Zamknij

Co to jest Ethereum?

12:03, 14.06.2022 mat.partnera Aktualizacja: 12:04, 14.06.2022

Ethereum to blockchain (łańcuch bloków) o otwartym kodzie źródłowym. Jest zdecentralizowany, działa na zasadach open-source i ma własną kryptowalutę - Ether. (ETH). Jest też platformą dla wielu innych kryptowalut, służy również do realizowania inteligentnych kontraktów (smart-contracts).

Głównym celem Ethereum stworzenie globalnej platformy dla zdecentralizowanych aplikacji. Ma ona umożliwić  użytkownikom z całego świata tworzenie oprogramowania, które byłoby odporne na cenzurę i oszustwa.

Zostało ono opisane w białej księdze z 2013 roku autorstwa Vitalika Buterina. Zapewnił on, wraz z innymi projektantami finansowanie projektu przeprowadzając publiczną sprzedaż online latem 2014 roku. Zespołowi udało się zgromadzić 18,3 miliona dolarów w bitcoinach. Cena Ethereum w początkowej ofercie monet (ICO) wynosiła 0,311 USD. Sprzedano ponad 60 milionów tokenów Ether. Biorąc teraz pod wzrost ceny Ethereum, oznacza to zwrot z inwestycji w tempie wynoszącym ponad 270%! Czyli prawie czterokrotne zwiększenie zainwestowanej kwoty (od lata 2014 r.)

Fundacja Ethereum uruchomiła jej blockchain 30 lipca 2015 r. Nosił wtedy nazwę kodową „Frontier". Od tego czasu zostało wprowadzonych się kilka dużych aktualizacji sieciowych — „Constantinople” 28 lutego 2019 r., „Istanbul” 8 grudnia 2019 r., „Muir Glacier” 2 stycznia 2020 r., „Berlin” 14 kwietnia 2021 r., a ostatnio 5 sierpnia 2021 r. hard fork (twarde rozwidlenie) „London”.

 

Szczegóły techniczne

Ethereum jest pionierem rozwiązań pozwalających na wykorzystanie inteligentnych kontraktów blockchain. Inteligentne kontrakty są programami, które w sposób automatyczny wykonują czynności niezbędne do spełnienia umowy pomiędzy zainteresowanymi stronami. Zaprojektowano je w celu zmniejszenia zapotrzebowania na tzw. zaufanych pośredników między kontrahentami – jak np. banki czy inne instytucje nadzoru. W ten sposób można znacznie zmniejszyć koszty transakcji, przy równoczesnym zwiększeniu ich niezawodności.Oprócz inteligentnych kontraktów blockchain Ethereum może również obsługiwać inne kryptowaluty, nazywane są one „tokenami”. Robi to, dzięki wykorzystaniu standardu kompatybilności ERC-20. Coraz szersze zastosowanie, prowadzi do znacznego wzrostu wyceny. ETH, dalsze przewidywania, związane z adaptowaniem przez gry modelu „Pay2Eran” (graj żeby zarabiać). Dotychczas, emisja nowych tokenów było najczęstszym zastosowaniem dla platformy. Uruchomiona na niej aż tej 280 000 różnych tokenów. Co więcej, ponad 40 z nich należy do top 100 kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Sławnymi przykładami są: USDT, LINK i BNB. 

Kto stworzył Ethereum?

Jak możemy przeczytać na stronie informacyjnej zawierającej najnowsze informacje ze świata kryptowalut, projekt ma w sumie aż ośmiu współzałożycieli. Spotkali się oni po raz pierwszy 7 czerwca 2014 roku w mieście Zug w Szwajcarii.

Skład pierwotny zespołu wyglądał następująco:

  • Vitalik Buterin
  • Gavin Wood 
  • Anthony Di Iorio
  • Charles Hoskinson
  • Mihai Alisie
  • Joseph Lubin
  • Amir Chetrit

Vitalik Buterin jest najbardziej znanym członkiem tej grupy. Jako autor oryginalnej białej księgi, z 2013 roku, do dziś pracuje nad ulepszeniem platformy. Bardzo ważny jest też wkład programisty Gavina Wooda, napisał kod pierwszej implementację Ethereum w języku C++ i był pierwszym dyrektorem ds. technologii Ethereum Foundation. 

Gdzie można kupić Ethereum?

Jednym z najłatwiejszych sposobów jest korzystanie z pomocy agregatów brokerów, takich jak np Bitcoin Up. Jest on zautomatyzowanym system łączącym użytkowników z renomowanymi brokerami. Co więcej, oprogramowanie samo wybiera brokerów o korzystnych cenach i cieszących się dobrą opinią. U większości z nich możemy handlować również akcjami, towarami (takimi jak srebro, złoto, czy ropa). Dostęp do tych wszystkich funkcji zostaje udzielony po rejestracji na stronie.

London hard fork Ethereum (rozwidlenie)

Rozwój sieci znacząco opóźniały wysokie opłaty transakcyjne. W okresach dużego popytu skaczące do absurdalnie wysokich kwot - w maju 2021 r. średnia opłata osiągała nawet 71,72 USD za jedną transakcję! Dodatkowo, algorytm cierpi również z powodu problemów ze skalowalnością. By temu zaradzić, zespół planował przejście na algorytm proof-of-stake, co miało zwiększyć skalowalność platformy i pozwolić na dodanie szeregu nowych funkcji. Byłoby to ETH 2.0.Aktualizacja "London" została wprowadzona w sierpniu 2021 r. Zawierała pięć propozycji ulepszeń kodu Ethereum (EIP), najpopularniejsza z nich jest prawdopodobnie EIP-1559.

EIP-1559 wprowadza mechanizm, zmieniający sposób szacowania opłat za gaz na blockchainie Ethereum. Przed tą aktualizacją użytkownicy byli zmuszeni do brania udziału w otwartej aukcji i musieli czekać, aż ich transakcje zostaną wybrane przez któregoś z górników. W EIP-1559 proces jest obsługiwany przez zautomatyzowany system licytacji, który wykorzystuje z góry ustaloną opłatę za transakcję. Jej wysokość jest różna w zależności od obciążenia sieci. Użytkownicy nadal mogą uiścić wyższą opłatę, by ich transakcja została włączona do łańcucha szybciej. EIP-1559 wprowadziła także mechanizm spalania i wycofywana z obiegu tokenów wykorzystanych na opłaty transakcyjne. Ma to na celu zmniejszenie ilości Etheru i zwiększenie wartości tokena wraz z upływem czasu. W niecałe dwa miesiące po aktualizacji "London" sieć spaliła Ether o wartości ponad miliarda dolarów.

Ile Ethereum obecnie znajduje się w obiegu?

01.09.2021 r. w obiegu znajdowało się około 117,5 miliona ETH. 72 miliony z tej liczby zostały wyemitowane w bloku genesis, czyli pierwszym bloku na blockchainie Ethereum. Z 60 milionów z nich przydzielono uczestnikom wyprzedaży w 2014 r., która została wykorzystana do sfinansowania projektu. 12 milionów przeznaczono na fundusz rozwojowy.Pozostałe monety zostały wydane w formie nagród dla górników sieci Ethereum. Nagroda w 2015 r. wynosiła 5 ETH za blok, później spadła do 3 ETH (pod koniec 2017 r.), następnie do 2 ETH (na początku 2019 r.) Średni czas potrzebny na wydobycie bloku w sieci wynosi 13-15 sekund.

Czy sieć Ethereum jest bezpieczna?

W sierpniu 2020 Ethereum było zabezpieczane z pomocą algorytmu Ethash (z rodziny funkcji Keccak). Od wprowadzenia Ethereum 2.0 stało się możliwe zabezpieczanie sieci za pomocą stakowania (blokowania) tokenów. Ma to miejsce, gdy użytkownik wpłaca ETH (32 ETH  wymagane do aktywacji funkcji walidatora) na Ethereum 2.0, wysyłając je do umowy depozytowej. Pomaga to zabezpieczyć sieć, min. poprzez przechowywanie danych i przetwarzanie transakcji, także dodawanie nowych bloków do łańcucha. 

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%