Zamknij
REKLAMA

Jakie są wymiary pościeli?

16.45, 14.09.2022 mat.partnera
fot.pixabay
REKLAMA

Odpowiednio dobrana pościel to gwarancja komfortowego odpoczynku i snu. Oprócz materiału, z którego jest ona wykonana, niezwykle ważny jest wybór rozmiaru. A wariantów jest kilka. Jakie są wymiary pościeli?

Czy rozmiar pościeli wpływa na komfort snu?


Pościel to jeden z najważniejszych dodatków każdej sypialni. Wpływa na sen, a jednocześnie ma aspekt wizualny. Kupując komplet pościeli, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Kolejnym, bardzo istotnym parametrem jest rozmiar, zarówno kołder, jak i poduszek, aby zakupione powłoki były dostosowane do ich wielkości. Pościel nie może być ani za duża, ani za mała, ponieważ w takiej sytuacji może spowodować dyskomfort. Dlatego przed zakupem tekstyliów, dokładnie sprawdź wymiar kołdry i poduszek. Taką informację znajdziesz na opakowaniu albo metce. Jeżeli nie ma nigdzie tych danych, wystarczy, że zmierzysz długość i szerokość kołdry oraz poduszek. 
Warto zaznaczyć, że nie ma uniwersalnych wymiarów pościeli. Producenci oferują poszwy na kołdry oraz poduszki w różnych rozmiarach.


Jakie są rozmiary pościeli?


Standardowy rozmiar pościeli to 160x200 cm. Doskonale sprawdzi się zarówno dla jednej osoby, jak i pary, która śpi pod osobnymi kołdrami. Jeśli z długą osobą korzystacie z jednej kołdry, to warto wybrać nieco szersze modele. Wystarczy już kołdra o szerokości 180 cm, ale znacznie bardziej komfortowa będzie poszwa o szerokości wynoszącej 220 cm. Dzięki temu oboje będziecie mogli się dobrze okryć. Natomiast standardowa długość pościeli to 200 cm. Na rynku dostępne są także pościele o długości 220 cm, które sprawdzą się u wysokich osób. Pamiętaj, że w oznaczeniu pościeli najpierw podaje się szerokość, a potem długość. Przykładowo, pościel 220x200 cm oznacza, że kołdra ma 220 cm szerokości, a 200 długości. Natomiast pościel 200x220 to nie to samo. 200 oznacza tu szerokość, a 220 długość. I choć mogłoby się wydawać, że można kołdrę obrócić, to wcale tak nie jest. Po pierwsze, jeśli jest to wzorzysta pościel, to wzór będzie się źle układał. Po drugie, po obróceniu kołdry zapięcie będzie z boku, co wielu osobom może przeszkadzać. Z kolei poduszki najczęściej są do kupienia w rozmiarze 70x80 cm albo 50x60 cm.


Jeśli chcesz kupić pościel dla najmłodszych, również masz kilka opcji do wyboru. Dla niemowląt i małych dzieci dostępne są komplet z poszwą na kołdrę w rozmiarze 90x120 cm oraz 100x135 cm oraz poduszki 40x60 cm. A dla nieco starszych dzieci sprawdzi się pościel 140x200 cm. Dla młodzieży idealna będzie pościel o wymiarach 160x200 cm.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozmiaru pościeli? 


Wybór rozmiaru pościeli jest bardzo ważny, ponieważ ma wpływ na komfortowy sen. Kupując komplet, zwróć uwagę na:

Rozmiar materaca

Komplet pościeli powinien zakrywać całą powierzchnię materaca. Pamiętaj jednak, aby nie był zbyt długi. Chodzi nie tylko o estetykę, ale również aspekt higieniczny.

Rodzaj łóżka

Im większe łóżko, tym większy rozmiar pościeli. Dla dwóch osób będzie potrzebna szersza kołdra niż dla jednej. 

Osobiste preferencje
Kieruj się również swoimi indywidualnymi preferencjami.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%