Fundamenty dowolnych konstrukcji budowlanych to elementy, na które musisz zwrócić szczególną uwagę. Zwłaszcza w kwestii ich zabezpieczenia przed potencjalnymi szkodami, ponieważ całkowicie niezabezpieczone podstawy potrafią masowo wchłaniać wilgoć, a tej w glebie przecież nie brakuje. Aby temu zapobiec wykonuje się hydroizolację. Czym ona dokładnie jest? Co warto wiedzieć o tego typu rozwiązaniach? Przedstawiamy krótką, ale praktyczną pigułkę wiedzy!
Co do zasady, sama izolacja fundamentów stanowi barierę ochronną dla budynku, która doskonale zabezpiecza przed wodami gruntowymi oraz potencjalnie groźną wilgocią. Jeżeli realizacja zostanie wykonana zgodnie z najwyższymi standardami branży, konstrukcja zyska na swojej trwałości. Za absolutną podstawę należy uznać tutaj wzmocnienie fundamentów, narażonych na występowanie korozji (fundamenty stalowe) czy chociażby erozji (betonowe rozwiązania). Unikanie uszkodzeń o charakterze strukturalnym to jednak dopiero połowa korzyści pierwszorzędnej klasy izolacji. To właśnie ona świetnie zabezpiecza budynek przed mrozem, zwłaszcza w rejonach, gdzie regularnie odnotowywane są temperatury poniżej zera. Wtedy dochodzi do pękania gruntu, co bezpośrednio może przełożyć się na uszkodzenie fundamentów. Warto jeszcze podkreślić, że izolacja w takich przypadkach gwarantuje komfort termiczny i ogólną energooszczędność. Zminimalizowanie strat ciepła przez podłogi wyraźnie odczujesz chociażby poprzez obniżenie kosztów ogrzewania czy też zwiększenie efektywności energetycznej budynku z odpowiednią izolacją fundamentów.
Jeżeli przychodzi Ci wykonać izolację fundamentów w budynku, musisz wiedzieć o podziale na hydroizolację pionową oraz poziomą. Różnią się one przede wszystkim miejscem zastosowania czy funkcją w ochronie konstrukcji przed wilgocią oraz innymi, szkodliwymi czynnikami. W skrócie możemy powiedzieć, że izolacja pionowa zabezpiecza budynek na zewnętrznych ścianach, podczas gdy izolacja pozioma zapobiega podciąganiu wilgoci od fundamentów do wnętrza budynku. Ta pierwsza metoda idealnie chroni przed wodą gruntową, a druga przed wilgocią podciąganą poprzez kapilary gruntu.
Nie da się jednoznacznie określić kosztów hydroizolacji fundamentów w budynku bez dokładnego zapoznania się z jego stanem i sytuacją na miejscu. Wiele wyspecjalizowanych w tego typu pracach firm oferuje cenniki na stronie internetowej, natomiast należy je brać z przymrużeniem oka. Każda propozycja w tym zakresie powinna być indywidualnie dopasowana do Klienta. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług niekwestionowanych liderów branży. Na stronie internetowej osuszanie-budynków.katowice.pl/izolacja-fundamentow/ przeczytasz wszystko o izolacjach oraz dowiesz się o najpopularniejszych kwestiach problematycznych. Jednak aby otrzymać wycenę w pierwszej kolejności należy skontaktować się z firmą Hydrobloker, która na podstawie wykonywanych analiz stworzy potencjalny kosztorys współpracy. To standard, którego właściwie nie da się uniknąć. Tym bardziej, jeżeli zależy Ci na efektywnym działaniu.