Zamknij

Czym powinien charakteryzować się nowoczesny projekt domu?

10:39, 14.04.2020 mat.partnera Aktualizacja: 11:00, 14.04.2020
fot.nadesłane fot.nadesłane

Nie istnieje jednolita definicja domu nowoczesnego, ponieważ z perspektywy każdego inwestora istotne są inne czynniki. Jest jednak pewna grupa cech wspólnych, które potrafią zdefiniować projekt budynku, jako godny wybudowania w 2020 roku. O czym warto pamiętać, szukając dobrego przykładu?

Przede wszystkim – na miarę potrzeb

Wybudowanie zbyt dużej lub za małej nieruchomości, zazwyczaj już w niedalekiej przyszłości od oddania jej do użytku, potrafi sprawić właścicielowi mnóstwo kłopotu. Na szczęście wybór wśród gotowych projektów, jakie można też z powodzeniem lekko dostosować do swoich indywidualnych preferencji, jest całkiem spory. Przed rozpoczęciem szukania warto zrobić listę potrzeb i funkcji, które są niezbędne w przyszłym domu, a także tych, jakie sprawiłyby użytkownikom wielką radość. Następnie, po określeniu budżetu, należy zainteresować się aspektami technicznymi i tym, ile kosztuje ich wdrożenie oraz utrzymanie w skali roku i przyszłych lat.

 

Trend i obowiązek – domy energooszczędne

Nowoczesne projekty domów mają już bardzo często w kosztorysach uwzględnione wykorzystanie elementów wysokiej jakości, o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych. Materiały budowlane są nierzadko wspomagane innowacyjnymi technologiami, takimi jak rekuperacja lub pompa ciepła. Warto pamiętać, że niektóre wytyczne związane ze współczynnikiem przenikania ciepła są regulowane prawnie – przykładowo w przypadku właściwości stolarki okiennej – nie można zatem użyć do budowy nowego domu niektórych elementów pochodzących z odzysku. Szczegółów na ten temat można dowiedzieć się podczas lektury artykułu: „Jakie założenie musi posiadać projekt energooszczędnego domu pasywnego i co warto wiedzieć na jego temat?”.

Funkcjonalny układ we wnętrzu

W trakcie poszukiwań idealnego rozwiązania projektowego ważny jest sam podział wnętrza. Trzeba też zdecydować, czy nieruchomość ma być parterowa, czy też z przewidzianym piętrem. W tym drugim przypadku górną kondygnację wykorzystuje się na umiejscowienie sypialni i przestrzeni prywatnej, natomiast na parterze znajduje się część wspólna wraz z zapleczem kuchennym i technicznym. Do domu bardzo często przynależy również garaż – tu warto się zastanowić nad tym, czy powinien on być jedno- czy dwustanowiskowy.

Taras i ogród – bo otoczenie również jest ważne

Nieruchomości w stylu nowoczesnym są coraz częściej projektowane w taki sposób, aby stanowiły spójną całość z krajobrazem za oknem. Niektóre bryły zakładają umiejscowienie nawet trzech tarasów – jednego na górnej kondygnacji oraz dwóch połączonych z ogrodem. Dlatego dobry projekt jest też jednocześnie świetnie dopasowany do działki i jej najbliższego otoczenia w taki sposób, aby gwarantować mieszkańcom pożądaną prywatność i komfort.

Nowoczesny projekt domu zawiera przede wszystkim energooszczędne materiały i zakłada technologie wspierające, ergonomiczny układ wnętrza, z dużym, otwartym salonem oraz pełną synergię z tym, co na zewnątrz, czyli z ogrodem. Wszystkie te cechy należy mieć na uwadze, planując budżet, wybierając działkę i przymierzając się do zakupu gotowego projektu.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%