Zamknij

Nie tylko przenoszenie plików. Do czego jeszcze służy pendrive?

12:06, 08.01.2019 mat.partnera Aktualizacja: 09:16, 09.01.2019

Pendrive’y, nazywane też pamięcią USB, towarzyszą nam od kilkunastu lat. Wyparły dyskietki, wypierają też płyty CD i DVD.Towarzyszą w naszej codzienności – przechowujemy na nich zdjęcia z wakacji, filmy, notatki ze studiów lub prezentacje multimedialne. Przechowywanie zdjęć czy plików tekstowych to nie jedyne zastosowanie pamięci USB. To małe urządzenie może nawet uratować nasz komputer! Co jeszcze możemy zrobić za pomocą pendrive’a, dowiesz się z naszego artykułu.

Słów kilka o pamięci USB

Nazwa pendrive jest połączeniem dwóch angielskich słów – pen, czyli pióro oraz drive – napęd. Nazwa jest oficjalnie zastrzeżona przez tajwańskie przedsiębiorstwo Add On Technology, ale weszła do codziennego języka jako określenie tego typu urządzeń.

Pamięć USB jest przenośnym urządzeniem zawierającym pamięć typu flash. Służy do transportowania danych między komputerami i innymi urządzeniami obsługującymi port USB. Kilkanaście lat temu pendrive’y konkurowały z dyskietkami – teraz możemy powiedzieć, że wielokrotnie je prześcignęły, a pojemność obecnych pamięci USB można już liczyć nie tylko w gigabajtach, a nawet terabajtach.

Typy i prędkości pamięci USB

Podczas przeglądania urządzeń możemy spotkać się z oznaczeniami USB 2.0 oraz USB 3.0. Co one oznaczają i czym się różnią?

Oznaczenie nie jest uzależnione od pojemności pamięci - chodzi o szybkość przesyłu danych z urządzenia na komputer i odwrotnie. USB 2.0 o nazwie HighSpeed może pracować z prędkością 480 Mb/s, jest kompatybilne ze starszymi urządzeniami. Takim urządzeniem jest pendrive Sandisk Cruzer Blade 32GB. USB 3.0 o nazwie SuperSpeed może przesyłać pliki z prędkością do 4,8 Gb/s po podłączeniu do portu typu 3.0. Może też pracować na porcie 2.0, jednak wtedy prędkość przesyłu będzie mniejsza. Pendrive’ów o typie SuperSpeed jest na rynku sporo, a ich cena nie różni się od urządzeń HighSpeed – przykładem może być pendrive Kingston DataTraveler 32GB.

Do czego jeszcze może nam posłużyć pendrive?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pendrive może służyć nie tylko do przenoszenia i przechowywania zdjęć, filmów, muzyki czy plików tekstowych. Do czego jeszcze może się nam przydać to małe urządzenie? Oto lista niezbyt codziennych zastosowań pendrive’a.

Odzyskiwanie danych z komputera. Pendrive może przyjść nam z pomocą, jeśli usuniemy pliki z komputera. Dane można odzyskać dzięki aplikacji przenośnej, czyli specjalnemu programowi, który można uruchomić na komputerze z poziomu pendrive’a.

Usuwanie wirusa lub programu szpiegowskiego. Również za pomocą przenośnej aplikacji na nośniku pamięci USB możemy usunąć z komputera złośliwe oprogramowanie.

Przenośny system operacyjny – Live USB. Na pendrive możemy „zainstalować” system operacyjny, który możemy uruchomić na komputerze bez potrzeby instalowania na dysku twardym. To tak, jakbyśmy mieli cały swój komputer na małym pendrive i mogli uruchomić go na dowolnym pececie. Najczęściej instalowanymi systemami jest GNU/Linux i Windows To Go. Taka funkcja nazywa się Live USB.

Zwiększenie pamięci komputera. Dzięki pendrive’owi możemy zwiększyć wydajność systemu. Pamięć USB, dzięki funkcji ReadyBoost, zostaje wykorzystana jako pamięć podręczna cache. To oznacza, że na pendrive zapisują się dane i pliki, które odciążają pracę komputera.

Odtwarzacz muzyki. Coraz więcej modeli posiada wejście na słuchawki oraz mały wyświetlacz. Pendrive może też zastąpić nam płytę CD w radiu samochodowym lub wieży stereo.

Dodatkowe funkcje. Producenci coraz częściej urozmaicają urządzenia, dodając im nowe funkcje. Możemy już spotkać się z pendrive’ami o funkcji dyktafonu, radia nie mówiąc o finezyjnych kształtach, w jakie zamykane są nośniki pamięci USB.

Chcesz zobaczyć ciekawe modele? Sprawdź ofertę na pendrive’y w sklepie Neonet!

Podsumowanie

Postęp technologiczny pozwala nam na chowanie coraz potężniejszych funkcji w coraz mniejszych urządzeniach. To naprawdę niesamowite, że jeden mały pendrive, oprócz przechowania tysięcy zdjęć i filmów, może również naprawić komputer czy posłużyć jako przenośny system operacyjny. Czym jeszcze zaskoczą nas inżynierowie i naukowcy…?

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%