Zamknij

Współpraca z projektantem. O czym warto wiedzieć?

11:34, 29.11.2019 mat.nadesłane Aktualizacja: 11:44, 29.11.2019
fot.nadesłane fot.nadesłane

Przed rozpoczęciem współpracy z architektem wnętrz warto dowiedzieć się jak najwięcej zarówno o samym architekcie, jak i o ukończonych projektach, które znajdują się w portfolio interesującej nas pracowni. W końcu to od przebiegu tej współpracy zależy ostateczny wygląd wnętrza.

Jak można się domyślić, porównanie ofert internetowych to dopiero wstęp do dalszej analizy rynku i rozpoznania naszych oczekiwań. Warto zastanowić się z kim chcemy pracować i koniecznie spotkać się, aby poznać styl pracy i zbieżność naszych oczekiwań z realiami i możliwościami pracowni. W końcu wymiar ludzki jest bardzo ważny - z wybraną przez nas osobą będziemy się stale kontaktować przez cały proces projektowy i od umiejętności architekta odczytania naszych intencji i podpowiedzenia prawidłowych rozwiązań w znacznej mierze zależeć będzie efekt końcowy.

Po wstępnym wyborze projektantów, z którymi chcielibyśmy współpracować i zapoznaniu się z ich portfolio koniecznie należy zapoznać się z samym procesem projektowym. My polecamy firmę Projektowanie wnętrz Gdańsk – IP-DESIGN. Z pewnością pierwszym krokiem jest spotkanie zapoznawcze, podczas którego omówiony zostanie zarówno zakres projektu jak i stylistyka oraz wszystkie inne pomysły związanych z wnętrzem.  Projektant w pierwszym kroku po zapoznaniu się  tematem przygotuje kilka układów funkcjonalnych, czyli rzutów z góry, które  pokazują możliwość rozmieszczenia pomieszczeń, ich funkcji, ścianek działowych, mebli i sprzętów.  Dzięki temu etapowi możemy zweryfikować na ile wnętrze spełni nasze wymagania co do jego funkcji i spełnienia zasad ergonomii.  Na podstawie przedstawionych propozycji zazwyczaj wybierana jest jedna, która jest bazą do dalszego projektu.

Następnym etapem projektu jest część najbardziej spektakularna dla inwestorów, czyli projekt koncepcyjny wraz z wizualizacjami poszczególnych pomieszczeń. Właśnie  podczas tego etapu klaruje się wizualna część projektu uwzględniająca styl wnętrza, jego kolorystykę i dobór materiałów. Widzimy wtedy jak prezentuje się wnętrze w trójwymiarze na realistycznych wizualizacjach, co stanowczo ułatwia podjęcie decyzji nawet najmniej zdecydowanym klientom. Po wspólnej analizie koncepcji z architektem, poprawkach i akceptacji danej wersji projektant przechodzi do finalnego etapu projektu czyli projektu wykonawczego. Projekt ten to pełna dokumentacja techniczna z projektami elektryki, hydrauliki, doboru konkretnych materiałów i wyposażenia. Architekt wraz z inwestorem nieraz planuje wspólny wyjazd zakupowy, podczas którego oglądają razem materiały i wyposażenie. Projekt powinien uwzględniać również tzw listę zakupową, czyli kosztorys wyposażenia. Taka pełna dokumentacja techniczna pozwoli dobrze przygotować się do remontu i jednocześnie dostarczyć wszelkich informacji dla wykonawców.  Na podstawie listy zakupowej możemy z wyprzedzeniem zamówić wyposażenie, które wymaga dłuższego oczekiwania. Uzyskujemy też ewidencję metrów kwadratowych farb, płytek podłóg oraz innych materiałów, co znacznie ułatwia proces zamawiania.

Po zakończeniu projektu architekt często pomaga również w realizacji inwestycji. Jest to możliwe w formie nadzorów autorskich na budowie. Mają one na celu sprawdzenie zgodności projektu z wykonawstwem i rozwiązaniem ewentualnych problemów na inwestycji. Warto też zwrócić uwagę na opcję nadzoru inwestorskiego, o ile dana pracownia oferuje taką usługę. Jest to rodzaj nadzoru gdzie architekt przejmuje rolę koordynatora na budowie. Ma on nie tylko sprawdzać zgodność projektu, ale również zamawiać materiały wykończeniowe i koordynować wykonawców między sobą. Dokładny zakres prac jest ustalany indywidualnie w zależności od preferencji inwestora.

Architekt posiada często własnych sprawdzonych wykonawców i sprawdzone sklepy z materiałami.  Ułatwia to proces przejścia przez remont łatwo, miło i przyjemnie, uzyskując jednocześnie spójny projekt wnętrza skrojonego na miarę potrzeb użytkownika. Po właśnie taki projekt zapraszam do pracowni projektowej Ip-design Ilona Paleńczuk.

(mat.nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%