Historia japońskiego rzemieślnictwa do dziś stanowi ogromną inspirację dla wielu twórców. Głęboko zakorzeniona w kulturze oraz historii całego kraju praktyka łączy w sobie zarówno estetykę, jak i funkcjonalność – tym samym podbijając serca nawet najbardziej wymagających osób. Japońska ceramika to licząca sobie setki lat historia, w której główną rolę odgrywa przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja i szacunek dla pracy rzemieślników. To także naturalne materiały, czyniące każdy z wyrobów niepowtarzalnym. Tym, co obecnie czyni japońską ceramikę wyjątkową na tle reszty, jest przede wszystkim technika zdobnicza, odzwierciedlająca ścisłe połączenie z naturą, a co za tym idzie także ze zmieniającymi się porami roku. Niezależnie od tego, czy mówimy o japońskich filiżankach, czy może gustownych tacach lub wazonach, wszystkie łączą w sobie prawdziwe piękno z użytecznością. Swoista harmonia pomiędzy jednym a drugim czyni ceramikę japońską naprawdę pożądaną. Niegdyś wierzono, że każde naczynie ma swoją duszę, a każda kropla farby wykorzystana do udekorowania pomieszczenia ma olbrzymie znaczenie. Już dziś odkryj tajemnice japońskiej ceramiki, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć jej fenomen.
Japońska ceramika artystyczna to dowód kunsztu od A do Z – począwszy od pomysłu, przez dobór odpowiednich materiałów, kończąc na wykonaniu oraz szczegółowym zdobnictwie. Patrząc na dzieła tamtejszych artystów wydaje się, że wszystko ma swój przemyślany początek, a także przewidziany koniec. Dekoracja ceramiki od zawsze jest dla Japończyków czymś więcej niż wyłącznie nanoszeniem pięknych wzorów na filiżanki, tace czy misy. W Kraju Kwitnącej Wiśni jest to traktowane jak rytuał, łączący techniczną precyzję z duchowym zaangażowaniem. Niektórzy rzemieślnicy przez lata doskonalą się w tym procesie, nadając naczyniom indywidualnego charakteru oraz wyglądu. Zwyczaj picia herbaty w ozdobnej ceramice staje się czymś więcej, przenosi uczestników na zupełnie nowy poziom pod względem metafizycznym, na którym mogą oni doświadczyć prawdziwego relaksu i uczucia zbliżonego do medytacji. Techniki dekorowania ceramiki są ściśle ulokowane w naturze, przywodząc na myśl japońskie krajobrazy uwieczniane w licznych dziełach. Przykład stanowi japońska ceramika, jaką można podziwiać w Ogrodzie Japońskim Siruwia, znanym również jako Mała Japonia. To właśnie tam zainteresowani mogą obejrzeć oraz zakupić zestawy kubków ceramicznych do picia herbaty, sushi czy sake, a także komplety misek z jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kraju – kwiatami wiśni.
Opowiadając o japońskiej ceramice, nie można pominąć japońskiej sztuki kintsugi, która nierozerwalnie łączy się z tym tematem. Termin ten, używany zamiennie z kintsukuroi, jest ściśle związany z tradycyjną odnową zniszczonych wyrobów ceramicznych. Polega na łączeniu pękniętych elementów za pomocą żywicy japońskiego drzewa lakowego, zmieszanej czy też pokrytej opiłkami metali szlachetnych. Materiały te są w pełni bezpieczne oraz umożliwiają dalsze użytkowanie naczynia. W efekcie możemy podziwiać dzieła awangardowe, nawiązujące do filozofii ukazującej analogię pomiędzy delikatnymi naczyniami a ludzkim istnieniem. Niezwykła metoda zdobienia ceramiki skupia się wokół podkreślenia wad, defektów czy słabości, dzięki odrzuceniu potrzeby ich ukrycia, a tym samym wyłączeniu idei perfekcjonizmu. Miejsca uszkodzeń widoczne są niemal od razu, będąc najjaśniejszym punktem obiektu. Podkreślają one przebytą historię, zebrane doświadczenia, a także pozytywny proces rekonwalescencji, która czyni każdego człowieka wyjątkowym. Dostrzeganie piękna w niedoskonałościach jest jedną z myślą przewodnich sztuki kintsugi, a także wabi-sabi, opierającego się na trzech zasadach: nic nie trwa, nic nie jest skończone, a także nic nie jest wieczne.