Zamknij
REKLAMA

Dom z kominkiem czy bez? Ciekawe pomysły na zabudowę kominkową

10:10, 09.06.2021 | tekst/ARCHON
Skomentuj


Trudno wskazać element wystroju wnętrz, który skuteczniej buduje nastrój niż kominek. Jego obecność w salonie kojarzymy z poczuciem bezpieczeństwa, rodzinnego ciepła i spokoju. Jest czytelnym znakiem określającym miejsce, w którym znajduje się serce domu – to przy kominku chcemy się gromadzić, rozmawiać, odpoczywać po długim dniu.

 

Zaaranżowany według tradycyjnych wzorców nadaje wnętrzu dostojny charakter, choć może też przyjemnie zaskoczyć dyskretnie wkomponowany w minimalistycznie zaaranżowaną przestrzeń. Niewątpliwie wyraża osobowość gospodarzy i chcąc urządzić salon z kominkiem, warto dobrze przeanalizować, które z rozwiązań najpełniej oddają nasz zamysł i gust.

 

foto/ ARCHON


Sprzymierzeniec dobrej atmosfery
Połączenie walorów estetycznych z funkcjonalnymi jest ogromnym atutem kominka, który będąc ozdobą wnętrza, wspomaga ogrzewanie domu. Analizując projekty domów z kolekcji Pracowni ARCHON+ oraz prezentowane wraz z nimi wizualizacje mamy możliwość przejrzenia różnych wariantów usytuowania kominka, który najczęściej umiejscowiony jest na parterze, w strefie dziennej domu. Tak uplasowany kominek wytworzy autentyczne ciepło, bo skutecznie ogrzeje otwartą część salonu nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, gdy wrócimy zziębnięci do domu po długim spacerze, ale także w chłodne wieczory wiosenne czy letnie,  Ciepło wytwarzane w kominku znajdującym się w centrum strefy dziennej będzie łagodnie i równomiernie rozchodzić się po całej przestrzeni parteru, docierając z salonu do otwartej jadalni i kuchni. 


Bezpieczeństwo 
Przekonani do zalet kominka, nieuchronnie stajemy przed pytaniem – jak to zrobić? Są zasady, których należy przestrzegać i sporo rozwiązań aranżacyjnych, spośród których można wybrać wariant odpowiadający naszym gustom. Bez względu na to, jaki styl aranżacji wybierzemy, pamiętajmy o zasadzie bezpieczeństwa i zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy kominkiem a elementami wyposażenia, zwłaszcza w przypadku otwartego kominka. W takim wariancie warto zastosować osłonę kominkową, która będzie zarazem stylową ozdobą wnętrza.

foto/ARCHON


Aranżacje kominkowe w kilku odsłonach
Pośrodku, w rogu, a może na styku pomieszczeń? Są rozmaite sposoby na to, by wyeksponować kominek w strefie dziennej małego i dużego domu. Architekci ARCHON+ proponują w projektach domów różnorodny wachlarz wariantów i możliwości. W domach o większym metrażu, wyposażonym w rozległą, otwartą strefę dzienną, znakomicie sprawdzi się kominek wolnostojący, który będzie też źródłem nastrojowego światła. Niemniej ciekawym rozwiązaniem w dużych nowoczesnych wnętrzach jest umieszczenie kominka na styku dwu pomieszczeń. Zarówno w rozległym, jak i mniejszym domu z powodzeniem wkomponujemy kominek pośrodku ściany głównej salonu, podkreślając go jako element jednoczący przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym może być wykonanie przy kominku wnęki do przechowywania drewna.

foto/ARCHON


Piękno ognia pod kontrolą
Bezpiecznym i praktycznym rozwiązaniem, które wielu Inwestorów przedkłada ponad tradycyjne kominki z otwartym paleniskiem, są różnorodne typy wkładów kominkowych – tak powietrzne, jak i z płaszczem wodnym. Wybór jest szeroki, a projekty ARCHON+ dają pole do zastosowania najróżniejszych rozwiązań. Oto na przykład chętnie wybieraną opcją jest kominek z przeszkleniem tunelowym. Dzięki szerokiej wizji ognia stanowi on prawdziwą atrakcję wizualną dwóch pomieszczeń użytkowych i tym samym wytwarza w nich niepowtarzalny nastrój. Nowe formy, jakie zyskały we współczesnym wzornictwie wkłady kominkowe, eksponują nie tyle obudowę, co piękno samego żywiołu – to sam płomień gra w nich główną rolę.  Jest tak w przypadku kominków narożnych, panoramicznych czy wertykalnych. W wydobyciu ognistego piękna sprzymierzeńcem jest w każdym z wariantów technologia i dyskretne, minimalistyczne wzornictwo, które znakomicie sprawdza się też mniejszych powierzchniach. 
Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę również na lokalizację kominka i możliwość aranżacyjne, jakie przed nami otwiera. 

 

foto/ARCHON

ZADZWOŃ DO NAS

 12 37 21 900

pn-pt 8.00-19.00, sb. 9.00-13.00

https://www.archon.pl/

https://www.archon.pl/kontakt

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

ErtaErta

1 1

Niedługo będzie zakaz palenia w Kominkach -ekologia 09:24, 13.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%