atrakcje greckiej wyspy Zakynthos - nie tylko Zatoka Wraku!

09:20, 30.08.2018 | Materiał partnera
REKLAMA
fot.nadesłane

Pogoda

Zakynthos to grecka wyspa urzekająca swoim pięknem i przyciągająca turystów idealną pogodą. Panuje tam już klimat nie śródziemnomorski, a subtropikalny, dlatego też należy spodziewać się upałów, nawet w nocy. W uwagi na fakt, że znajdujemy się tam na wyspie, a nie na stałym lądzie, temperatury te są znośne nawet w najgorętsze letnie miesiące, mimo że deszcz pada naprawdę niezwykle rzadko. Temperatura wody również zachęca - w sierpniu Morze Jońskie ma nawet 25 stopni Celsjusza.

Zatoka Wraku

Zakynthos to nie tylko Zatoka Wraku, ale nie sposób opowiadania o wyspie nie zacząć właśnie od tego miejsca. Żeby dostać się do niej można przebyć drogę lądową, pełną serpentyn, albo też zdecydować się na wycieczkę stateczkiem. Zatokę warto zobaczyć także z góry, z poziomu klifów. Dno w zatoce jest wapienne i stąd wynika turkusowy, krystaliczny kolor wody. Oczywiście główną atrakcją jest wrak "Panagiotis". Co do przeznaczenia i zatonięcia statku legend jest całe mnóstwo i trudno dziś już stwierdzić, które z nich mają w sobie ziarnko prawdy.

Zatoka Laganas

Najbardziej obleganym i najbardziej znanym kurortem wyspy jest Laganas. W miejscowości tej znajduje się piękna, piaszczysta, długa na 9 kilometrów plaża. Cała Zatoka Laganas przyciąga rok rocznie coraz więcej turystów. Warto wybrać się też do Kalamaki, gdzie turystów jest zdecydowanie mniej, a jest co podziwiać. Mowa tu o Narodowym Parku Morskim, w którym bytują żółwie Caretta Caretta. Są one pod ścisłą ochroną, dlatego na przykład na plaży nie można w wielu miejscach wbijać parasoli, zakazane są też motorówki. Żółwie przyciągają jednak wycieczkowiczów. Wyjątkowym miejscem jest też Agios Sostis, wioska niegdyś będąca częścią wyspy, a później samodzielną wysepką, odłączoną po trzęsieniu ziemi w regionie. Miejsce to ma kameralny charakter i swoisty, wyspiarski urok.

Nie tylko zwiedzanie

Na Zakynthos warto też pokusić się nie tylko o zwiedzanie, ale i nurkowanie - bogactwo flory i fauny olśniewa. Interesująco przedstawiają się także nadmorskie jaskinie, tak zwane Błękitne Groty, z przejrzystością wody sięgającą siedmiu, ośmiu metrów. Osobom, które lubią aktywnie spędzać czas poleca się również trasę trekkingową na Skopos, będące najwyższym wzniesieniem Półwyspu Vasilikos - obecnie znajduje się tam klasztor, jednak już od starożytności miejsce to miało religijny charakter, znajdowała się tam bowiem świątynia bogini Artemidy.

Kuchnia

Na Zakynthos spróbować trzeba kilku specjałów. Przede wszystkim białego wytrawnego wina, wytwarzanego tylko tam - Verdea. Znakomity jest ser z mleka owczego i koziego - Ladotiri. Swój smak zawdzięcza on temu, iż dojrzewa w oliwie z oliwek. Koniecznie spróbować trzeba również Fitoury, czyli tradycyjnego deseru ze smażonego ciasta, który podaje się z dodatkiem cukru i cynamonu. Jak z każdego greckiego regionu, również z Zakynthos warto przywieźć do domu wyjątkowej jakości oliwę.


Obecnie znaleźć można sporo ofert wyjazdów na Zakynthos na www.itaka.pl. Sezon wakacyjny powoli zbliża się do końca i ceny wyraźnie spadają. Interesujące oferty last minute można znaleźć właśnie teraz.

(Materiał partnera)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone