Zamknij
REKLAMA

Tulipany. Kwiaty z których słynie Holandia

11:38, 05.09.2018 | Materiał partnera
REKLAMA
Wszystkie znane nam dziś odmiany tulipanów wywodzą się z tulipanów przywiezionych w XVI wieku do Europy z Turcji. Dziś z uprawy tych pięknych kwiatów słynie Holandia. Hodowcy z tego kraju wyspecjalizowali się w tworzeniu i uprawie nowych odmian, które następnie trafiają na rynki niemal całego świata. Odmian tulipanów jest tak wiele, że dla ułatwienia ich klasyfikacji podzielono je na kilka grup.

Grupy odmian tulipanów:

- Triumph – niewątpliwie należą do najpopularniejszych. Końcem kwietnia lub początkiem maja, gdy zima się przedłuża, tworzą wysokie kwiaty, zachwycające różnorodnością barw.


- tulipany liliokształtne – cechą charakterystyczną tulipanów należących do tej grupy ją smukłe, spiczasto zakończone płatki. Kwitną na początku maja.

- tulipany strzępiaste – płatki tulipanów zaliczanych do tej grupy, mają strzępiaste lub koronkowe brzegi. Kwitną najczęściej w maju.

- mieszańce Darwina – tę grupę tulipanów charakteryzuje duża odporność na choroby oraz duże kwiaty, występujące najczęściej w jednolitych kolorach, które pojawiają się już w drugiej połowie kwietnia.


- tulipany pojedyncze późne – ich pojawiające się w drugiej połowie maja, kwiaty osiągają dość duże rozmiary i ciekawe barwy.

- tulipany papuzie – ich kwiaty są ciężkie i najczęściej dwubarwne, ich cechą charakterystyczną są mocno postrzępione i powyginane płatki.

- tulipany Rembrandta – tulipany należące do tej grupy, na swoich płatkach mają charakterystyczne przebarwienia spowodowane przez wirusa pstrości tulipana. Obecnie dostępne są także odmiany bez wirusa.


- tulipany pełne wczesne – zakwitają już w połowie kwietnia. Wyróżnia je większa liczba płatków, przez co ich kwiatostany są szersze i pełniejsze.


- tulipany pełne późne – termin ich kwitnienia przypada na drugą połowę maja. Ich kwiaty są większe i pełniejsze niż te wytwarzane przez odmiany wczesne. Niektóre przypominają piwonie.


- tulipany Viridiflora – cechą charakterystyczną tej grupy odmian tulipanów jest zielony pasek na ich płatkach. Kwitną pod koniec maja.


Wszystkie powyższe grupy tulipanów dostępne są tutaj https://sklep.swiatkwiatow.pl/tulipany/


Wyhodowanie nowej odmiany tulipanów wymaga wielu lat pracy. Aby powstały kwiaty o ciekawych kolorach i kształtach kwiatów, które w dodatku będą odporne na choroby i szkodniki, konieczna jest żmudna selekcja cebul prowadzona przez długie miesiące. Co roku pojawiają się nowe odmiany tulipanów w poszczególnych grupach, nie wszystkie jednak są spektakularne.

(Materiał partnera)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone