Zamknij
REKLAMA

Co na okna zamiast firanek? Jak ozdobić okno w salonie

09:50, 30.12.2019 | mat.partnera
REKLAMA

Okno z firaną i zasłoną wydaje się niemal oczywistością. Jednak dekoratorzy coraz częściej proponują inne formy aranżacji okna. To nie tylko rolety zaciemniające i klasyczne żaluzje, ale i bardziej oryginalne rozwiązania.

Co na okna zamiast firanek – Okna bez ozdób

Okno niczym nieprzysłonięte może być bardzo dekoracyjną ozdobą salonu. Wpuszcza do wnętrza dużo światła, sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Z przesłaniania okna salonowego warto zrezygnować, jeśli wychodzi ono na ogród. Nie poleca się takiego rozwiązania w przypadku okien wychodzących na ulicę oraz mieszkań w blokach. Tu mogłyby pojawić się problemy z zachowaniem prywatności.

Ciekawym rozwiązaniem w takim przypadku są kolorowe framugi, które w zależności od aranżacji wnętrza mogą bardzo ożywić salon lub przeciwnie – nadać mu stonowanej atmosfery.

Co na okno zamiast firanek – Zazdrostki

Zazdrostki to w gruncie rzeczy firanki, ale przesłaniające mniej niż połowę okna, można więc uznać je za alternatywę dla klasycznych firan i zasłon. To wąski, dekoracyjny pasek tkaniny, montowany na specjalnym, wąskim drążku bezpośrednio na framudze okiennej. Mogą być uszyte z tkaniny firanowej lub zasłonowej, często są zdobione gipiurą.

Zazdrostki powieszone w dolnej części okna doskonale dbają o intymność domowników. Jednocześnie pozostawienie górnej części okna niczym nieprzesłoniętej, pozwala na swobodny dostęp do domu promieni słonecznych. Zazdrostki widuje się raczej w kuchniach niż na salonach, jednak warto o nich wspomnieć, bo ta dekoracja okienna przeżywa prawdziwy renesans i nie jest wykluczone, że niebawem będziemy wieszać zazdrostki na oknach salonowych.

Co na okna zamiast firanek – Rolety rzymskie

Rolety rzymskie na wymiar można uszyć z tkaniny firanowej lub zasłonowej. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od rolety. Jeśli ma zapewnić intymność w ciągu dnia, nie powinna odcinać dopływu światła słonecznego i w takim wypadku trzeba sięgnąć po materiał, z jakiego szyje się firanki. Jeśli ma być osłoną przed wzrokiem sąsiadów po zmroku, powinna być uszyta z tkaniny zasłonowej. Rolety rzymskie są doskonałą alternatywą dla firan i zasłon. Zajmują mniej miejsca, w dzień zwinięte nad oknem tworzą w salonie dodatkową dekorację. Rolety rzymskie, w przeciwieństwie do klasycznych, można zdjąć z okna i wyprać.

Co na okna zamiast firanek – Żaluzje

Żaluzje niegdyś były bardzo popularne w domach, dziś widuje się je przede wszystkim w sklepach i w biurach. Jeśli zdecydujemy się na zasłonięcie okna żaluzjami, najlepiej postawić na drewniane lub bambusowe. Nie tylko wniosą do pomieszczenia przytulną atmosferę, ale też wpiszą się w bardzo modne obecnie trendy eko. Drewniane żaluzje pasują do wnętrz w stylu boho i urban jungle.

Co na okna zamiast firanek – Witraże

Witraże kojarzone są na ogół z kościołami. Rzadko sięga się po takie rozwiązanie w domach. A szkoda, bo to bardzo dekoracyjna forma aranżacji okiennej. Wykonane z jasnego szkła nie odetną dopływu promieni słonecznych – salon pozostanie jasny i przytulny. Ponadto warto pamiętać, że witraż tworzony do domu nie musi zajmować całej powierzchni okiennej, a jedynie być jego częścią. Nieco ciemniejsze witraże doskonale sprawdzą się w sypialni, która z natury rzeczy jest miejscem stworzonym do odpoczynku, relaksu i snu.


 


 

 

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone