Zamknij
REKLAMA

Jak żyć bardziej ekologicznie?

10:49, 01.08.2019 | mat.partnera
REKLAMA

O ekologii mówi się teraz bardzo dużo, w różnych konspektach. Często chcemy być bardziej świadomi, robić ekologiczne zakupy, nie narażać planety na zbędną ilość plastiku, niepotrzebnych rzeczy czy nieprzemyślany konsumpcjonizm. Będąc pod dużą presją otoczenia łatwo zagubić się w tym, co moglibyśmy zrobić na co dzień, ale nasze życie było bardziej przyjazne środowisku.

Kiedy zaczynamy rozmowy o ekologii trudno znaleźć złoty środek. Często temat ten zmusza nas do bycia po jednej stronie: ekologiczny freaków lub osób obojętnych. Na szczęście, jak w każdej dziedzinie także ekologia nie jest czarno-biała i każdy z nas może zrobić coś dla planety. Najważniejsze to mieć świadomość, że każda zmiana się liczy, każdy krok przybliża nas do bardziej ekologicznego życia. Co możemy zrobić, aby poczuć, że mamy realny wpływ na to, co się dzieje na świecie?

Rób świadome zakupy

Zakupy to jeden z obszarów, w którym możemy zrobić najwięcej pod względem ekologii. Wybierajmy produkty zdrowe, ze sprawdzonych źródeł. W większości marketów znajdziemy zdrową żywność. Warto wybierać tę w papierowych opakowaniach i rezygnować z plastikowych toreb na rzecz materiałowych. Obecnie w każdym, nawet niewielkim sklepie można zakupić owoce i warzywa do własnego pojemnika. Warto zrezygnować z naręczy ubrań na rzecz kilku dobrej jakości produktów, wykonanych z wysokogatunkowych tkanin. Znajdziemy je w sklepach takich jak: BonPrix czy Bata. Zamiast Możemy rozpocząć swój projekt ekologiczny, który polegać będzie na małych zmianach. Zamiast zakupu kilkunastu butelek wody miesięcznie, wyposażmy się w jedną ze szkła lub silikonu oraz dzbanek z filtrem do wody kranowej, zamiast brania gazetek reklamowych przeglądajmy je przed zakupami w internecie, np. na stronie www.kimbino.pl, itd. Alternatyw i możliwości mamy bardzo dużo, wystarczy zrobić pierwszy krok.

Ogranicz plastik

Plastik zalewa nas ze wszystkich stron i jak najszybciej powinniśmy ograniczyć je użytkowanie. Rezygnacja z toreb foliowych, plastikowych butelek na wodę czy żywności pakowanej w folię jest wykonalne. Obecnie bez problemu zakupimy także kosmetyki w ekologicznych opakowaniach. Nie musi to być nawet specjalistyczny sklep, ale znane i ogólnodostępne drogerie. Jeśli chcemy zrobić zakupy w sklepie Rossmann gazetka będzie najlepszym początkiem naszych zakupów. Najpierw przejrzyjmy w internecie, co chcemy kupić, a następnie z gotową listą udajmy się do drogerii.

Wprowadź małe zmiany

W byciu bardziej eko chodzi o zmiany, ale nie muszą one być spektakularne. Na duży efekt składają się małe działania. Zamiana szczoteczki do zębów na bambusową, a szampon do włosów w plastikowej butelce na ten w kostce. Zamiast codziennej kawy na wynos nośmy w torebce składany kubek wielorazowy, do którego nalejemy gorący napój. Zrezygnujmy tam, gdzie się da z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej lub roweru. Takie niewielkie kroki nas nie kosztują wiele, a dla naszej planety oraz środowiska to najlepszy prezent.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA